bugün

çoğunluğun yorumlarına göre dizi ekibinin iyi bir iş çıkarmış olmanın hazzıyla gönül rahatlığıyla tatil yapabilecekleri dizi.
diğer dizilerde emeği geçen insan müsvettelerinin utançtan yerin dibine , itin dötüne girmesi gerekir bu saatten sonra.
süper bir sezon finali yapan dizidir efendim.

yalnız kafama bir kaç nokta takılmıştır.

- behzat kızının katilinin şule olduğunu öğrenince intihar etmeye kalkışıyor tetiği çekiyor lakin silah boş. acaba behzat ç hep boş silahla mı geziyor.

- behzat ç şulenin kimliğini neden derinlemesine incelemedi. ( tamam hikaye gereğidir diyelim )

- şule' nin annesi mine neden behzatın arkadaşı ile evlilik yapıyor ki çocuğu olmuş şule sonradan çocuğu olmuyor diye terk ediyor.

beni üzen şey memduh başkanın durduk yere öldürülmesidir. memduh başkan bir nevi yeşil gibiydi.

şule, şule, şule diyorum başka bir şey demiyorum. sözlüklerde şule' nin katil olabileceği yazılıyordu lakin pek imkan vermiyordum. diziye girişi ve son sahnesi arasında ki bölümlerde şule gerçekten ben katilim demiş ama kimse anlamamış cuk diye oturmuş senaryo mükemmel.

behzatın yani erdal beşikçioğlu' nun karısı ile geçen diyaloğu ve son sahneleri gözlerimi doldurmuştur efendim. bu nasıl bir oyunculuk adam karakterle birebir örtüşmüştür.
ercüment'e yumruk attığını unutmasının sebebi o gece berna'nın ölümüydü adam kızını doğum gününde kaybetmiş büyük bir travma yaşamış oturup onumu düşünecek.
neyse ki yaz tatiline girdi yoksa erdal beşikçioğlu deri montla gezmekten isilik olacaktı.
finalde kaçırdığım bir nokta var zannedersem. şimdi bernayı balkondan atan kapşönlü kişi erkek değil miydi? şule nasıl bernayı tek hamle de kaldırıp atıyor anlamadım. hemen vay mal vay filan demeyin. hacı çözemedim işte la.
izleyenlerin genelinin yönetmene, senariste ve oyunculara teşekkürlerini sundukları fakat set emekçilerini unuttukları dizi.
Türk dizileri içinde kültürünü komiklik olarak kullanmayan ve gerçeklik bakımından yabancı dizilerle yarışabilecek kalitede ve yaklaşık 2 saat süren bir dizi çok tatlı hoş ve senaryo olarak süper. Tebrikler valla çok merakla üç ayın geçmesini bekliyorum . . .
dvd si çıktığında hiç beklemeden alıp sansürsüz şöyle gerile gerile izleyeceğim şahane dizidir efendim...
sezon finaliyle içimde patlayan dizidir.
daha önce buna benzer son 10 dk düğüm çözülmeleri vardı ama hep çok iyi filmlerde olurdu filmin sonunda ağzın açık kalırdı 2 saatlik filmi nasıl bağlamışlar diye muhabbet geçerdi arkadaş ortamlarında. artık en iyi dizi dememize gerek bile yok ihtiyaçta duymuyorum zaten ama senaristlere şunu söylemek gerek helal olsun size değil 2 saatlik filmi 38 bölümlük sezon birbirine bu kadar güzel bağlanamazdı.
kişisel not: tam finalin başlamasına 2 dk kala elektrikler kesildi mecburen sabah 4 e kadar içtik içtik bekledik tam kafamız kıvamına geldiğinde ise 2 arkadaş salya sümük ağlıyoduk.

