bugün

yapımcıları yine coşmuş efendim. "mw3 ü silip atacak"mış.
bunlar aynı şeyi bad company 2 dede , medal of honor dada crysis 2 dede söylediler. hepsindede satış rakamlarını , rezilliklerini gördük. hiç unutmam mw2 , 1 haftada satış başarısını açıklarken, bad company 2 den ezilip yerin dibine giren ea anca 35 gün sonra satış rakamını açıklamıştı (5 milyon , mw2 15 milyonu geçmişti) burdada aynısı olmasın sakın?

üzülerek belirtiyorum ki bf3 rezil bir oyun olucak. yukarda saydığım oyunlardada yapımcı, oyunla uğraşmak yerine "hulk ezer hulk güçlüdür" edebiyatına girmişti. nitekim tokadı yedi oturdu. kısacası yapımcı , böyle sloganlarla reklam yapmaya çalışıyorsa o oyun tırttır efendim.

şu listeye de bir baksın bf fanları , o ea nın kıytırık oyunlarından bir tanesi bile yok.
[null http://blog.denizhangonen.../28/en-cok-satan-10-oyun/]

edit: başını silmiştir. o da diliyle.
daha şimdiden satış rakamlarında 3 e katladı. kendi rekorunu kırdı. eksile hadi bfanboyu.
e3 2011 footage ı yayınlanmış, görselliğiyle doğal olarak modern warfare 3 ü katlamış ki zaten önceki videolardan belliydi, campaign havası vermede yine sınıfta kalmıştır. footage tamamiyle bir görsel şölendi, karakter animasyonları da çok üst düzeydeydi ancak seçilen görev long range tank çatışması olduğu için pek de senaryo ve single player kalitesinden bahsetmek mümkün değil.

bu arada bunu oynatabilecek pc konfigürasyonu çok üst düzeyde olacağından yine beklenen satışı pc tarafında yapması pek mümkün görünmüyor. ancak konsolda satış rekoru bekliyorum ben kendisinden.

genel olarak bakarsak modern warfare oyuncularını kendine çekebilmesi mümkün değil. yine aynı oyuncu grupları, kendi oyunlarını oynayacaktır.
electronic arts firmasının eski günlere dönüş sinyalleridir.
ea'in pc grafikleri ile, konsolcular'in gözünü boyamak istedigi oyun. simdiye dek bir tane bile xbox veya playstation gameplay'i göstermediler ve kolay kolay da göstermeyecekler. garibim konsol sahipleri de "manyak grafik lan, kesin almaliyim!" diye cukkaya oturacaklar...

ayrica bir oyun sirf grafik performanstan olussaydi, süper mario efsane olmazdi, ki hala hangi bölümü cikarsa ciksin yok satiyor.

her sene, ne tür oyun olursa olsun, bilim kurgu'dan tut, third person shooter'a kadar, bi call of duty'i yok etme havasi icinde. sonuc olarak call of duty her zamanki gibi yine bunlarin eline captain price'in dalgasini verecektir...

edit: ayrica grafikleri iyi, hoş, falan ama electronic arts su oyun karakterlerinin yüz ifadeleri üzerinde büyük capli bi calisma yapmasi gerekiyor. medal of honor'dan, battlefield'in ücüncü serisine kadar hic bir asama kaydetmemisler. heavy rain, enslaved, l.a. noire gibi oyunlarin piyasada fink attigi bir dönemde hala, ruhsuz, cizgi film gibi yüz ifadeleri...

ahan örnek:

battlefield 3: http://imageshack.us/f/850/battlefieldface.jpg/

black ops: görsel
multiplayer modundan beklentimin çok yüksek olduğu oyundur. tek korktuğum yanı senaryosunun kötü olup olmayacağıdır. şayet bad company serilerindeki senaryo ve kurgu berbat ötesi bir şeydi. rakibi olan cod ise senaryo konusunda aşmıştır.
gün itibariyle ps3 versiyonu gösterilmis, büyük tepkiler toplamis ve zicmistir. diger battlefield'lerden grafik olarak bi farki yoktur.

