bugün

yeni nesil fps oyunu. single player yanında online ve lan game özellikleri de bulunmaktadır. son zamanlarda artan online co-op tarzı oyunlara oldukça gösterişli bir eklemedir. oyunda grafikler çizgifilmi andırıyor olsada gayet güzel ve ilgi çekici. akıcılığı arttırmak için oyunda filmlerde gördüğümüz efektlere bolca rastlıyoruz, bu tespitimi görmek isteyenler oyunun başlangıcını izleyebilirler. karakter seçerek başladığımız oyunda biraz antreman yaptıktan sonra görev almaya başlıyoruz ve bu görevleri yaptıkça exp.* puanı kazanıyoruz. level atlama olayının olduğu oyunda level atladıkça atış gücümüz ve hp'*miz artıyor. lan game üzerinden co-op olarak oynanması da ayrı bir keyif veriyor. lakin pes 2010'u full ayarlarda 65 fps ile oynatan bilgisayarım bu oyunu en düşük ayarlarında 28 fps ile anca oynatıyor. optimizasyon sıfır, full grafikleri görmeden bunu söylemek doğru olmaz ama neyse.* *

online oynandıktan sonra gelen edit: lan veya online gameste, ki online oyun gamespy üzerinden oynanıyor, oyun single gamede ki gibi ilerliyor. iki kişi üç kişi farketmiyor, oyunu arkadaşlarınızla bitirebilirsiniz.
2009 yılında piyasaya sürülmüş başarılı bir fps görünümlü rpg oyunu. oyun hem pc, hem xbox 360, hem de ps3 için çıkarılmış. gamespot tarafından 8.5 alması ve konu olarak hafiften fallout'u andırıyor olması oynanası oyun olma özelliğini arttırıyor. alıntıda yapayım sözlük tam olsun.

'Dünyadaki doğal kaynaklar azalmaya başlayınca insanlık, koloniler halinde diğer gezegenlere yayılmaya başlar. Pandora isimli bir gezegende geçen yapım, yok olmak üzere olan bir hayatı değiştirmek için mücadele veren insanları konu ediniyor. Bu gezegen, oldukça devasa, daha önce görülmemiş mekânlar, yer altında gizemli mağaralar bulunduran ve her an ne olup bittiğinden emin olamayacağınız bir yer. Söylentilere göre, yüksek bir dağın tepesinde, gizemli bir kapı vardır. Ardında ise, mükemmel düzeyde teknolojik imkânlar yer alıyor. Bu teknolojiye sahip olunduğu zaman her şey değişebilecektir. Fakat burayı aramaya giden insanların bir daha geri dönmediğinden söz ediliyor. Eğer buna rağmen cesaretiniz varsa, takımınızı toplayın ve yola koyulun.

Borderlands, içeriğinde bolca RPG unsurları barındıran bir FPS oyunu. Senaryo moduna adım attığımızda 4 kişilik bir takımdan oluşan ekibi yönetmekle yükümlü olacağız. Her karakterin kendisine has özellikleri ve uzmanlık alanları olacak. Bunlardan kısaca bahsedelim. Roland bir asker ve Otomatik tüfek, pompalı gibi silahları rahatlıkla kullanabiliyor. Ayrıca yakın dövüş tekniklerinde de oldukça güçlü biri. Mordecai ise bir avcı. Yakın dövüşler için keskin bir kılıca sahip. Üstelik uzak mesafe atışlar için de bir sniper kullanıyor. Lilith'in mistik güçleri var. Şok etkisi oluşturacak dalgalar yayarak etraftaki herkesi öldürebilir. Son olarak Brick'ten söz edersek, grubun tankı olarak gösterilebilecek kadar iri yarı bir karakter. Yakın mesafelerde güçlü yumruklar atabildiği gibi, oldukça iyi bazuka da kullanabiliyor.

Tüm karakterler ve kullandıkları silahlar, geliştirilebilir özelliğe sahip olacak. Her karakter için, bir FPS oyununda olmayacak kadar detaylı gelişim ağaçlarının olduğundan söz ediliyor. Adamımızı oyuna başlarken alıyoruz, ama süreç boyunca yapacağımız değişiklikler sonucu ortaya tamamen bize özgü ve benzeri olmayan karakterler çıkabilecek. Silahlardan da bir örnek verecek olursak yetkililer, oyunda 650 binden fazla değişik silah olacağını söylüyor. Tabii ki bu da, silahlar üzerinde yapacağımız geliştirmelerin bir sonucu. Teorik olarak her oyuncunun iyi kullanabileceği silahlar olacak, ama değişikliğe gitmek de sizin elinizde.'

