1. 1.
  isminden de anlaşıldığı gibi bu bozukluk iki dengeli bir durumu işaret eder, bu hastalık kişinin depresif ve manik kutuplar arasında davranışlar gösterdiği bir sinir hastalığıdır.

  bilim dilindeki adı bipolar bozukluk olan hastalığın, halk arasındaki bilinen ismi ise manik depresiftir. bu psikolojik maraza yakalanan hiçbir insan hastalığını kabullenmez, bu durum da onların tedavi sürecinde büyük olumsuzluklar yaratır.

  düşmanımın bile yakalanmasını arzu etmeyeceğim nitelikte psikolojik bir vakadır. hastanın manik atakları bertaraf edilemediğinde, fiziksel ve zihinsel olarak tükenme başlar..

  detaylı bilgi için:

  http://www.e-psikiyatri.c...polar-beynin-icinde-31961
  http://www.psikonet.com/konu.asp?kid=160
  36 -2 ... derkenar
 2. 2.
  michelangelo, van gohg, tchaiskovsky, gaugin gibi bir çok kişinin hastalığıdır.
  bipolar bozukluk yaratıcılığı tetiklermi?
  tetikler..
  bu soru bizi başka sorunlara sürükler; psikoloji bilim midir, gerekli midir?
  mesela van gohg un bir psikologu ya da psikiyatristi olsamıydı ve biz van gohg u hiç tanımasamıydık?
  herkes normal mi olmalıdır?
  nedir bu "normal"?*
  79 -4 ... psygadjo
 3. 3.
  Manik-depresiflik olarak da bilinen bu ruhsal hastalıktan muzdarip insanlar düzenli ve sürekli psikiyatrik tedavi görmeli,ilaç kullanmalı, alkolden uzak, sakin bir yaşam sürmelidirler, bu konuda destek almalıdırlar (tipik davranış özelliği olan şiddetli reddedişlere karşın). Ayrıca ruhsal rahatsızlıklar içinde bipolar bozukluğu olanlar bu rahatsızlıklarını duygusal istismar ve menfaatler uğruna kullanmaya en yatkın grup olduğundan, özellikle yakınları bipolar hastaların isteklerini elde etmek için kullandığı duygusal tuzaklara düşmeden, çok bilinçli ve kontrolü elden bırakmaksızın bu kişileri izlemelidir. Tedavinin aksatılması ve bakımsızlık bu hastalığı hızla (şizofreniye doğru) ilerleteceğinden, en büyük iş hasta yakınlarına düşmektedir. Düzenli tedavi ve ilgiyle bu hastalıkla mücadele ederek, ömür boyu normale oldukça yakın yaşamlar sürdüren çok sayıda iyi örnek de mevcuttur.
  11 -1 ... beatrice lea
 4. 4.
  (bkz: onun parlak ışığı)
  4 ... aliceinwonderland
 5. 5.
  (bkz: bipolar junction transistor)
  2 -1 ... jonksiyon
 6. 6.
  halkın epeyce yüksek oranı bu hastalığı taşır ancak pek çoğu bir psikiyatriste depresyon nedeniyle son noktada giderler ve depresyon tedavisi sırasında hastanın hipomani ya da mani atakları geçirdiği görülünce tanı konur. bu olayda tüm mesele aslında en zoru tanı koymaktır eğer tam bir mani nöbetinde değilse kişi tabii.
  7 ... birdy
 7. 7.
  dışarıdaki ve internet alemindeki bütün yalnız, ilgiye muhtaç, aşırı kilolu kadınların kendilerinde bulunduğunu iddia ettiği hastalık türü.

  aynı tür kadınların daha önceleri bipolar,; eğer yaşları el vermişse, 90'lı yılların başında depresyonda olduğunu biliyorsunuzdur.

  lan bir türlü iyileşmediler beee, evlendirip kurtulmak lazım *.
  10 -15 ... makbule tokmak ve adolf hitler
 8. 8.
  sylvia plath ve anne sexton'da hayatları boyunca seyreden psikolojik devinme. manik atak döneminin sanatçılar için çok verimli geçtiği söylenir.
  8 -1 ... needle
 9. 9.
  insanın hayatını çekilmez bir hale gerien hastalık. mutlu olursun aman yarabbim maniye mi giriyorum diye korkarsın, üzülürsün acaba depresif bir atak mı geçiriyorum dersin. aşağı tükürsen bıyık, yukarı tükürsen sakal durumu yani.
  20 -1 ... tocarg
 10. 10.
  rahatsızlığın bazı dönemlerinde kişi yüksek düzeyde hareketli, enerjik, aşırı cömerttir ve genellikle de yetiştiği çevreye bağlı olarak kendisini kral, kraliçe, devlet adamı, mehdi, peygamber vb. zannedebilir. bazı dönemlerde de bitkin, yorgun, isteksiz ve gergindir. bu iki uç arasında gider gelir. ilaç tedavisi ile dizginlenebilen, yakınların yardımı ile oldukça sakin seyredebilen bir rahatsızlıktır.
  14 ... heartless