http://www.youtube.com/wa...p;feature=player_embedded
oyundan anlamayan bazı kişilerin trailerini izlediklerinde hemen gaza geldikleri,halbuki oyunun trailerdaki kadar iyi olmadıgını gorduklerinde -çünkü trailerin oyunun sadece tasarımcılar tarafından kesilen hikayeyi anlatan bazı kısımlarının oldugunu anladıklarında- apışıp kalacakları oyundur.Bu arada call of duty den daha guzel diyen kişiler önce gidip bi call of duty oynayın sonra gidip bi battlefield oynayın aradaki farkı gordugunuzde bu oyununda cod tan daha iyi olmayacagını tahmin edebileceksiniz.
sıkı bir cod'cu olarak bf3'ün mw3'ü zorlayacağını düşünüyorum.

öncelikle şu karşılaştırmayı vereyim. belki daha önce de başka başlıklarda paylaşmış olabilirim.
görsel

fragmanlarına bakarak yorum yapmak doğru olmaz belki ama infinity ward işine iyi çalışmamış gibi. black ops'tan sonra arayı soğutmadan yeni bir oyun çıkarmak istediler ve üzerinde fazla çalışılmadan bir oyun çıkaracaklar gibime geliyor.
zaten infinity ward'un sene başında bazı yönetim problemleri yaşadığını hatırlıyorum. senaryo büyük ihtimalle önceden hazırlanmıştır ama oyunu hazırlamak için acele edildi gibime geliyor. fragmanına da bakarsanız sanki mw2 motorunda hiçbir değişiklik yapılmamış sadece senaryo değiştirilmiş gibi bir görüntü çiziyor.
"frosbite 2" motorunun kullanılacağı, devrim nitelikte oyundur. e3'te hemen hemen tüm ödüllere aday gösterilmiş, yarısından fazlasınıda kazanarak ödüle doymamıştır.
demosu için bir türlü kod alamadığım oyun.sürekli kriterlere uymuosunuz diyor..ne kritermiş arkadaş.
multiplayer videolarına bakıldığında battlefield den ziyade crysis 2 nin başarısız bir modu gibi görünmektedir.

-şehir içi çok dar , geniş mekanları unutun.
-frostbite ın sadece adı frostbite , yıkılma olayı neredeyse 0 a inmiş. o metro yerinde zarar görebilen çok az şey var. tavanda delik mi açmak istiyorsunuz? babayı açarsınız. destek sütunlarını yıkmak mı istiyorsunuz? böylece rakibinizin üzerine yıkılacakmı bina? babayı yıkılır.
2 tane ağaç yıkılınca sevinen fanboylara bakmayınız. o ağaçlar bad company 2 dede vardı.
-mw2 haritalarını andıran , crysis 2 ye benzer bir oynanış var. diğer taraftan crysis 2 nin oynanışı dandikti. mw 2 ye benzeyen haritları ise mw2 kadar iyi değil.
-grafiklerde ise hiçbişi yok. evet gerçekler acıdır. crysis 2 nin daha blurlusu gibi.
first person shooter olmasına rağmen call of duty'den ayrı bir kulvarda seyreden serinin bir oyunu olacaktır.

şimdi bana kulak verin sevgili nerd kardeşlerim, söylediklerimi bir daha anlatmayacağım. ben görüp görebileceğiniz en ağır cod fanlarından biriyim, bunu kabul ediyorum. serinin bütün oyunlarını saatlerce oynadım, gerek single, gerek multi. gerek lan, gerek online. o yüzden artıları ve eksileriyle tamamen eleştirebilecek birikime sahibim. ayrıca sevgime rağmen eleştirel gözle bakabilecek kadar da kendine saygısı olan bir oyuncuyum. keza battlefield serisine de yeterince aşinayım. cod'a yaptığım kadar sıkı markaja alamamış olsam da serinin büyük bir kısmına yeterince saat gömmüşümdür. durduğum yeri ve birikimimi belirterek bir giriş yapalım ve açıklamalara geçelim.

