bugün

Yurtdışındakiler için ücret 6 bin eurodan 1 (bin) euroya indirilmiş.
Ulan ülkede para bulmak için neredeyse yollarda üstümüzü başımızı arayıp ceplerimizden çıkan paraya el koyacaksınız, yurtdışında zaten durumu iyi olan bi de üstüne üstlük sizi yerde gökte yalayan adamların nesine indirim yapıyorsunuz hasta mısınız? 6 bin eurodan 10 bin euroya çıkarmanız gerekir ödesin ibneler. Bütçe götümdeki don gibi delik delik niye önemli bir gelir kaynağını kuşa çeviriyorsunuz iki oy için değer mi hasta mısınız? Anlamak mümkün değil.

Allahım şunlar bi siktir olsa gitse de bozulan ruh sağlığımız tam çökmeden düzelse.
yakın zamanda gündeme geleceğini düşünüyorum.

evli barklı kişiler haricinde kullanımı engellenmeli.
Sadece evli barklı kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler yok amk. Ne bedellisi zorunlu askerlik diye bir şey olmasın yıl olmuş 2018.
bedelli değil de 'paralı' askerlik denmesi konusunda ısrar ediyorum. bedel deyince insanın aklına paradan başka şeyler geliyor. hani şehitlerin ve gazilerin bu vatanı korumak için ödediği...
mevcut iktidarın seçimi kazanması durumunda aralık 2018'de çıkacaktır.
Askere gitmeye gö.ü yemeyen klavye komandosu, atm cengaveri errrrrkekler, sırf twitter'da daha fazla bedelli dilenciliği yapabilmek için hatun kimliğiyle profil açmaya başlamış:

https://twitter.com/asl_k.../1001191527031431168?s=20

Adam askerden kaçmak için kadın kılığına girmeyi kendine yediriyor...

Utanma duygunuz da yok ılık soylular sizi.
2015'te yararlandığım, tece'nin en yararlı olayı. durumu olmayanlar enayi gibi yapsın. ahah.
sikile sikile yapanlara bakmayın. çıkacaktır.
artık çıkmalıdır. fakat bu konuya çözüm bulunmalıdır. 2011 ve 2014 yılında çıkmasına rağmen sistem 800.000 bakaya biriktiriyorsa, mayıs 2. celpleri temmuza ertelendiyse ve bir celp döneminde 325.000 kişi askere alınabiliyorsa, sistemsel bir sorun var demektir.

bu denli genç bir nüfusa sahip olan ülkemizin bu konuda kalıcı, uzun vadeli ve faydalı bir çözüm bulması temennimdir.
Afrin'in tamamen temizlenmesi, mümbiç konusunda abd'yle neredeyse anlaşmanın sağlanması ve hatta süleyman şah türbesinin eski yerine taşınması durumları, türkiye'nin artık suriye'de sınır ötesi operasyonlarına son vereceği anlamına geliyor. Tüm bunlar seçim sonrası bedelli askerliğin çıkması yönünde artı sayılabilecek gelişmeler. Yapılan operasyonların maddi külfetinin bedelli askerlikle karşılanacağı açıklanarak tepkiler azaltılabilir.

Tabi siz bunlara güvenip ertelemeyin. Sonuçta burası türkiye. Her an her şey olabilir.
2007 yılında 15 ay yaptım a.q. sabah kalkıp eğitim içtima derken askerlik bitiyor. Ama hayatında bir boka yaramadan 15 ay alıp götürüyor.

Neyse bizde poşetlerde vardi. Ahmet diye bir adam vardi 33 yaşında. Amerika da genetik üzerine eğitim almış hacettepede çalışıyormuş bilim adamı olarak. Bizim gotu boklu uzman adami mutfağa vermisti. 6 ay boyunca mutfak aletlerinin temizliğin den sorumlu bulaşıkçı oldu.

Buradan askere gidipte vatana hizmet eden var mı merak ediyorum. Askerlerin yüzde 98 i bir boka yaramıyor.

