1. 1.
    işte budur :

"Herkes ölür..." Çok basit bir cümle de degil aslinda ; ama bununla baslamayacagim anlatmaya.Basitligi kat kat asmali bu çizginin tarifi...Unut o ciklet kagitlarindan çikan aptal kanunlari ; önemli olan hiçbir zaman o kadar basit degildir.Bu sen bir bankayi soymaya elindeki muzla kalkis diye uydurulmus bir yalan.Bu ucuz inanci yakistiramadim sana.Hayir hayir ; kisisel bir olay degil.Benim aram degerlerinle bozuk , seninle degil...Insanlari sevdim hep...

"Hersey ölür..." Nasil ? Haklisin ; bir daha kendim begenmedigim zaman sana tasdikletmeye çalisip kendimi tatmin etmeyecegim...Yine de ilk denememden çok daha iyiydi bana göre...Sadece insanoglu geçmiyor yolun karsisina ; kendiyle birlikte birçok seyi de sürüklüyor beraberinde...Konusamaz , isteklerini belirtemezler ya , kölelestiririz aninda onlari.Birak kutsal satirlari ; hayvanlar neden senin için yaratilmis olsunlar ki...Hos ; insanlari daha çabuk köpek yapiyorsunuz köpege göre...O kadar uzun sürecegini sanmiyorum ben zamanin sonunun gelmesinin ; görebildigin birsey olmak için de yeterince yaklasmis demektir...

Evet , olumsuzluk benimki.Gülümseyecek çok birseyim kalmadiginda gülümseyerek sadece acimi tazeleyebilirim.Bunu yillar ögretti bana ; hayat degil -kisa bir zaman dilimi için onu suçlayamam- Yine de göreceli bir kavram bu : ben "Hersey ölür" derim ; sen ise "Hersey dogar" dersin.Artik isik ya da yüce amaçlar degil benim için önemli olan.Acinin nasil kesilecegini ariyorum zaman içinde yürüyerek ; hepsi bu.

Sonrasi için ise bir sürü tahminim var.Büyük bir girdabin seni yutmasi gibi olmali ölüm eger ölümse ; karsi konulamaz ve adil...Aristokratlar , hirsizlar , dürüst insanlar ve benim gibi olanlar ; önemli olan mezarin büyüklügü degildir...Hepimiz ayni oranda karisacagiz topraga , anlayabiliyor musun ? Girdap seni yolun karsi tarafina atacak ; cennetin ve cehennemin , köprülerin olmadigi yere...Sürprizlere aliskin olmalisin ; herseyin umdugun gibi olacagini kim söyledi sana ? Endiselenme , sana zarar gelmeyecek ; yanan sadece cebindeki kutsal kitap.Önyargilarindan kurtaracagim seni ; çogunun böyle bir sansi hiç olmadi dostum...

Sarsilarak uyanacaksin ; yüksekten düsüp de sag kalan hersey gibi...Sana asilanan düalizm olmayacak o kuyunun dibinde : tek bir isik göreceksin.Ve tek bir kapi.Geçmek ya da geçmemek olmayacak asil sorun ; her insanin bunu mutlaka deneyecegini biliyorlar.Sorun sen olacaksin ; kendi varligin belirleyecek yolun nereye çikacagini.Bu dünyada da böyledir zaten ; sana sadece kapiyi verirler , gerisini degil...Sorgulamalar ? Seni kirmak istemem ama bu "inanç dünyandaki" melekler issiz kalmasin diye söylenmis bir söz.Gözünün önüne getir ; dünyadaki bütün yargiçlar insandi.Burada da öyle aslinda.Aradaki en önemli fark -dünyadaki kanunlarin igrençligini saymassak- yargicin sen oldugun gerçegi...Kendi kendini inandirmak zorundasin dogruluguna.Latincenin o kadar önemli bir dil olarak gösterilmesinin sebebi bos hükümet pollitikalari degildi ; "kendini bil" sözü baska bir dilde bu kadar anlamli söylenemiyor.Gerekli isaretlerin çogu verilmisti zaten insanliga , merak etme...Bu yargilama yillarca sürebilir ; çogu insan çikisi hala bulamadi.Ben mi ? Ah , benimki en kanlisi oldu.Varligimi ögrenebilmek için milyarlarcasini yok ettim ; hala da ediyorum.Simdilik sadece tünelin sonundaki isik beli oluyor , karsima çikacak olani göremedim daha.Belki bir yük trenidir , ne dersin ?

