1. 438.
    bazen sadece oturup ağlamak istiyorum. beni bu hale getiren düzene sövmek artık beni rahatlatmıyor. hoş, neye küfürler ettiğimi bile bilmiyorum zaten.

doktorun teşhis koyduğu anı hatırlıyorum. uzun süredir depresyon tedavisi görüyordum. en azından ben ve doktorum böyle düşünüyorduk. üzerinden aylar geçti. dengesiz tavırlarım, dönem dönem artan ve azalan duygu durumlarım bende bir şüphe uyandırmadı. zaten bir insan kendi kendine hasta olduğunu nasıl anlayabilir ki.

doktorun yanına gittiğimde kendimi mutlu hissediyordum. uzun süredir çabaladığım bir çok işte ve derste başarılı olmam ve hayata daha pozitif bakıp insanlarla vakit geçirmem beni epey huzurlu bir hayata sürüklüyordu.
    hemen her seansta karşısında ağladığım doktorum benim bu neşeli halimi görünce birkaç soru sordu ve ailemle de görüştükten sonra bana bipolar 2 bozukluk hastası olduğumu söylediler.

sözlük hani derler ya başından aşağı kaynar sular akar diye, yeminlen onu hissettim. birkaç saniye konuşmadan doktora baktım. inkar ettim ve hatta sinirlenip ilaçları kullanmayacağım diye karşı bile çıktım. yine de onu çok sevdiğim ve 1.5 senedir neredeyse onun odasında yatıp kalktığım için fazla direnemedim. o gün en sevdiğim dersler olmasına rağmen hiçbir şeye odaklanamadım ve erkenden eve döndüm. ağır bir şekilde sinirli ve huzursuz bir gece geçirdim.

ben oraya "artık iyileştim, ilaçları bırakalım" demeye gitmişken belki de hayatım boyunca ilaç kullanacağımı öğrendim. ne yapsam bilmiyorum artık.
    3 ... ytterbium
    #38014212 :)
  2. 437.
    iyide bu tedavi sadece bipolarda değil ki...
    1 -2 ... kaybolan penanin ruhu
    #37999397 :)
  3. 436.
    Özellikle ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalara ekt yani Eloktrokonvulsif terapi uygulanır. Hastaya anestezi uygularlar ve kasılmaları engellemek için ilaç verirler. Ardından tak diye beyine elektrik verilir.
    Özellikle yeni hemşireler ya da stajyerler hastaya elektrik verildiği an yaşadığı o kasılma ve titremeleri görünce korkar. Tabii anestezi uygulandığı sürece sıkıntı yok. Anestezi olmadan yapılan ekt ise bilmem ne bilmem ne protokolüne göre işkence sayılıyormuş bu arada.

Not: bu tedavi depresyondan tey şizofreniye kadar geniş bir alandaki hastalara da uygulanır.
    2 ... ytterbium
    #37999392 :)
  4. 435.
    iki uçlu duygulanım bozukluğu olan bipolar afektif bozukluk riskli davranışlar nedeniyle ilişkilere ve kariyere zarar veren tedavi edilmediği zaman intihara bile yol açan ciddi ruhsal bir hastalıktır.
    bu benim galiba!!
    ... maylidilponi
    #37988581 :)
  5. 434.
    Bu hastalıkta özellikle iki temel ilaç kullanılıyor: lamictal ve lithium.

Lamictal özellikle bipolar tip 2 bozuklukta depresyonu önlemeyi ve duygu durumunu düzenleyerek dengede olmasını sağlıyor.

Lithium ise daha çok bipolar tip 1'de kullanılıyor ve manik dönemlerdeki coşkunluğu dizginlemeyi amaç ediniyor.

Bu bilgi de burada dursun.
    2 ... ytterbium
    #37988568 :)
  6. 433.
    Çoğu insanın kendi kendine bu teşhisi koyduğu psikolojik rahatsızlık. Biraz morali bozulan herkes bipolarım diye dolanıyor ortalıkta. Ülkede herkes psikolog zaten.
    -1 ... bir mucize olsun
    #37982693 :)
  7. 432.
    Bipolar bozukluk ve empati arasında ters orantılı bir ilişki varmış. Bu kişiler hastalığa sahip olmayan kişilere nazaran daha fazla empati yoksunluğu çekiyor. insanların mimiklerini ve yüzlerindeki duygusal izleri anlamakta güçlük çekiyorlarmış.

Makalenin ilgili kısmı için:

"... There is some evidence that people with bipolar disorder may have difficulty experiencing affective empathy. Cognitive empathy seems to be less affected by bipolar disorder than affective empathy. More research is needed on the effect of mood symptoms on empathy.

In one study, people with bipolar disorder had difficulty recognizing and responding to facial expressions associated with specific emotions. They also had difficulty understanding the emotions they might feel in given situations. These are both examples of affective empathy.

In another study, a group of participants self-reported their experiences with empathy. Participants with bipolar disorder reported experiencing less empathy and concern. The participants were then tested on their empathy through a series of empathy-related tasks. In the test, participants experienced more empathy than indicated by their self-reporting. People with bipolar disorder did have difficulty recognizing emotional cues in others. This is an example of affective empathy.

Research published in the Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences, on the other hand, found people with bipolar disorder to experience high personal distress in response to tense situations involving other people. This is associated with affective empathy. The study also determined that people with bipolar disorder have deficits in cognitive empathy.

People with bipolar disorder may, in some ways, be less empathetic than people who don’t have the disorder. Further research is needed.

The symptoms of bipolar disorder can be greatly reduced with treatment. If you or someone you care about has bipolar disorder, seek help from a mental health provider. They can help you find the best treatment for your specific symptoms."

Kaynak: https://www.healthline.co...isorder/lack-of-empathy#7
    3 ... ytterbium
    #37982227 :)
  8. 431.
    Panik atağın modası geçince hayatımıza giren Yeni moda psikolojik rahatsızlık. Gün içinde hem neşeli hem üzgün olanlar kendi kendilerine tanı koyuyor veyahut bir uzman böyle bir tanı koymuşsa bununla övünüyor.

Muhakkak bu rahatsızlıktan muzdarip olanlar vardır ama bu rahatsızlıkla övünüp bunu marjinal biri gibi görünmek için kullananlar nedeniyle içi boşaltılmış gibi duruyor. Sözlükte de vardı böyle biri, ben bipolarım diye geziyordu sözlükte.
    5 -2 ... king ragnar
    #37971238 :)
  9. 430.
    Adım adım tezimin sonuna gelmiş bulunuyorum. Tam üç yıldır ayrı ayrı kişiler üzerinde çalışmak nedir bilir misiniz?

Şimdi ki vaka bir kadın. Bazen kendisini sakinleştirmek için yoğun süreç gidiyor. Ancak normal kadınlara göre daha hızlı sonuç veriyor.
    2 -2 ... promer
    #37971212 :)
  10. 429.
    ömrümü çürüten hastalıktır.bu hastalığın üstesinden nasıl gelinebilir ataklar sırasında ilaçlar haricinde ne yapılabilir konusunda bilgisi tecrübesi olan başka hastalar varsa sözlükte mesajları bekliyorum.
    ... typeoneortwo
    #37932765 :)