1. 480.
    understanding bipolar disorder
    psychology today adlı siteden size hediyem olsun.

bipolar bozuk hakkında çok fazla yanlış bilgi vardır.
    manik aşamalar sırasında insanlar artan enerji, daha az uyku ihtiyacı ve bazen de sanrılar yaşayabilirler - bazı manik insanlar aslında uçabildikleri veya başka süper güçlere sahip olduklarına inanıyorlar. bozukluğun bu aşamasında, insanlar genellikle yıkıcı kararlar alırlar ve çok fazla para harcamak ya da cinsel ilişki gibi hatalar yaparlar, ki bu da hayatları mahvedebilir ve ilişkileri yok edebilir.

hastalığın diğer kısmı, enerjinin azalması, üzüntü ve boşluk hissi ile kendini gösteren depresyonu içerir. bu insanlar karamsar, olumsuz ve bazen intihara meyillidirler.
    bu iniş ve çıkışlar, bipolar bozukluğu olmayanların yaşadığı deneyimlerden farklıdır.
    mani dönemlerinde, normalde sekiz saat uyuyan insanlar, sadece dört saat uyuyabilir ve enerjik bir şekilde uyanabilir; depresyon döneminde, insanlar 12 saat uyuyabilir ve hala enerjileri olmayabilir.

tipik olarak, bipolar bozukluğu olan kişiler yılda bir ya da iki atak yaşarlar, ancak bazı insanlar hızlı döngülere girer - yılda dört ya da daha fazla kez meydana gelebilecek sıklıkta atak yaşarlar. bazıları ise daha hızlı bir şekilde üç günlük döngülere girerler ve hatta hastalar bir günlük hipomanik deneyimler bile geçirir ve bir sonraki güne depresif hissederler.

insanların hastalıklarını yönetmelerine yardımcı olmak ve manik ve depresif dönemleri azaltmak veya önlemek için çok şey yapılabilir. bununla birlikte, bipolar bozukluğu olan kişiler sıklıkla tanı almazlar. bir sağlık çalışanına depresyon için başvuran hastalar, hipomanik veya manik bir olay yaşadıklarını bile hatırlamayabilirler. hasta bunu yapmazsa, aile hiçbir şey söylemezse ve sağlık hizmeti sağlayıcısı bunu istemezse, durum gözden kaçırılabilir. aslında, beş depresyondan yaklaşık biri - yüzde 20 - bipolar bozukluktan kaynaklanmaktadır.

ebeveynler ve çocuklar bazen semptomlara katılmazlar, ancak genellikle ebeveynlerin algısının daha doğru olduğu ortaya çıkar. karen dineen wagner liderliğindeki yeni bir çalışma bu konuya değindi. çalışma mdq'nun üç versiyonunu kullanmıştır: biri ebeveyn tarafından doldurulmuştur; biri ergen tarafından dolduruldu; ve üçüncüsü de, onları iyi bilen birinin bakış açısıyla doldurması için talimat verilmiş olan ergen tarafından dolduruldu. çalışma, ebeveyn tarafından doldurulmuş bir mdq'nun en doğru olduğunu buldu.
    bu yüzden ilk ziyarette hastayla birlikte bir aile üyesine sahip olmak önemlidir. sıklıkla hastanın farkında olmadan çok yararlı bilgiler verirler.