Geçtigin zaman baslayacak hayat.Herseyin "bir" oldugu ve "bir'e" varoldugu yere gireceksin.Kalip ya da baska bir genellestirici etki yok ; bütün özellikleri sana göre belirlenecek bir dünya olacak.Aradaki ince farki kaçirma ; sana göre dedim , sen belirleyeceksin degil...Dünya kurallarindan hosnut olmasam da bazilari evrenseldir : "Hiçbir suç cezasiz kalmamali..." Kendini sevgilin için feda edersin ; cennetin o olur.Komsunun küçük kizina tecavüz ettiysen cehennemin haline gelir o beden.Ne yaptiysan onunla karsilasacaksin.Tanrilarin kurallari basittir aslinda ; sadece anlamak biraz süre alir...Dogdugun zaman hemen yürümeye baslamadin degil mi ? Öyle oldugunu düsün ; zaman tani kendine.

Artik seçme hakkin yok.Hareketlerinin sonuçlarina katlanmak zorundasin.Aglamayi bir an önce kessen iyi olur bence.Yasli gözler gerçeklerin önüne kalin bir duygu perdesi çekerler ; bu ise geçmisinde yeterince hata yapmis bir insan için oldukça yanlis bir hareket olur...Kendini tanimaya ihtiyacin var senin ; islak gözlere degil.Sil su yaslari.Ne hissettigini anlayabiliyorum ; ben bu yollardan defalarca geçtim.Sen çizginin gerisinde hiç yalniz kalmadin en azindan ! Hep yanindaydi sevenin ; ben ise süründüm yillar boyu.Buraya gelisim hiç de sandigin gibi kolay olmadi.Hayir aglamiyorum...Çek ellerini üzerimden ! Yüzyillar oldu bir insandan yardim almayali ; tekrar alacaksam bu kisi yine o olacak.

Inanmasi güç degil mi , ben bile çok sik hata yapiyorum.Sana yolu anlatmam gerekiyor , kendimi degil.Üzgünüm ; simdi devam ediyorum...

Cevap yine ayni dostum : Hayir , telafi sansin olmayacak ; bu binlerce yildir hiçbir canliya verilmedi.Tanrilar geri dönüsüm kutularina ve topluma kazandirma tezlerine pek inanmazlar.Cezani çekersin ve sonsuzluk sürer gider.Yeteri kadar "iyi" olamazsan döngü senin için yeniden baslar : bitmeyen eziyette tekrar sira sendedir ; dogarsin...

Evet bu sadece eziyet.Onlara göre iyilerin mükafatini görebilseydin sende ayni seyi söylerdin.Hayal ettikleri seyleri gerçege çevirecek cinlere hiç ihtiyaci olmayacak onlarin ; birseyler ifade ediyor mu senin için bu söz ? Güzel...Peki ben nereden biliyorum bunlari ? Ne zaman soracagini merak etmeye basliyordum.Bu kurallarin birçogunu baslangiçta ben koymustum dostum...Demek kim oldugumu merak ediyorsun.Sorun degil , herkes eder : Dogmus ve dogacak olan her varlik kendine bir kere de olsa sormustur ben.Cevap çok basit aslinda...

"Ben senim...Senden ve senin haricindeki herseyden ibaretim... "
    2 -1 ... zlya
  2. 2.
    sen sen ol, sen ben olma.
    -1 ... simsiyah
  3. 3.
    to live alone one must be a beast or a god, says aristotle. leaving out the third case: one must be both -- a philosopher." nietzsche
    ancak bu mantığın sahip olabileceği düşünce silsilesi..
    2 ... zlya
  4. 4.
    ben senim.. senden ve senin haricindeki herşeyden ibaretim.
    ... zlya
  5. 5.
    Demiştim sana hatırlarsan...Önemli olan zamana bırakmak değil, zamanla bırakmamaktir..
    Şimdi bana, geçen o zamanın Unutulmaz sancısı kalır... Gittiğim eğer bensem, söyle bana kimden gittim? Sende yoktum zaten ben, ben yine bende bittim...
    1 ... linka
  6. 6.
    bir sen var bende benden içeri.
    ... aaa666
  7. 7.
    (bkz: fight club)
    ... mintiminti
  8. 8.
    sensiz yaşayanlar bensiz ölürler. *
    ... avalon
  9. 9.
    --spoiler--