(bkz: seviyorum merkez)
(bkz: emrah sen içme içince ağzımıza sıçıyosun)
(bkz: oscar goes to)
iki gündür lanet ettiğim dizi. izlemiyorum da biliyorum kaliteli ve sevilen bir dizi olduğunu. yalnız 2 gündür sözlükte en sevdiğim şeyin içine ediyor bu dizi. izlenen tüm diziler için sezon finalleri ve final bölümlerinde durum aynıdır büyük ihtimalle. şu anda bu durumu bu dizide gördüm ve yazıyorum.

sözlükte en sevdiğim etkinlik dünün en beğenilen entryleri listesindeki entryleri okumak. ancak 2 gündür o listeyi behzat ç entryleri işgal ediyor. hepsi de "senaristini yalarım ben bunun" tarzında yazılar. ilgimi çeken bir konu değil, entryler de basit övgü yazıları genelde. zaten birçok dizinin sezon finalinde sıradan övgü yazan herkesi artılayan birileri olur. 30 entrylik listede okunmayacak 6-7 entry çıkıyor 2 gündür, hoşlanmıyorum ben de bu durumdan.

komik olduğu, şahane bir senaryosu olduğu düşünülen dizi. diziye lafım yok behzat ç'nin bana etkisi komik ya da eğlenceli değil.
sezon finali ile bütün o sağlam dediğimiz dizilerin finallerine taş çıkarandır. başından beri resmen sonu kurgulanmış. böyle senaryonun böyle kurgunun böyle ekibin önünde eğilmek farzdır.
final sıfatını hak eden bir sezon finali yapmıştır. bunu daha önce sadece ezel yapmıştı, kendisi de ikinci oldu.
bu arada şule'nin durumunun ta başta belli olduğunu ve ercüment çözer'in olayla daha sonradan ilişkilendirildiğini düşünüyorum.
milliyetin yaptığı yılın dizi anketinde birinci sırada ilerleyen dizidir.
linki verelim de fark atsın diğer dizimsilere.
http://tvrehberi.milliyet...eri/1407814/tvh/index.htm
internet aleminde öve öve bitirilemeyen bir sezon finaline sahip dizi. daha önce herhangi bir türk yapımına bu kadar methiyeler düzüldüğünü görmedim.
habertürk'ün düzenlediği sezonun en iyi dizisi anketinde de birinciliği kimselere kaptırmamış olan canımız, kanımız, amirimiz.

link verelim de ortalığın amına koysun.

http://www.haberturk.com/...en-iyi-dizisini-siz-secin
annemin "behçet" diye adlandırdığı dizi. düşündüm de, çok da mantıksız değil.
baskılara dayanamayıp izlemeye başladığım dizi. ilk 2 bölümünü peşpeşe izledim. 38'e kadar yolu var. hadi bakalım gençler.
kariyerimin zirvesinde bir bölümünü şereflendirdiğim, sayemde yakaladığı ivmeyle de zirvelerde kendine yer edinmiş dizi. ben kantin sahnesinde oynamadan önce yayından kalkması bile gündemdeydi. ama gelin görün ki ipleri elime alıp diziyi yukarılara taşıdım.
"babamın öldüğü gün birine aşık olmuştum. bazen öyle olur. her şey üst üste gelir. polis olmasaydım katil olurdum. çünkü sahici bir sarsıntı sahte bir dengeden iyidir. binlerce ceset, binlerce katil ve bir evlilik gördüm. seni intihar ettiğin gün tanıdım kızım. seninle o gün barıştım. şimdi sadece geceleri yapayalnız ve yalın ayak anlayabildiğim şeyler var. şimdi benim de yalanlara inanmaya ihtiyacım var. tüm çaresiz insanlar gibi. dağılan bir okul gibi. acılarımız da birbirine benziyor artık kızım. birbirine benzeyen parmaklar gibi ama her birinin eşsiz bir izi var. bazen gözlerim doluyor karanlıkta. ama fısır fısır konuşmaya başlıyorsun yine kulağımın dibinde hiç susmuyorsun. ağlamama asla müsaade etmiyorsun. her şey affedildi babacık diyorsun. hiç ayrılmayacağız diyorsun. keşke hep yanımda olsaydın diyorum öyle konuştuğunu duyunca. bu kış çok kar yağar belki beraber kayboluruz diyorsun sen bana. ama kar taneleri birbirine benzemez ki kızım. cesetler de benzemez. ama bir cinayet başka bir cinayeti hatırlatır her zaman. koşan atlar düşen atları hatırlatır. yağmur yağar. durur. tekrar başlar. yanlış yolda yürümek doğru yolda beklemekten iyidir. beşikten mezara kadar. karanlıkta herkesle çarpışabilir insan. yalan mı söylüyorum sana. affet beni kızım. affet. bir sürü doğru söyledik ama hiç burnumuz kısalmadı ki kızım."