aslında, doktorların psikiyatrik bozuklukları teşhis etmek için kullandıkları el kitabının son baskısı olan dsm-5, bipolar bozukluğu nasıl kavramsallaştırdığımız ve teşhis ettiğimiz konusunda büyük bir değişiklik yapmıştır. mevcut tanı sadece duygudurum bozukluğuna dayanmamakta, enerji ve aktivasyondaki bozukluklarını da dikkate almaktadır.
    ... nunquam dormio
  2. 479.
    Liselere giriş sınavında sıranın tepesine çöreklenip soğuk ter eşliğinde ağlayıp, titrerken 30 dk nın geçmesini diliyorum bu alanı terkedip kaçmak için.
    - nolur çıkayım, bakın inanın duramıyorum sınav falan umrumda değil. sorulardan da bahsetmem zaten okuyamadım ki
    -kızım dayan 30 dk
    insanın sınavda kalması, hapishane boyutunu nasıl alır tasavvur edin.
    ve süre dolduğu gibi naziko dış kapıya ışınlanıyor
    -annem kızacak, annem kızacak bana. Bilmediğim için yapamadığımı zannedecek. Lanet olsun naziko sana lanet olsun.
    ve beklenilen nihai sonuç eve geldiğinde başta çevremdeki tüm yaşıtım tanıdıklarla kıyaslanarak öğretmen annemden dayak yiyorum. Acım, eli asla değil, anlatamamam, anlaşılmamak.
    ve süper liseye de ataklarımdan önceki okul hayatımın yüksek puanıyla yerleşerek kibrimin boy göstermesiyle, karakterime bağlı olarak depresyona giriyorum
    - akıllı kızsın sen, bak kitaplar okudun hep, bu salaklarla senin işin ne anadolu lisesinde olmak varken?
    ve hastane çıkışımın dobişko versiyon bedeniyle hazırlık sınıfında yer almam, önce muhteşem öğretmenlerin (!) gözünden kaçmayarak fırlatıyor cümleyi bana
    - aa naziko noolmuşsun kızım sen. çok irileşmişsin
    kör olmadığımı bilecek zekaya sahip sen kadın, hep lanetlediğim kadınlar listeme girerken orda parçalamıştın beni. içimde patlayan laflarım da itinayla bana girdi
    - ( allahın malı, görmüyor muyum sanıyorsun götümün göbeğimin büyüdüğünü. eteğimin arkasının sürekli kalktığından çekiştirmekten sıkıldığımı ama ulan sıkıntım var işte anlıyor musun, geberiyorum ve öğretmen olarak bir pandik de sen atıyorsun, küfürlerimi yaşa emi yaşa)
    evet çok fazla laf girmiş bana farkındayım. Şimdi olsa yürek yemişliliğimle girişir hepsini savururdum yeminlen. Olsun. Bitirince yakmayı düşündüğüm liseyi onlara armağan ettim buna sevinmeye çalışsınlar.
    her neyse, yazmak iyidir de burda bipoların ne olduğunu bilmeden iki sylvia palth, tezer özlü okuyup
    - enee ben bipolarmışım lan diyenlere de ben pandik atıyorum. neyin kafasındasınız oğlum siz. kilo alıp vermekten ki şu an sadece alıyorum hahah, vücudum fay hattına dönmüşken, regl öncesi, mevsim geçişleri, yağmur sıkıntısında vücüdumda yaralar çıkarken, engelli raporum varken ki avantajı bol kepçe yalan yok, siz neye özeniyorsunuz , ben bir bokum deseniz daha makul la, valla.
    adamı daha fazla hasta etmeyin.
    neyse iyi yazdım ama. çok da rahatladım. yaşasın medya silahşörleri, borusu burada ötenleri. yaşasın!
    1 ... naziko
  3. 478.
    14 yaşındayım. Daha annemin bile delirmiş bu deyip kardeşimi benden koruduğu bir zaman da anlaşılmayı bekliyorum. içimdeki, ruhumu sıkıştıran mengeneyi anlatamaya dahi mecalim yokken beni anlamaları zordu tabi yine de anne o ama diyerek beni kollarının altına almasını dilerdim.
    Neyse,yıl bilmem kaç,bundan tam 17 yıl önce. Anneannemin kutsal kadınımın, beni doktora götürüp iyileşmemi umduğunu hatırlıyorum. iyi de insan nerede denyoyla karşılaşacağını nereden bilebilir ki.
    - Öhöm (balgamını üst kata çıkardı) Bu kızı evlendirin siz. Boşaltsın enerjisini.
    doktorluğunun altında gizlenemeyen bu armudun bakış açısıyla Balıkesir e postalandım yine anneannemin sayesinde. 3 haftalık yatış sürem boyunca deneme yanılma olarak ilaç yüklenip,yanıt alınması beklendi benden.Bedenim o ara iyice şişti. Gözlerimi açamayan ben yürümekte mecal bulabiliyorum. Ve bir gün o süre boyunca gözümü açtığım bir sahne film,dizilerden fırlamış gibiydi
    tatatata karşımda 4-5 beyaz önlüklü,ellerinde dosyamsı şey tutan doktor hakkımda konsültasyon yaparak tanı koyacaklar.
    - BiPOLAR
    -ama hocam nasıl olur, yaşı çok küçük
    -böyle vakalar az da olsa rastlanıyor. Evet kendisi bipolar lütfen ilaçları ona göre düzenleyelim
    ulan ne bu bipolar falan. b sini bile daha önce duymadığım bir hastalığa ömür boyunca sahip olacağım ama sıkıntı vereceği dışında bildiğim tek bir şey yok hakkında..
    her şeyden önemlisi bu sıfat,etiket her neyse benim deli olduğumu mu gösteriyordu şimdi?
    neyse iş başındayım devam edeceğim.
    öpücük
    4 ... naziko
  4. 477.
    doktorumun söylediğine göre askerde çürük alamıyorum. ama kurul raporu ile uzunca bir süre askerliği erteleyebiliyorum. kıskanın ibineler.
    1 ... nunquam dormio
  5. 476.
    Bazı şerefsizlerin askerde çürük almak için uydurduğu hareket.
    ... piyade olmak zordur azizim
  6. 465.
    silver linings playbook adlı filmde çok güzel anlatılıyor bu hastalık.
    bilmek isteyen izleyebilir.
    ... nunquam dormio
  7. 464.
    Son zamanların popüler hastalığı, işin komik yanı ruh hali anlık değişen de kendini bi polar saniyo ben bi polarim çok havaliyim eheee .
    ... monarosa9
  8. 463.
    ağğbi çok havalıyım yeaa..
    neyse.
    bir tür kişilik bozukluğu. ergenlik döneminin sonlarına doğru ortaya çıkar. bir kısmı hayatın ilerleyen dönemlerinde de görülmüştür.
    ... nunquam dormio
  9. 462.
    Bende bi boklar yok allaa şükür.
    1 ... antimilitanist
  10. 461.
    Maniac.
    ... beyinkundakcisi2