alıntı merlinin kazanından yapılmıştır.
harika bir oyundur. bazen üzerinize atlayan yaratıkların korkulu anlar yaşattığı olmaktadır.

sanırım birkaç gün önce yeni bir paketi çıkmıştır. hemen oynanması gerekir.
son çıkan zombieland ek paketiyle yeniden kendini oynatmış oyundur. bu sefer finali de düzgün yapmışlar üstelik.
mad moxxi's ek paketiyle öküz gibi zor üç arena bölümü eklenen oyun.
çizgi roman tarzı grafikleriyle garipsenebilecek bir oyundur.
bağımlılık yaratan müthiş bir oyun. item peşinde koşarken daiblo tadı alırsınız, birde multi oynuyorsanız tadından yenmez.
*
--spoiler--
Oyun sonu canavarı gayet kolay sadece cephane gerektiriyor.2 tane kaya var arkasına geç sık babam sık. Elde roket atar varsa ( ki 3lü veya daha fazla aynı anda atanlardan olanlar daha kolay ölüyor.Oyunda ondan zor yaratıklar var )
--spoiler--
2009 sonu çıkan bomba fps oyun. Mad max ve fallout ögelerini karıştırıp hafiften gta tadı koyduğunuzu düşünün işte öyle bişi. Bilim kurgu senaryolu ve wasteland temalı oyunda ödül avcısı* biri olarak görevleri yerine getirip türlü türlü pisliğe bulaşarak level atlıyoruz ve oyunun sonuna geliyoruz. Uzaylılar falan da basmış gezegeni o yüzden post apokaliptik sayılabiliyor bazı çevrelerce. Oyunda 500,000 çeşit silah olduğu söyleniyordu. Baktım inceledim doğru olabilir. Bi bulduğun silahı bi daha bulamıyorsun şayet.
Oyun oldukça uzun ve tatmin edici. 35 levelda 23 saat gameplay* süresiyle bitirdim senaryo modunu. Oyun hala devam edilebilir durumda.
Olay pandora denen bi gezegende geçiyor* ve oldukça geniş haritalara sahip. Görevler de fazlasıyla uzun. Her görevde bir haritayı boydan boya geçmeniz gerekiyor genelde. Yolda da türlü türlü melanetle karşılaşabiliyorsunuz.
Ekran karşısında geriye atılmamak elde değil. Aksiyon seviyesi oldukça yüksek. Yolda yürürken çotank diye dev bi örümcek topraktan peyda oluyor. Aban pompalıya. Savaştığınız elemanlar gittikçe gelişiyor karakteriniz level atladıkça. Silah düzenini istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. ilerledikçe taşıyacağınız silah kapasiteleri artıyor. Oldukça fazla bomba, kalkan ve mod seçeneği var. Modlar çok önemli. Onlar sayesinde karakterinize bonus özellikler gelebiliyor. Mesela şansıma yaratığın birinden öyle bir mod düştü ki oyunun yarısından sonra onla devam ettim. Pistolun mermisi bittikçe kendi kendini dolduruyordu. Bi de sağlam bi pistol bulunca oh boss mos kalmadı piyasada. Doğru düşmana doğru silah da çok önemli. Nacizane tavsiyem bonuslu silahlar kullanın kafasına sıktı mı bi elektrik versin bi yaksın veya patlama yapsın.
Pet olayı da var. Ama pek etkili değil. Ben sevmedim o kadar da skill kastırdıydım guşa.
Ölme olayı da güzel olmuş. Ölünce 2. şans veriyor. Kısa sürede bi tane düşman öldürürsen tekrar doğuyorsun savaş alanında.
Son olarak müziklerine gelelim. Gerçekten çok hoş. O ortama öyle müzik. Bi de etkileşimli. Sert düşmanla karşılaşınca gerilim artıyor bi heycan bi heycan oluyor sorma.
Rüyamda bile oyunu görmekteyim. O derece etki bıraktı. Bunu ekşide okuyup inanmamıştım lakin ki dün gece rüyamda yıkık arazilerde elimde smg ile yaratıklarla savaşırken görünce kendimi inandım. Herkes oynasın görsün.
LAN desteği de var. Hamachi'den yardırabilirsiniz. Hatta korsan oyunla bile oynanıyormuş.
rpg ile fps tarzını mükemmel bir şekilde birleştirip , biz oyunseveleri saatlerce başından kaldırmayan oyun.
malum ortamlardan indirilip bilgisayara kurulan ancak oyun açılınca farenin çıldırıp sürekli ekranın döndüğü oyun. sanki üç yaşındaki bir çocuk bilgisayarın başına geçmiş de fareyi sürekli sağa sola sallıyor gibi.

