1. 21.
  bir kişilik karakter bozukluğu değil kimyasal nedenlerle oluşan patolojik bir durumdur.

  iki uç (depresyon-mani) arası bazen çok hızlı bazen dönemsel ve yavaş yavaş ilerleyerek normal limitlerin aşılması. bu hastalığın kendi içerisinde bile bir standardı yoktur bir yelpaze gibi çok hafifinden (günde çok az depakin ya da lityum alımının yeterli olduğu) çok ağırına (normal bir şekilde yaşarken birden her şeyde aşırıya kaçma ve hiç uyumadan geçirilen geceler) doğru çok geniştir.

  hastalık depresif dönemdeyken doktor kontrolu altında anti depresanla dengelenir (tabii bu alınan anti depresanın ileride normalden çok yüksek maniye yol açmaması için lityum ve ya valproatla dengelenmesi gerekir)

  bipolar hastalar lityum ve ya depakinechrono adlı iki ilaçtan birini sürekli kullanırlar ve bu ilaçlar pek çok bipolarda işe yaramaktadır.

  hasta kişi bipolar konusunda olabildiğince bilgilenmeli ve kendi duygu durumunu mümkün olduğunca kontrol etmeye gayret etmelidir. hasta ailesi ve yakınları da bu konuda bilgilenmeli geektiğinde hastaya müdahale edebilmelidir örneğin mani döneminde bazı hastalar gereksiz yere aşırı bir alış-veriş yapma durumuna geçer...
  6 ... arjuna
 2. 22.
  bu tip insanlar mutsuz şeylerden mutlu olmasını iyi bilirler.

  (bkz: gregor mackintosh)
  6 ... klauskatalyst
 3. 23.
  beni zorla götürdükleri, psikytar doktorun bana koyduğu teşhistir. manyağın tekiymişim de haberim yokmuş.

  bi dünya ilaç yazdı. kafam davul gibi oldu. evet acı gerçek. hastaymışım. hemde kafadan.. uzun yıllardan

  beri neden tedavi olmadınız diye, bir de azar işittim.
  7 -3 ... klavye bakterisi
 4. 24.
  insan olmanın dehşetiyle görkemini en yoğun şekilde hissetmek ve yaşamak, acının da sevincin de en koyusunu kana kana yaşamak...
  6 ... arjuna
 5. 25.
  genetik olarak süregelen ve sadece ömür boyu kontrol altında tutulabilen bu hastalığa sahip olanların yaşadıkları gel-gitlerin yanı sıra cinsel istekleri ve sıra dışı tutkuları dikkat çekici düzeyde yüksektir.
  eşinizde, sevgilinizde benzer sapmalarla karşılaştığınızda mal bulmuş mağribi gibi sevinmeden önce biraz düşünmek gerekebilir.
  5 ... hombre
 6. 26.
  ruh hastalığıdır. hastada duygudurum bozukluğu vardır; yani aniden neşeli olabilen kişi birdenbire üzgün olabilir.

  mani ve depresyon nöbetleriyle devam eden hastalıktır:
  manik nöbet belirtileri; hasta sinirlidir,herzamankinden farklı durumlar gösterir,bazen neşelidir bazen çok üzgündür,uyku ihitiyacı azalır,cinsel ilgisi fazladır,kötü madde kullanımına (kokain,alkol,vb.) eğilimi vardır.
  depresyon durumunun belirtileri; hasta kendini devamlı üzgün hisseder, günlük aktivitelerinde istek ve ilgisi yoktur, sinirlidir, uyku bozukluğu vardır, aşırı derecede kilo alabilir yada kaybedebilir, intihara eğilimi vardır.

  kalıtsal olduğuna inanılılır ama henüz genetik bir tablo ortaya çıkarılamamıştır. tedavi edilebilir bir hastalıktır.
  4 ... littlezeynep
 7. 27.
  (bkz: mr jones)
  2 ... teflontava
 8. 28.
  bipolar bozukluğunuz varsa, kadınsanız, manik epizoddaysanız ve hatta türkiye'de yaşıyorsanız cinsel manada kullanılmak için adaysınız demektir.
  11 ... teflontava
 9. 29.
  Öğrencimin hastalığının adı. Kendisi bir iki defa sözde intihara kalkıştı. Bana sorarsanız tek derdi sağlam bir sopa idi. Zar zor anasını ikna ettik de naklini oturdukları bölgeye aldırdık.
  3 -11 ... mertyadigar
 10. 30.
  bipolar ünlüler
  http://www.famousbipolarp...famous-bipolar-other.html
  4 -1 ... ninjatirtil