genelden özele gitmeye çalışalım. özünde call of duty single player, battlefield multiplayer oynanması için yapılmış oyunlardır. battlefield'ın single player modu botlara karşı savaşmaktan ibaretti. call of duty ise counter-strike'ın beceremediği her şeyi becerebilen bir multiplayer moduna sahipti. call of duty her anlamda, bugün bile, sahip olabilecek en akıcı, en nefes kesici senaryolardan birine sahip bir oyundur. ikinci dünya savaşı temasıyla medal of honor'u tahtından etti, modern warfare serisi ile de geriye kalan bütün fps'ler için çıtayı belirledi. karakterlerini bize sevdirdi, sinematik aksiyonuyla nefesleri kesti. sanki bir hollywood filminde gibi hissettiriyordu. call of duty, senaryo bakımından asla sınıfta kalmadı. ve kimsenin şüphesi olmasın ki, senaryosu infinity ward'ın beyin kadrosu olmasa bile battlefield 3'ten daha iyi olacak ve single player senaryosu ile anılacak. call of duty'nin senaryo yönü daha güçlüdür.

casual player'ların anlamayacağı bir farkla iki seri birbirinden ayrılır. call of duty, arcade bir fpsdir. koştur koştur koştur, sıka sıka ilerle, çatır çutur frag al, ortalıkta gezin, mapin altını üstüne getir, falan filan. bir quake, bir unreal tournament kadar olmasa da, arcade'dir işte. bundan alacağın keyif farklıdır. battlefield ise simülasyon diyebileceğimiz türde bir fpsdir ve bundan alacağın keyif de farklı olacaktır. battlefield'ın verdiği gerçeklik hissi call of duty ile kıyaslanmaz bile. battlefield'da bir operation flashpoint kadar olmasa da simülasyondur.

tekrar ediyorum, call of duty arcade, battlefield simülasyondur.

*mw3, black ops'un değil mw2'nin devamıdır ve black ops'tan farklı bir yapımcıya sahiptir, bunu göz önünde bulunduralım.

*bir kere battlefield'ın bütün gameplay görüntüleri alpha aşamasındayken verilmiştir. beta bile değil. o yüzden oyunun çıkmış hali grafik olarak ortalığı toz duman edecek, onu bir kere bilin. modern warfare 3 ise motor değişikliğine bile gitmedi. gameplay'leri izledim; yeni oyun mu çıkmış, modern warfare 2'ye ek paket mi gelmiş belli değil. bir arpa boyu yol alınmamış. ben ne anladım bundan? ısıt ısıt oyuncunun önüne koy. istanbul ne güzel, vapurlar filan.

*cod'da bireylerin yetenekleri ön plandadır. ben şahsen kendi başıma koca bir takımı alt edebilirim, oyun dinamikleri buna izin veriyor. ama battlefield'da ne kadar iyi oyunculardan oluşan bir takım olursanız olun, takım oyunu denen şeyden haberiniz yoksa sıradan ama organize bir takım tarafından sayı bile alamadan alaşağı edilebilirsiniz. battlefield'da multiplayer denen şeyin özü var: başka oyuncularla birlikte bir takım olarak zafere ulaşmak. call of duty'de bu yok mu diyeceksiniz, bana sorarsanız çok zayıf. ben kendi başıma takımı zafere taşıyabiliyorsam takım oyunu nerde kaldı?

*cod küçük maplerde hızlı tempoda oynanır, ilk cod'dan black ops'a kadar bu çizgi asla bozulmamıştır. battlefield ise araç kullanmayı zorunlu kılacak kadar büyük ölçekli haritalarda ve biraz daha ağır ve taktiksel oynanır. ayrıca laf sokmadan geçemeyeceğim, bf3'ün alpha versiyonunda sadece tek map (operation metro) açıktır, tek map'e dayalı olarak "geniş mekanları unutun" diyecek kadar ileri ve sivri zekalı olan, sıfırdan yazılmış bir motor için* "crysis 2'nin blurlusu" yorumunu yapan adam kendine ben oyuncuyum diyorsa ben hiçbir şey bilmiyorum.