velhasıl kelam oynayamadığım oyundur efendim. böyle tanım da olur mu demeyin. öyle oyuna böyle tanım..

sorunun ne olduğunu araştırıyorum bakalım. gerekirse başka malum ortamlardan tekrar indirilip tekrar kurulacak oyundur kendileri. oynıcam arkadaşım seni. bu arada araştırıyorum dedim. yani desteklerinizi bekliyorum yazmama gerek yok sanırım.*
yeni başladım; etrafta dolanan köpeğimsi yaratıklar var scrab adı altında, bunlarla uzun uzun kapışarak ilerliyor ilk bölümler, sonra yavaş yavaş level atladıkça kolaylaşıyor bunlar,

öldürmek de çok kolay; çok uzak sayılmayan bir mesafede tabanca ile bir adet vuruyorsun durup ağzını açıp çığlık atıyor o arada da silahı değiştirip snipera geçip ağzının ortasına koyuveriyorsun çocuğu. critical hit oluyor. oluyor da böyle level 11 her gelene takıyorum tadında dolanırken boss fighta giriyorsun eşoğlueşek anında indiriverince zırhı sıfıra ve hitpointi 3e, geri dönüp , "level 15 olup ger, dönüp zeusunu zikmez miyim lan beeen" diye koşa koşa kaçabiliyor insan.
super bir fps rpgsi diycem. ama aslında bildiğin diablo olmuş bu.

bir kere silahtır zırhtır bombadır ne tür inventory item varsa hepsi random olarak oluşturuluyor bir kaç farklı özelliğin databaseden okunması ile ve sonuçta ortaya yüzlerce farklı silah çıkıyor, farklı affect rarety ve hitpoint olarak.

sadece rakipler çok az yani bir kaç kalem ve sanırım onları da bazı özelliklere göre random yaratıyor. ama çeşit olarak az işte köpekler solucanlar böcekler ve örümcekler var sadece. tabi bunların milyon farklı halini koyabiliyor ortaya random engine ama yine de az işte.

quest alınan yerler 3-5 taneyi geçmiyor ama bu questlerin yapıldığı area her zaman muazzam uzaklıklarda oluyor. bunun için de araba kullanabiliyorsunuz. bir de ışınlanma tadında bir şey var ama pek bir efektif değil. zaten araba ile sağda solda beliren düşmanları eze eze gitmenin de tadı ayrı.

oyunda başlarda para sorun olsa da ilerledikçe shoplara düşen bir kaç yeni item dışında neredeyse hiç sıkıntınız olmuyor.

boss figtlar için yaldır yaldır savaşmak da bir çözüm iken bazen her bossun bulunduğu kapalı fight area da mutlaka 1-2 safe spot bulunabiliyor. ilerledikçe level atlamak zorlaşmasa da uzuyor.

bu levelizasyon işini multiplayer co-op modeli ile aşabliyor insan. ben hanıma öğrettim oynamayı. henüz pek bir co-op olmadı genelde "jaaack, köpekler var burda çabuk gel" diyip sonra bakınsa da level atlama kolaylığı oluyor.
şimdi bunda multiplayer oyanamak içinönce yedeğini alacaksınız save dosyasının. sonra açık olan profile ile girince o profile sıçıyor. gider bak herşey. o sebeple, yedek al coop moduna geç profile sıçınca gidip save game backupını oraya yapıştır sonra yardır. da bitirdim ve bi sik anlamadım ne olmuş? ama muhteşem eğlenceliydi o ayrı.
bu + gameranger+ xfire.

