bugün

Hayatta dair iç burkan detaylardan. Arkadaş bir suyun içine bilimum nohut, şeker, fasulye koyup getirende mi olmaz yahu. Yazık.
bana da getiren olmadı kale sarıl beraber ağlayak.
Yapın da siz dağıtın o zaman.
Yani öyleyse harbi üzüldüm. Şeydirya çünkü hani, komşu tanınsın tanınmasın iyi geçinilsin geçinilmesin aşure tarzı şeyler dağıtılırken es geçilmez. Yalnızlık kokusu aldım resmen. Ahahahaha cidden üzüldüm lan. Umarım biri getirir.
bana da daha getirilmedi. belki önümüzdeki hafta getirirler inşallah.
Kilo yapıyor..
bunun için üzülmeyin aşure adeti kalmadı zaten.
Üzen durum. Kolları sıvayıp yapma zamanının geldiğini gösterir. Eskiden puding gibi hazır satilanlari üzerini süsleyince güzel oluyordu. Artık onlar da tadını bozdu.
Ben her sene yapardım. Son bir iki senedir yapmıyorum. Uğraşmaya vaktim yok , ya da üşeniyorum diyelim. Yapıp getirenler oldu sağolsunlar. Ama çok ta önemli birşey degil.
Kurbanda et dağıtan bile yok ki aşure getiren olsun.
evde nohut, fasulye, üzüm, pirinç o çekmecede ne varsa doldur, içine biraz şeker ve su katıp karıştır, al sana aşure. fazla aşureye kaçma ama...
bize çok şükür yazlıkta karşı komşumuz getirmiş.
Olsada kepçe kepçe yesek...
Hazır aşure satılıyor pakette. Hemen yapın yiyin. Nefsiniz körelsin.
Evet iç burkan detaylar. Kapımı çalan yok o anlamda üç beş yiyici tayfayi saymazsak, Onlarda olmasa zil çalışıyor mu bilemezdim.
Bende beklerim bir yani.

Ama önemli değil..
Birkaç senedir kimse getirmiyor. Ekonomik kriz sadece cüzdanları değil vicdanları da vurmuş anlaşılan. Getirseniz fakir mi olurdunuz, milyonlarınız mı asilirdi vicdansızlar :-).
Olmasın zaten. Çay içen ve aşure yiyen insanları hiç anlayamayacağım sanırım.
bu sene iki kere aşure yedim..
biri, bildiğin kuru fasülyeyi şekerle yapmış (yapma kardeşim), biri iş yerinde çıktı.. bak o güzeldi, narıydı, fındığıydı tamdı..
ama bizim haydar usta'nın kıllı, siyah bir örümceğe benzeyen elinden değil de (nazım hikmet'i de bir anmış olalım, bu vesileyle) özel birinin elinden yapılmış bir şeyi yemek dersen; herhalde ki, bizim o mevzularda kısmetimiz doğarken kapanmış..
Anam ve yakın bir kaç akraba dışında gelenleri yemiyorum.

Geçen çingene Şaziye abla getirmiş aldım tabağı boşaltım kabı verdim geri.

Anam sordu kim getirdi çingene Şaziye dedim yedi sonra.
- anne, 5 numaradaki çocuğa aşure verelim mi ?
+ siktir et. onda aşure verilecek tip yok !..
siz arkadaştan eşten dosttan bahsediyorsunuz, çalıştığım belediye aşure dağıttı da bir kap getirmedi be.

çok doluyum uzak durun.
canımız çekince kime yazılıyor bunun günahı bilelim de ona göre çektirelim.

başlığı uplayan allahsızlara söylüyorum.
Pazar günü pazar çıkışında dağıtıyorlardı kaptım hemen. Of nasıl iyi geldi. Allah kabul etsin.
Eski komşumuz feray teyzeninin aşuresini izledim ya.

Herkes yapamıyor bu meredi…