bugün

işleyen sahislar cehennem ehlidir. Düşünün alkollu içki içen bir insan la , alkollü içki içmenin islama uygun oldugunu söyleyen insanı karsılastıralım.

içki tüketen sahisin zararı kendinedir. tövbe kapısı sonsuz acık oldugu için affedilme sansı vardir. *

lakin dinde olmayıp sonradan eklenen alkollu içkinin serbest olması durumunu * ortaya atan sahsin akıbetinden allah hepimizi korusundur.

dipnot: örnek olay sadece kavramın daha kolay acıklanması için secilmistir. günümüzde işlenen öyle bidatlar vardir ki devede tüy olarak gormedigimiz hatta günlük alıskanlıklarımızdan secme olaylar halini almıstır. Vay halimize.
bulmaca kültürüyle doldurulmuş başlıktır. her bidat kötü değildir. iyisi vardır * kötüsü vardır *. tespih de bidattır, tıpkı kandiller gibi, mevlit gibi.
edit: tanım kısmını unutmuşum yazayım da tam olsun: dinin orjinalinde olmayan, asr-ı saadetten sonra ortaya çıkan dini şeyler. kısaca; 'sonradan ortaya çıkan şeyler'dir.
sonradan uydurulmuş olandır.
(bkz: http://www.islah.de/sunnet/sun00010.pdf)
minare bidattır. ama hasenat bidattır. iyi bir bidattır.
ıslamiyette değiştirilmiş veya sonradan uydurulmuş şeyler.
amellerin adete inkilab etmesi ile ortaya çıkan din ve sünnet dışı uygulamaların tümüdür.
Birileri tutturmuş bid'atte bid'at, bid'atte bid'at

Bid'at nedir yahu?

Bid’at, dinde olmayan bir şeyi ibadet olarak yapmak demektir. Mesela selam verirken, Selamün aleyküm demeyip elini başına vurmak, selamı alanın da aynı şekilde veya başka şekilde işaret yapması; yahut fakire kibirlenmek, sünnet diye ona eteğini öptürmek gibi şeyler, ibadet maksadıyla yapılınca bid’at olur.

Örneğin birisi yanımıza gelmiş olsun, ve abdest esnasında okunacak bir dua elimize vermiş olsun. Bunun eğer sünnette yeri yoksa o sana verilen x duanın içerisinde hasen sözlerde olsa apaçık bir bid'attır... (kişi burada uyanık olup soracak, (müslüman uyanıktır) -Bu duayı nereden aldın? Nerede geçiyor?..

Bilmem kaç kere şunu okursan (net rakamlar 4400, 2000, 1555 falan gibi) ki o net verilen rakamlarda örneğin "la ilahe illallah" dahi geçse bid'attir..
Ya hu ne zararı var kardeşim bunu yapmanın diye size çıkışan adam bid'at hususunu yanlış anlamıştır.. Elimizden geldiğince bid'atin ne olduğunu anlatalım..

Dikkat !
Her bidat bir sünnetin, öyle ki farzın katilidir..
islam'da noksan bir şey yoktur..
"islam zamana uydurulmaz, zaman islam'a uydurulur"

Faydalı bidat olmaz.. Öyle ki imam Rabbani, -Bazı bidatler faydalı gibi gözükebilir fakat kıyamette hepsinin zararı görülecektir, der...

Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
Din adına uydurulan her şey bid’attir, her bid’at sapıklıktır; her sapıklık da Cehenneme götürür. [Buhari, Müslim, ibni Mace, Nesai]

ilhamla gelmiş bir ibadetten beriyiz. Allah(cc) dinini tamamlamıştır. ilhamın meşruiyeti tartışılır..
Öyle ki ilhamla "Birinin helal dediğine biri haram diyebilir", Allah(cc)'ı şahit tutuyoruz, biz onlardan beriyiz..
Biz Allah(cc)ın emrettiğinden, Peygamberinin (sav) yapın dediğinden ve yaptığından mes'ulüz..

Matematikten sınava girecek birinin, edebiyat dersine çalışması olsa olsa bir yanlış anlamadan ibarettir..
Biz bu yanlış anlamayı imkan dahilinde düzeltelim.

Bilmekle bilinç aynı şey değildir.. Binlerce adet kitap okumuş, falan ünlü memlekette islam üzerine ilim görmüş adam "islamda çok önemli hususları" kavrayamayabilir..
Biz onlardan beriyiz.. Allah'ı (cc) şahit tutuyoruz.. Onların eğlentilerinden beriyiz..