böyle bir co-op tecrübesi yaşanmadı yaşanmayacak.
sanırsam 13 dakika dayanabildiğim oyun, biraz daha oynasaydım grafikler yüzünden gözlerimi kaybedebilirdim.
başarılı bir rpg oyunu. co op modunda daha da zevkli hale gelen oyunun 4 adet ek pakedi çıkmıştır.
bazı dostlarımızın söylediklerinin aksine new vegas'ın tırnağı bile olamayacak sıkıcı oyundur.
fallout serisini seven bu oyunu da sever.
prince of persianın cell shaded teknolojisiyle yapılmış çizgi film tadında olan oyun. falloutun çizgi filmi gibi denilebilir aslında. falloutla sonaryosu çok benziyor aynı gibi. kendinizi fallout serisinin çizgi filminde gibi hissediyorsununz. vasat değil ortalama bi oyun genede oynanır yani.
elemental lilith karakteriyle başlayıp sniper ve pompalıyı elden düşüremeyen bir siren* yarattığım oyun. hayır oyun diyor ki smg vereceksin bak kızın class modları smg ye bonus vermekte, ben daha vaulttaki yaratığı öldürene kadar * 120-130 damage ı geçkin bir smg ile karşılaşmadım. ayrıca elemental silahlarla oynamak daha zevkli olduğundan yüksek dmg li elemental silah bulmanın zorluğu iyice sıkıcı bir durum yaratıyor. anarchy marka silahlar çıkıyor diyorlar forumlarda ancak herhalde level 50-60 lara tekabül etmekte, bize öyle bir bilgi gelmedi henüz. solo campaign i için mercenary sınıfı güçlere odaklandım ancak co-op için melee tarzı güçlere odaklanmak daha mantıklı ve farklı bir oyun tarzı vadedecek gibi duruyor. az sonra 4 adet dlc si ile yola devam edip yorumlamaya daha sonra devam ederim.
(bkz: borderlands 2)

--super spoiler--
vault denen yeri bulduk orada çıkan ve anında ölen yaratığı kestik. başka ne var ki ikincisi olacak diyemiyorum muhteşem bir oyundu çünkü.
--super spoiler--
steamde nooblar tarafından modern warfare 2 den sonra hile yuvası yapılmaya çalışılan oyun, görev levellarını bilmek gerekiyor o yüzden misal adamın kısa oyun süresi var ama tüm bossları kesmiş ve dlc görevlerini yapmış helede eksik görevleri olupta dlclere geçiyorsa filan kesin noobtur, adam gibi kasan insan hangi levelda nerelere gidileceğini bilir, noob noobluk yaptığı için bilmez eksik görev bırakır, çünkü oyunda şöyle bir mantık var görevde hangi levelda gitmen gerektiği yazar, adam öldürerek level atlanmıyor sonuçta görevleri yapmak zorundasın, kısacası 30 ana görevi bitirip gidipte boss kesemezsin 120 yan görevide yaparken bulursun kendini ve dlclerle beraber 216 görev var.

edit: 150 görev süresinden hesaplayın steamde oynarken 150 görev en az 180 saatini alır bir insanın benim eski saveim vardı level 30 onun üstüne steamde oynuyorum hala bitiremedim oyunu düşünün bu yöntemle steam hilecileri bulursunuz ne kadar kısa sürede bitirirse o kadar noobtur, genelde hileciler 150 görevide yarım yamalak yada eksik bırakıp maksimum 50 saat yada minumum 30 saat gibi kısa sürede bitirir ve 30 küsür levelda dlc yapmaya başlarlar, ana senaryo görevleriyle 30 level olurlar yan görevlerle oyun bittiğinde karakteriniz 50 level olur ve istediğiniz boss'ı keser oyunu bitirirsiniz zaten, 50 leveldan sonra takımca co-op şeklinde dlcler oynanmaya başlar, ondan sonra 61 levela kadar yolu vardır oyunun.

The higher level cap provided by The Secret Armory of General Knoxx "broke" Playthrough 2.5 in the sense that enemy levels (48-52) were no longer matched with that of the players' (61). The planned Patch 1.4.1 would further increase this level cap by +8 levels. Patch 1.4.0 changed Playthrough 2.5 by making all enemies scale to the player's level. For example, a level 64 player will encounter level 62-66 monsters throughout Pandora.

buda playtrought 2 oynamak için maximum level sistemidir, partner hileciyse ve eksik görevle oyun bitirmişse bundan bir bok anlamaz 30 küsür levella dlclerde ve playtrought 2 de koşturur durur, farkettiyseniz diablo 2 oynarken hell sistemine geçmek gibi yaratıkların zorluğu.

ve dlc oynarken level sistemine göre zombie islandta üstünüze akarlar minumum 30 level zombiler filan görürsünüz o bakımdan 35-36 level birinin tek başına ned'i öldürüp, dlcleri 30-50 saatte bitirmesi imkansıza yakın bir olasılıktır.

azıcık matematik hesabıyla tespit etmek mümkündür, counter strike mantığında borderlandste takılan trolleri.
borderlands incelemem, nacizane yazar dostlarımızın okuması için.

http://www.joyistik.com/?p=10781
güncel Önemli Başlıklar