bugün

dunyanın en zor işlerinden biri, cunku bu bebek milleti yetiskinler gibi yatagına yatıp guzelce uyumadıgından ya kucakta tasımak ya da besikte sallamak gerekmektedir. besikte sallanarak uyuyan bebekler bir nebze daha avantajlı olsa da bu iş de yorucudur, asıl konu olan kucakta tasınarak uyuyan bebklerdir, bu bebekler bebek olmanın raconundan mıdır bilinmez uyumamakta direnirler, kucakta uzun bir sure sallanır, bel agrıları, kol agrıları alır basını yurur. bebek uyudugunda ise zafer bebek yatagına yatırıldıktan sonra savastan zaferle ayrılmıs komutan edasıyla odaya donulur
rezene çayı ile biraz olsun kolaylaştırılan eylemdir. tabi bi yerden sonra çocuk buna bağışıklık sağlar ve o zaman eczane yolu gözükür*
bebeği saatte 7.3 şiddetinde sallayarak uyutmaya çalışma şekli. bu durumda bebek uyması gerktiği için değil, ebeveynin kendisine yaptığı osmanlı kokenli çin işkencesini kesmesi için uyur.Geçerli bir yöntem oldugu tübitak ve fifa tarafından onaylanmıştır.
biz erkekler için zor iş.
dandini dandini dasdana
danalar girmiş bostana
sür bostancı danayı
yemesin lahanayı
eeee eeee eeeee
eeeeeeee....
diye devam eder. çocuk uyutulmaya çalışılır bu ninniyle. ama anlaşılmazdır. dana, lahana, bostancı...çocuğu uyutmak için neden bu sözler seçilmiştir.
once minik bir pispis.
sonra bir masal,
sonra usul usul bir ninni.

bunlar da olmazsa uzanacaksın bebegin yanına oynamaktan yorulana kadar oynayacaksın. yorgunluktuktan bir muddet sonra uyursunuz zaten. keyiflidir.
zor işlerden biridir. alır kucağına sallarsın, uyusun diye beklersin. minicik ellerini yumak haline getirir, sallamaya başlar uyumamak için. sonra pshh pshh lemeye başlarsın, hala uyumaz. en sonunda gözlerini yavaş yavaş kapatmaya başlar, bu sırada kolların kopma noktasına gelmiştir. hala sallama devam edersin, çünkü arada gözlerini açar. en son hareketsiz kalır ve artık uyumuştur. yatağa yatırırsın, tam gideceksindir ki yeniden gözlerini açar. yatakta sallamaya başlarsın, uyumaz. tekrar kucağına alıp sallarsın. yatağa yatırırsın uyuyunca, tam gidecekken tekrar uyanır. bu sefer daha uzun süre sallarsın, artık uykuya dalmıştır.
hayatta deneyimini istemeyecegin olaylardan biridir.
ben kuzenimi sallayarak uyutuyorum. aslında zor bir şey. birde arada "anne" diyor ya. işte o beni öldürüyor ama olsun. sallarsın, sallarsın, sallarsın ve sonuç: uyuyan şirin bir bebek ve savaş kazanmış komutan.
Tripli gençliğin çekirdekten yetiştiğini fark ettirir.

uyudu sanirsiniz mutlu olursunuz ingaaaa diye ödünü patlatir. tam tamam hadi bu sefer oldu dersiniz, ihihhihh kandirdiiim der gibi garip sesler çikarir. bu sefer olmazsa uyumazsan uyuma beeee dersiniz küfreder gibi çigirir. sonra senle mi ugrascam bana kiz mi yok moduna girersiniz, oha bak agla hadi sallamiyorum dersiniz, yav uyan uyan valla umrumda değil dersiniz. uyumuştur.
uyuduktan sonra dünyayı kurtarmışsınız gibi hissettiren harika eylem.
En uygunu 7-8 aylık olmasını beklemek ve uyku eğitimine gecmektir. Kararlı olmak ve aglamalarina karşın vazgecmemek en önemlisi. Üçüncü günün sonunda 6. Dakikada uyuyan bir bebek olacak emin olun.
ayakların feci şekilde uyusmasina insanin sinirinin bozulmasına neden olan eylem. ama uyurken o masumlugu tatliligi görünce hepsini unutuyorsun.
az önce yaptığım nadir eylemlerden biri.
kuzenim 3 aylık
teyzem ayrıldı iki dakika
beni yolladı bebegin yanına
sesim kötü olmadığı için
bir iki karadeniz türküsü,biraz ninni derken ck bu bebek diğerlerine benzemiyor.
uyumadı.ama çok zevkliydi gülümseyen surat.
Dansini dansini dastana diye başlayıp,
Danalar bostana girmeden uyuyup kalmanızla bitecek olan aktivitedir.
Bazen su uyur, bebek uyumaz!!!
1 saat önce sıkılıp bıraktığım Can alıcı eylem.
Sabır işidir. Zamanında az kardeş uyutmadık.
Tek tokata bakar. Ben nasıl uyutulduysam millet de öyle uyutulmalı.
Ilk kez bebek uyutan biri olarak söylüyorum, gözleri kapalıyken bile o minicik elini sizin üzerinizden ayırmayışına dayanamazsınız.

O masumiyetin bir tanımı yok.
Başarılı olduğum hadiselerden biri.
Yaklaşık 40 günlük teyzelik kariyerimde bugün uyutma görevi bana verildi. (Evet bu bebekler 2 saatte bir uyanıp gece gündüzü birbirine karıştırıyor. Her neyse konumuz benim de bu döngüden perişan olmam değil şuan..)
Bende ninni olarak şöyle bir şey seçtim ve çok huzurlu uyudu tavsiye ederim herkese.
Anasının bir tanesi çat çat çat çaat.
Babasının bir tanesi çat çat çat çaat.
Teyzesinin bir tanesi çat çat çat çaat.
Önce daha seri söylüyoruz sonra çat ları uzata uzata daha yavaş.

Bizim miniko sevdi 2 dk içinde uyudu.. Annesi inatla zaten uykusu vardı sevmedi, böyle şeyler söyleme çocuğuma diyor ama bence sevdi ben anladım..
çat çat çat kısmını görünce tokatlıyor sandım önce.

görsel