Yine bir hadis de,
Hidayete kavuşan hiçbir topluluk, hakkı bâtıl, bâtılı hak göstermeye çalışmadıkça, dalâlete düşmez, yani sapıtmaz. (Tirmizi)

Dikkat buyurun;

"Dalalet sahiplerinin yanında hidayet aranmaz"

derleme
olumsuzlanması gereken yenilik.
insanı islam dininden soğutmak için birebirdir.

Şöyle ki; bilmem ne gecesinde bilmem kaç rekat namaz kılıp 1. Rekatında şunu 2. Rekatında bunu 3. Rekatında onu bunu derken insan dinden imandan bunalır be, bu bizzat benim yaşadığım ve kişinin bana çok sevapmış ben unuttum nerede ne okuyacağımı demesiyle, ya dedim sen kendin aklında tutamadığın bir şeyi allah a samimiyetle nasıl yapacaksın? Karşındaki duraksadı evet dedi içinden geldiği gibi dua samimi dua et dedim, yok orda 40 rekat kıl yok burda 5000 rekat kıl maalesef bunlar yüzünden islam dininden kaçanlar çok. Kuranda olmayan peygamberimizin sünneti olmayan insanların götlerinden uydurduğu saçma sapan bizim cahil millete gerçekmiş gibi kakaladığı şeylerdir.
islamiyette mevlidler kandiller türbeler vs. başta olmak üzere sonradan sokulan şeylere denir.
şu anda sözde müslümanların en çok sevdiği hede. inkarcılar inkarlarında ısrarcıdır.
selefilere göre, hz. peygamber'den sonra ortaya çıkan gelenek, görenek, yapılagelişlerin tümüne verilen addır.

örneğin; ezanın hoparlörden okunması.
bidatın güzeli olmaz, tanrının dini eksik değildir birşeyler ekleyip bu dindendir demek şirktir.
ömer bin hattab'tan günümüze dine durmadan sokulan şeylerdir. En büyük patlama Emevi döneminde olmuştur. Işte bu bidatlar yüzünden gerçek islam bu değil.
mevlit kandili.
adetlerde veya ibadetlerde sonradan uydurulan şeylerdir.
(bkz: kutlu doğum haftası)
bid'at-i hasene; güzel bidat demektir. minare gibi.
bid'at-i seyyie; kötü bidat demektir. nazar boncuğu gibi.
islam’ın özünde olmayan ancak sonradan çıkarılan birtakım şeyler. öncelikle yanlış dediğim bir şey varsa uyarın, bahsedeceğim kişiye sorayım, onunla gerçekleştirdiğim sohbetten aldığım cümleleri yazacağım.

aslında uzun paragraflarla anlatılacak konu ama o kadar hakim değilim islam’a. hoş sohbet müslüman bir abimizle tanıştım 40 yaşlarında falan. bana, türkiye’de uygulanan islam’ın da bidatla dolu olduğunu (çok örnek verdi de aklımda kalan) kandil günlerinin bidat olduğundan örnek vererek söyledi. yahu gerçek islam’ı uygulayan bidat karışmamış hiçbir yer mi yok dedim, yokmuş günümüzde böyle bir yer. cuma namazlarına bu sebeplerle gitmiyormuş, bidat’a ortak olmamak için.

bu güne kadar kimseden öğrenmemiş islamı. askerlik zamanlarında kendinin boşluğa düşüp dini sorguladığı zamanlarda edindiği bilgilerle şekillendirmiş islam anlayışını.

dinin bilimsel olmadığı hakkındaki görüşlerini belirtti, kalpte hissedilen kişisel bir şey olduğundan bahsetti. tanrının ve dinin doğruluğunun, beşerî varlıkların bilimiyle açıklanamayacağı bir şey olduğunu vurguladı.

sohbette konuşulan önemli başka şeyler aklıma geldikçe editlerim.
(img:#2177458)
mesela ibadetlerde sonradan ortaya çıkan batıl hareket olduğu söyleniyor galiba.
dine sonradan katılmış veya katılabilecek şey.
dinde sonradan çıkmış batıl bir yenilik.
Dinde yenilik yapmak isteyenler dikkatli olmalı, bidata girebilirler.
güncel Önemli Başlıklar