bugün

yapı merkezi-doğuş-yüksel-yenigün-belen ortak girişimi tarfından inşaası yapılmakta olan proje.
yapim asamasinda uskudar trafiginin azina s.çmış olan calişmadir. bir an once bitmesi icin dua ediyor, cektigimiz eziyetlerin artık son bulmasini umuyoruz.
"marmarıyor" kelimesinin trabzon şivesi ile söylenmiş hali.
yaklaşık 76 km uzunluğunda türkiye'nin en büyük yer altı* projesidir,ayrıntılı bilgi için;

(bkz: http://www.marmaray.com.tr)
Yapılan çalışmaların resimleri ve bilgileri için kaynak link:
http://wowturkey.com/foru...c.php?t=1173&start=80
2010 senesinde biteceği söylenen büyük proje.
Şimdiden bitince nasıl olacağını gösterecek tabelalar ve tünel resimleri belli oldu.
Tünel isimleri ve bitince nasıl olacağını gösteren tabelalar için :

http://wowturkey.com/foru...topic.php?p=636774#636774
Gebze Halkalı arasında ulaşımı sağlayacak proje.
sonuçlanmasıyla kadıköyden taksime 4.5 dakikada gidilebilecek proje.

edit: ulan bu da eksilenirmi! 4.5 dakikamı çok geldi. benmi yapıyorum olum tüneli?
bitsede binsek.
istanbul'un trafik sorununu çözmesi beklenen en etkili ulaşım ağı. basit bir metro sistemi değildir, geçtiği bütün bölgeleri etkileyecektir. örnek verirsek; üsküdar, haydarpaşa, söğütlüçeşme'de kentsel projeler çalışılmaktadır, bu bölgelerin kentte kullanım biçimleri çok değişecektir.

ayrıntılara göz atarsak; gebzeden haydarpaşaya gelen tren yolu hattı iyileştirilecek (hzılı tren olacak), haydarpaşadan vapur seferleri devam edecektir. ancak haydarpaşadan bir önceki istasyon olan söğütlüçeşme (saraçoğlu stadının oradaki istasyon) toplanma alanı olacaktır. bu, şu demek oluyor; sirkeciye gitmek isteyen biri gebzeden trene binecek, söğütlüçemede inecek, metroya binecek. yani metronun başlangıç noktası söğütlüçeşme diyebiliriz. söğütlüçeşmeden nautilusa oradan da üsküdara kadar devam eden metro hattı, oradan kazlıçeşmeye, sirkeciye bağlanacaktır. devamında da halkalıya kadar olan iyileştirilmiş tren rayları ve hızlı treniyle yolunu tamamlayacak. sirkeciye kadar da beşiktaştan light metro sistemi gelecek. ayrıca üsküdara ümraniyeden de bir metro hattı gelecek, bu da aynı şekilde devam edecek.

müthiş bir proje. gerçekleşirse istanbul yaşanabilir bir yer olacak.
istanbuL'un efsanevi yapıtLarından biri.Trafik için oLumLu bir hareket oLduğu söyLeniyor.
kağıt üzerinde 2010 senesinde bitecek deniliyor ama gözlemlere ve önceki çalışmalara göre 2020 senesinden önce bitmesi beklenmeyen dev proje

bittiğinde suyun altından geçen trene binmekten korkan binlerce insan inatla eski nesil ulaşım şekillerini kullanmaya devam edecektir.
güzel bir çocuk ismi.
inşası bitene dek Üsküdar'a uğramama kararı aldıran yeraltı ulaşım projesi.
(bkz: atatürk tüneli)
(bkz: yavuz tüneli)
ulaşıma yeni bir soluk getirmek için başlanan çalışmalar giderek yön değiştirip arkeolojik bir kazıya dönüşmekte. sürekli gemi batıkları bulunuyor. adamlar bir zaman sonra metro için kazı yaptıklarını unutup işi arkeolojik kazanımlara dökerlerse şahane olur.
üsküdar'ın orta yerınde takrıben 4 senedır ınsaatı suren ustune usluk yapılan kısımda gerceklestırılen denemenın basarısız oldugu sımdıde kadıkoy merkeze sıcrayıp meydanı talan eden sozde ulasım kolaylıgı saglayacak olan yapımı bu gıdısle 2030 tamamlanacak olan proje.
türkiye de bugüne kadar yapılmış en büyük ve en kapsamlı proje.
sayesinde etrafindan dolanmak gereken eminonu vapurunun seferini bazen 10 15 dakika uzatmaktadir.
belediyenin parasi bittigi icin yapimi simdilik durdurulmus proje.

peki paralar nasil bitiyor? hep beraber soyluyoruz arkadaslar:

laleeeler laleler laler laaaaleeeleerrrr!!!!!
Asya ile Avrupa kıt'alarını birbirine bağlayacak olan Marmaray Projesi çerçevesinde çalışmalar devam ediyor. Tamamlanması halinde saatte tek yönde 75 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olan projede, 10. tüp sabah saatlerinde denize indirildi. Bostancı-Bakırköy arası 37 dakika, Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakika, Sögütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakika, Gebze Halkalı arasını ise 105 dakikaya indirecek olan projede sona yaklaşıldı. Sabah saat 07.30 sıralarında basın mensuplarını Üsküdar sahilinden alan tekne, tüpün indirileceği Sarayburnu açıklarına getirdi. 30.08.2008 iSTANBUL - Ayrıntı
ilgili web sitesindeki bilgiye göre 2012 yılında yolcu taşımaya başlayacaktır. klasikleşmiş 100% oranındaki hata payımızı da ekliyor ve hesaplıyoruz ki 2014-2016 arasında biz bu marmaray'ı kullanmaya başlarız.
hayırlısı olsun.
8500 yillik kemiklerin bulunmasina vesile olan proje. Ergenekon savcilari bu kemiklerin de cete tarafindan öldürülenler olduğunu iddia etmiş.
işçilerin paralarını alamaması sebebiyle iş bıraktıkları proje.
Dünyanın en derin tüp geçitine sahip ulaşım projesi. yanlış bilinenin aksine güzergahta değişiklik yapılmamıştır, proje planlandığı gibi devam etmektedir. üsküdar - sirkeci arası 4 dakika da geçilebilecektir. projenin başlangıç noktası gebze'den halkalı'ya ulaşımın 105 dakika sürmesi planlanmaktadır.