*cod'nin dağıtıcısı olan activision, nam-ı diğer tivision oyuncu denen ve oyunun yapıldığı kitleyi s.kine bile takmaz. sadece yapacağı satış hasılatının, eline geçen paranın, karın hesabını yapar. nerede cod4'den sonra çıkan mw2, nerede mw2'den sonra çıkacak olan mw3. neredeyse hiç fark yok. silah yelpazesinde bile o kadar ufak oynamalar var ki... activision oyun yapmak, sektöre bir soluk getirmek peşinde değil. sadece oyuncuları yolmak istiyor. sadece 3-5 map yapıp 15 dolara satmak nedir allahını seversen? hele elite sistemiyle iyice b.kunu çıkarttı, ne kadar paragöz olduğunu gözümüze soktu. elite beleş de kullanılıyor diyen adama kafa atarım, elite'in beleş versiyonundaki bütün istatistiklere ben "barracks"den "combat record"dan ulaşabiliyordum. karşısındaki battlefield'ın ise tamamen beleş battlelog sistemi var ve sadece görünen kısmı bile inanılmaz başarılı, çıktığı zamanki halini düşünemiyorum bile. ea'de parayı sever, ama ea oyuncuları dışlamıyor, onlara yolunacak kaz gözüyle bakmıyor. ea, sevin ya da sevmeyin fps türünde devrim yapmak üzere. cod'un yapmayı bıraktığı bir şeyi yapıyor yani.

call of duty, özellikle modern warfare serisi, benim kalbimdeki sayılı oyunlardandır. ama bf3 vs mw3 karşılaştırması yapacak olursak, korsan alıp oynayanlar için mw3 ezecek, çünkü onlar sadece single player oynayabilecekler. çok da harika bir deneyim yaşayacaklar, cod campaignleri asla bu konuda hayal kırıklığına uğratmaz. ama biz orjinal alıp online multiplayer oynayacaklar için bf3 mw3'ü buruşturup atacak.

yine kendi kitlesi olacak her oyunun, ama objektif gözle bakarsak; mw3, mw2'nin de, yapımcısı farklı olmasına rağmen black ops'un da üstüne hiçbir şey koymadı. ama battlefield her oyunda bir, hatta birden fazla tuğla koyuyor duvarın üzerine. sırf bu yüzden bile mw serisini sevmeme rağmen modern warfare 3'den daha iyi bir oyun battlefield 3.
su tabancasıyla etrafa su sıkmak ne kadar savaş simülasyonu ise anca o kadar "simülasyon" olan oyundur.

-grafikler çok über/olağan üstü /fantastik /epik değildir. crysis 2 nin klonu gibidir. ki crysis 2 nin grafikleri son derece "sıradan" dı. biri " ama bu sadece alpha , beta bile değil bitince über olcak " mı dedi? ben buna gülerim , gülerken de balık hafızalı olmadığım için sağlam kaynaklar gösteririm. 2 sene kadar öncesine dönelim , bad company 2 nin alpha sı yine bu şekilde çok kısıtlı bir gruba dağıtılmış. ortalıkta bir feryat bir figan , "offf müthiş oyun" "anammmm ayaklarım yerden kesildi." vs. kısacası oyun o ara herkezde olmadığından salla babam salla tutan yok ne de olsa durumu mevcuttu. grafikler "iyi" sayılabilirdi. sonucunda bu sadece "alpha" idi. gel gelelim oyun çıktı... fakat o da ne? grafikler tamamen "aynı" evet yanlış duymadınız , "alpha" versiyonu ile bitmiş versiyon arasında 10 gram grafik farkı yoktu. evet bu bir mucize olmalı? sadece hatalar düzeltilmiş , 3-5 yıkılma efekti elden geçirilmişti. inanabiliyormusunuz? neyse. örnekler çoğaltılabilir. moh, crysis 2.