Ha askerliğin iyi yönü yok mu var. Örneğin pala diye bir çocuk vardı. Bildiğiniz alaturka tuvalet e sicamiyordu. Ben köyde koca deliğe tutturamiyorum burada nasıl küçücük deliğe tutturacam dedi 1 yıl tuvalet temizledi.
askerlik vatan borcudur ve onu ödeyebilecek hiç bir bedel yoktur bu hayatta! dolayısıyla gidip ite ite yapılıp gelinmelidir.

ayrıca kişi şayet biraz analiz yeteneğine sahipse bu süreç erkeğin kişisel gelişimi için gerekli ve olmazsa olmazdır.
kisisel gelisim icin olmayacak isler yapilmasi gerektigini dusunenlerce sacma bulunandir. cunku adamin hayatinda disiplin yok, basari yok, inanc yok. sabah kalktiginda aklinda basarmayi hedefleyecegi hicbir sey yok. her sabah birbirinin aynisi cunku adam icin. dolayisiyla adam icin askerlik bir hedef, bitirmek hedef, donunce akrabalarindan erkek oldun denmesini duymak bir hedef. sivil hayatinda carsafini annesi katlayan adam, bana askerlikte disiplinden bahsediyor.

yani soylenecek o kadar cok sey var ki, keske bunlari dile getirebilsem. ama getirsem biliyorum ki basima olmayacak isler acilir. sen git yap kardesim, sen git askerlik yaparak gelisimini tamamla. hatta birkac defa daha git, anca tamamlayacaksin gibi gelisimini.
Günümüzün modern lejyonerleri bunlar efendim.
secim oncesi veya sonrasi, yapilan son aciklamalara gore ben umutluyum, her iki tarafta olumlu yaklasiyor bu duruma. bakalim onumuzdeki gunler bize neler gosterecek
https://www.youtube.com/watch?v=qHu6RJOePpQ
oh oh

sanırsam ; recayi 10 güne kadar fişeği patlatacak.
pazartesi günü birşeyler olacak deniyor, o bunu açıkladı, şu şunu açıkladı filan deniyor.
günden ısınmış, gençler bekliyor.
resmi gazetede görmeden inanmam.
şu an tweetterda tt çalışması olan eylem. yarın için büyük beklenti var.
kim neyi kullanacaksa veya kullanmışsa yorum yaptığı olaydır.Ateist olan ve milliyetçi olan arkadaşlar yani savunma sanayi vb gibi kavramlar için oluşturacağım şimdi.
Birinci kısım olarak, vatani görev dini görevdir, senin paran var, fakirin yok yasa böyle çıktı öbür tarafta cevabını veremezsin kardeşim, bu birinci kısım,
Şimdi en bomba kısıma gidiyorum; ülke bu haldeyken boku bokuna ölmem diyenler için gelsin patlasın bu kısım,

Askerler boşa boşa ölüyormuş, sözümona tayyip için veya yaptığı hatalar için..
E güzel kardeşim demezler mi adama 1900 lü yıllarda osmanlı teslim olmuş, ordu silah bırakmış, işgalci güçlerle iyi geçinilecek yardımcı olunacak diye padişahın fermanları varken, en savaşmayacak adamlar atatürk ve arkadaşlarıydı, devlet teslim olmuş bir kere, ee onlarda osmanlı teslim oldu biz napabilirdik deseydi,
senin canın kimseden kıymetli değil kardeşim, aselsanda mühendis, tıpta cerrah, teknolojide çığır açmadıysan o silahı alıp askerliğini yapacaksın.Ben bedelli yapanlara bekleyenlere, kilo almaya çalışıp gitmeyenlere hakkımı helal etmiyorum.Haram zıkkım olsun bu ülke onlara.
Akılsız söylemlerin hedefi olan askerlik şekli.

Peder askerdi, karacı. Ömrüm karargahtır kışladır bunlar arasında top oynayarak geçti. Silahtan, üniformadan, emir almaktan emir vermekten, hiyerarşik düzenden ve bu gibi bilimum şeyden nefret ederim. Babam sağolsun şu an 12 ay askerlik yapanların yapmadığı eğitimi atış talimini yaptım. Yat kalk sürün spor şeklimizdi. Buraya kadar olayı az çok anladınız sanırım.