iz bırakanlar unutulmazdı ve 38 bölüm boyunca bıraktığı iz hiç unutulmadı. bizim hikayemizdi. senin benim hikayem ve bizi anlattı bir sene boyunca. teşekkürler behzat ç. ekibi. bize bir sene boyunca bu kadar güzel anlar yaşattığınız için.
--spoiler--
komplo teorisi değil mi hadi bakalım bir tane de benden.

memduh başgan aslında ölmemiştir. memduh'un korunması için ercüment gölbaşına gelmeden memduh başgan'ı arayıp durumu izah etmiştir. öldü zannedilen memduh başgan da başka bir ülkede hayatına devam edecektir.

neden olmasın.
--spoiler--
mehduh başgan'ı öldüren ercüment'in sonrasındaki timsah gözyaşları güldürmüştür.
keşke diyorum keşke hiç izlemeseydim de şimdi keşfedip bütün bölümlerini ard ardarda izleseydim dediğim dizi. yok lan dizi değil başka bir şey onun adı. gün içerisinde bir istediğim olmuyor bazen. içimden diyorum siktir et olum nasıl olsa behzat ç. var, onunla hayat devam ediyor.
sezon finalinin üstünden günler geçmesine rağmen çok sevgili moderatörlerimizin verdiği 10 günlük çaylaklık cezamı çektiğim için sezon finali hakkındaki entry'mi daha yeni girmek zorunda kaldığım seri film.
öncelikle dizinin yaratıcısı, senaristi, yönetmeni, oyuncucu, set ekibi vs. artık kimin emeği geçtiyse teşekkür ederim. bize böyle bir dizi armağan ettikleri için. bize hayatımızda görüp görebileceğimiz en iyi sezon finalini izlettirdikleri için.
sezon finali o kadar çarpıcıydiki; hayalet'in söylediği mükemmel türkü arada top oldu, harun'un meliha'yı ortada bırakıp gitmesi top oldu, harun'un eda'yı öpmesi top oldu, akbaba'nın gençliği, sevdiği, attığı faça top oldu. memduh başgan'ın ölümü bile unutuldu. öyle bir final yaptılarki bu adamlar iş güç, sıkıntı, dert unutuldu. kafalarda tek bişey kaldı. 'hassiktir!'. arkaya arkaya farklı desibellerde çıkan 'hassiktir'ler. yıllar yılı sezon finalinde ana karakterlerin vurulduğu dizileri seyrettik biz, yıllar yılı siktir boktan geriye dönüşlerle kandırıldık. bu dizi bize gurbetten gelen yakın akrabanın getirdiği, mahalledeki hiçbir çocukta olmayan o teknoloji harikası oyuncak gibi geldi, meğer biz yılları yılı oyuncak oynadığımızı zannederken oynanılmışız.
bu dizi bize şunu öğretti; demekki istenince oluyormuş. demekki bütün bir sezon en başından kurgulanabiliyormuş.
bir angaralı olarak geride bıraktığımız sezon sonrası bir de ankara'yı bu kadar çok sevdikleri, bu kadar iyi tanıttıkları, ankara'yı anGaralıyı bu kadar çok sahiplendikleri için teşekkür ederim.
behzat ç. daha iYi bir sezon finali yapana kadar en iyisi bu!