bugün

artık eskişehir'e giderken uğranılmayan şehir.**

eskiden anadolu üniversitesine bağlı kampüsü vardı, şimdi orası bilecik üniversitesi olmuş.

şehrin tek sineması da, tahmin edeceğiniz gibi erotik filmler oynatırdı.

otogarı bildiğim en küçük otogarlardan biriydi.
böyle bir şehirdir;

http://2.bp.blogspot.com/...25C4%25B1kaya-bilecik.jpg
çarşamba ve perşembe günü pazaryeri adlı hiçbir şeyi, yemek yenecek bir yeri bile olmayan ilçesinde duruşmamın olduğu, kalacak yer bulunamayan, bu sebeple zorunluluktan bursa veya eskişehirde kalınacak olan şehirimsi.
Ben Bilecik olsaydım, Bozüyük benden daha gelişmiş diye çok bozulurdum. Sonuçta ilçesin sen, haddini bil yani.
içindeki çocuk parklarının bir elin parmaklarını geçmediği ve gençlerin vakit geçirebileceği alanların oldukça sınırlı olduğu ilimiz.
nerelisin sorusuna bilecikliyim diye cevap veilip aa nerde orası sorusuyla tekrar karşılaşıp beni bilecikliyim demekten bıktıran şehir. marmaranın yüz karası resmen ya! utanıyorum senden bilcek!
Hiç bir bozüyüklü bilecik'i resmi işlemler dışında kullanmaz çünkü bozüyük bağlı olduğu ile göre daha gelişmiş bir ilçedir. genelde eskişehir'e giderler alışveriş türü işler için. bilecik'i kim il yaptı ne düşünüyordu merak konusu gerçekten.
çoğu insanın varlığından bihaber olduğu, bilenlerin de haritada yerini gösteremeyeceği şehirdir.

görsel
ayağını sürtsen mermerin çıkacağı bi şehir. 65 bine yakın nüfusu var.
osmanlı devletinin kurulduğu aynı zamanda geçmişte ki önemli ticari rol oynayan ipek yolunu da içinde barındıran tarihi şehirimiz.
isminde bir sempatiklik sezilen fakat ilçesinden küçük olan bi şehirdir.
Turkiyenin en buyuk koyu derler.dogrudur da.
yılların değiştiremediği tek şehir.
şu kadar diyorum tek caddelik şehir. 4 yol ağzında yukarısı yerleşim yeri, aşağısı çarsı arka taraf adapazarı ve inegöl den gelen yol. ilerisi ise şehrin herşeyi. herşeyi dediğime bakmayın. 300 metre üzerinde otogar hastane kız meslek endüstri meslek anadolu lisesi köy işleri ve kent ormanı bulunmakta.

ki, hiç bilmediğim bir evi, sadece 3 katlı ve turuncu olduğunu bildiğim bir evi, 4 yol ağzından yukarı çıkarak 1.5 saatte bulabildim. işte hiç bilmediğiniz şehirde hiç bilmediğiniz bir yeri bulmak budur. ayrıca öyle ki, şehre girerken nüfusun 63 bin olduğunu gördüğümde korkmuştum. bir am uğruna (ilk aşk dı ama olsun) 5 defa gittiğim şehir. he bi de şehirde 3 dönerci bir simit sarayı bir addax bir ziraat bankası 2 umumi çeşme var. 3 dönerciden ise en iyisi, bahsettiğim 4 yol ağzından hemen sola aşağı inildiğinde ziraat e gitmeden solda kalan uğurcan isimli mekandır. döneri güzeldir. hatunu oraya götürürdüm mk.*
ve kimse kızmasın ama sol frame de adını görünce bile sesli güldüğüm, adını duyduğumda küfretmeye başladığım bir kasaba burası. 1299 da osmanlı ya başkent olduktan sonra değişen tek şey, 3 dönerci ve bir simit sarayının açılması. he bir e bi cinema vardı ama en son gittiğimde onu da yıkmışlardı. plaza yapıyorlarmış. 2 katlı 3 oda bir salon büyüklüğünde bir plaza işte.
otobüs ulaşımının (şehirler arası) zor olduğu ilimiz.ufak bir yer. az firma çalışıyor.
ev sahiplerinin kiralık ev konusunda eşşeğin bir taraflarına su kaçırdığı okuduğum ilimsidir. ey ahali el insaf yıkılmak üzere olan eski evlerinize 400-500 liradan açıyorsunuz kapıyı. malum kütahya deprem bölgesi aklınızı başınıza devşirin ödeyemessiniz sonra bedelini benden söylemesi.

edit: osmanlı nın kurlduğu yer diye haykırırlar. farkında değiller 713 senedir memleketin yüzüne bakan yok bir de bununla övünür dururlar.
turkiyede kadina siddet anketinde birinci sirada yer alan babamin dogdugu fakat buyumedigi babamin sevimli memleketi.

not: istanbulluyum. babam bilecikli.
bilecik üniversitesi'nin ismi değişmiş ve bilecik şeyh edebali üniversitesi olmuştur..
Sanki bu şehrin büyümesine izin vermiyorlar. Osmanlı nın doğduğu yer olması itibariyle büyümesi birilerini rahatsız edebilir. Şeyh edebali nin mekanı olan , belki kutsal diye tarif edebileceğimiz bu mekanın büyümesi ile türkiye nin büyümesi bence aynı paralelde ilerleyecektir.
13 haziran çarşamba günü en düşük sıcaklığı 17, en yüksek sıcaklığı 33 derece olacak şehir.
görsel
plakası 11 olan ilimiz.
görsel
*
avrupa birliği' ne katılım öncesi mali yardım kapsamında hibe olarak alınan 8 milyar euro ve bu hibe ile halihazırda ülke genelinde uygulamaları yapılan irili ufaklı 337 proje var. diyeceksiniz ki; hibeydi, projeydi bunların bilecik ile ilgisi ne?

edirne' den ardahan' a bütün illerimiz kamu yararına projeler geliştirip bunları birer ikişer hayata geçirirken sadece bilecik ilimiz mevzuya kayıtsız kalmış. avrupa birliği sana yatırım yapabilmen için beleş para veriyor ama senin sikinde değil. ilgilenmiyorsun bile. artık avrupalının parasına tenezzül etmemek ki, yoksa tembellik mi, ben bilemedim.

senelerdir herhangi bir ortamda ismini duyurmanı bekliyoruz bilecik. bir silkelen amk!

(bkz: adam öldürüp bilecik e saklanmak)
burdur'dan kat kat iyi olduğunu düşündüğüm şehir.
* * *