Şimdi gelelim bedelli olayına. Sonuna kadar desteklediğim çıksın diye beklediğim uygulama. Şu an yapılan askerliğin vatan savunmasıyla hiçbir alakası olmadığını göremeyen zihniyet gidip yapsın bizim yerimize. Hiç gocunmam açıkçası. Kurtuluş savaşında da insanlar değişik sebeplerden ötürü savaşmış ancak tek değişmeyen sebep yaşayacak bir vatanın kısa süre içerisinde kalmayacak olması ve buna sebebiyrt verenlerin içinizdeki hainler ile diğer ülkeler olmasıydı.

Şimdi elimizde bir vatan var, bir ordumuz var(dı), teçhizatımız var, askerimiz oldukça çok var ki büyük bir maliyet ve bunların yanında ülke hala elden gidiyor.

Şimdi merak ediyorum benim senin askerlik için van a gitmemiz hangi cepheyi savunmamız hangi işgalci güçle savaşmamız anlamına geliyor.

Vatanperverlik kardeş, öyle eline 12 ay silah alıp askercilik oynamakla, eğitimi eksik eri ateş hattına sürmekle, bunlar profesyonel asker diyip şehidini kabullenmekle, buradan atıp tutmakla olmuyor. Günümüzde okuyarak, gelişerek, eğitip eğitilerek, batıldan çıkıp akla ulaşarak ve mına koyim en önemlisi üreterek oluyor.
çıkması için öne sürülen gerekçeleri samimi bulmadığım askerlik türü. belki desteklediğin siyasi iradenin başındaki isim bile beka sorunu var derken, benim askere gitmeme ne gerek var, işimi mi bırakıp gideyim demek falan bana biraz komik geliyor. kimse gitmesin o zaman askere bu mantıkla. yani askere gidenler işini gücünü ayarlayıp, ailesini ona göre planlayıp mı gitti. gitti aslanlar gibi askerliğini yaptı geldi o insan. o insanın ailesi yok muydu, işi yok muydu, bakması gerekenler yok muydu. vardı. ee o zaman. yok savunma sanayine destek olurmuş da, kaynak olurmuş da, tam zamanıymış da, bir de üstüne tehditvari bedelli çıkmazsa başkanlığı unut tarzı sadece kendini düşünme odaklı hashtagler. ki ben şu anki siyasi iradenin politikalarından memnun olmadığım halde bu tarz tehditlerin etik olmadığını düşünüyorum. türkiye'nin içinde bulunduğu sürece bakıldığında ve güney sınırımızdan halen şehitlerimizin geldiği düşünüldüğünde ben bu bedelli seslerini samimi bulmuyorum. herkeste bir kolaycılık almış yürümüş. ama malesef buna alıştıran da yine aynı siyasi irade. liyakatin, adaletin olmadığı yerde insanlar da oylarını pazarlık unsuru yapar böyle. çok kat etmemiz gereken yol var. çok.
seçimden önce bugün son çıkıştır. bakanlar kurulu toplantısından sonra herşey netleşecektir.
Binali yıldırım ve bazı bakanların acıklamasıyla tekrar gündeme gelmiş askerlikten muaf olma durumu.

Bana başbakanın açıklaması daha çok süreye dikkat çekmeye yönelik gibi. Yani bu birikim 16 senede anca erir demesi bunu gösteriyor.

Askerlik süresinin kısaltılması açıklanırsa sürpriz olmaz bana. Çünkü verilen rakamlar ve mevcut durum bunu gösteriyor. Demezler mi adama sen bedelli çıkartıp rakamı azalttın ama 2 sene sonra aynı boyutlara gelecek bu durum diye.

Seçim öncesi hem milliyetçi kesimin tepkisini çekmemek hem de bedelli bekleyenlerin gazını almak için süre kısaltma üzerine oynayabilirler. Ama her durumda seçim öncesi bir hareket beklemiyorum.
bakanlar kurulu açıklaması bekleniyor, şu an twitterdad kutlama yapan bir grup var. gerçek mi yalan mı bilmem ama yaş ve bedeli ile ilgili bile yazmışlar.
Meclisten geçmesini dört gözle bekleyip askerlikten bi haber olan zengin veletlerine umuttur.
güncel Önemli Başlıklar