-cod da bireysel yetenekler ön plandadır. bir maç biter , diğeri başlar onda kazanma şansınız en mal takım için bile mevcuttur. bf ise takım oyunudur. evet ama kendi çevrenizden minimum 4-5 kişiye böylesine şaibeli bir oyunu aldırmanız çok zordur. netten takım arayışına girseniz bile ideal bir clan yada takım olmaya layık birilerini bulmak çileden başka birşey değildir. kısacası bf de ise kazanan takıma geçmek ön plandadır. bf de multiplayer ın özü: kazanan takıma geçmek , maçtan çıkmak ve kazanan takıma girebileceğin bir oyun aramaktır. evet , eğlenebileceğiniz en azından daha ilk 3. dakikada tüm koruma noktalarınızın patlatılmayacağı bir oyun aramak için kafadan bir 40 dakikayı gözden çıkarmanız gerekir. cod daki gibi "diğer maçta kazanırım" şeklinde mi düşüneceksiniz? babayı kazanırsınız hep kaybedeceksiniz. çünkü bütün mallar sizin takımda toplanmış.

-bf devasa maplar de ama daracık alanlarda oynanır. vede alan daraldığında saçma sapan olan damage hesaplama sistemi yüzünden oyun rezil bir hal alır.(örnek olarak paso ateş ettiğiniz düşmanla birbirinizi öldürecek , aynı anda pert olacaksınız) misal africa harbor isimli sözde en geniş olan haritalardan birine bakalım. rush oynuyoruz , aa ne güzel başladı koskocaman bir arazi. 10 kadar tankla kapışa kapışa gidiyoruz... ilk noktaları yokettik , sıra 2 . lere geldi. ama o da ne? o koskocaman araziden 2. bölgeye sadece daracık bir yerden giriliyor. 32 kişinin tek bir noktaya yığıldığını düşünün. o koskoca haritayı kim böyle malca bir dizaynla katlettiyse ona en içten sevgilerinizi yollayın. böylesine deli doludur rush modu. 32 kişi 1 tane kutunun üzerine yığılmaya çalışır. süperdir. 3 saniye de en süper taktiklerinizi üretirsiniz. takım takım takılırsınız.

bf3 de açık olan harita , yani operation metro. hımmm çok dandik bir harita değilmi? ama sakın ellerindeki en iyi harita bu olmasın?!?! tıpkı bc2 nin alpha sında açtıkları haritanın ellerindeki en iyi harita olan africa harbor olması gibi?

-modern warfare 3 motor değişikliğine bile gitmedi... gitmesi mi gerekiyordu? hayır. neden? çünkü hayvan gibi sağlam grafikleri var! delil isteyen mw3 deki deniz savaşı kısımlarına bir göz atsın. yada mw2 deki emp patladıktan sonra etrafa bir baksın sadece. olmadı mw 1 de ki patlayan nuke doğru bir baksın. aksini düşünmeye çalışan adam ben oyuncuyum mu diyor? gitsin çocuklarla su tabancası ile simülasyon savaş taktikleri geliştirsin , gölge etmesin buralarda.

-activison öcüdür , oyuncuyu sevmez. neden? ek haritaya para istemiştir. halbuki para falan istemeli babasının hayrına çıkarmalıdır. böö dür , kakadır.
ama ea candır. ciğerdir. kıytırık , hiçbir yenilik getirmeyen sadece adamların kıyafetini değiştiren aptal bir vietnam modu için para istemişmidir? evet. peki neden activison kaka oluyor da ea süper ballı kaymaklı oluyor? çünkü ben zavallı bir fanboyum. activisonu kıskançlığımdan geberiyoum. peki neden 2 side babamın oğlu olmamasına ve de iki firmada kuruluş amaçlarına uygun biçimde "olabildiğince çok para kazanma" uğruna çalıştıklarında birini yere göğe koyamıyorumda diğerini aşşağılıyorum? vietnamı çok mu seviyorum? hayır. sadece zavallı bir fanboyum.

-atmosfer. evet atmosferi de ben ekleyeyim. mw deki gibi bir atmosfer oluşturmak için beyhude bir çabaya girmiş bu oyun. anlaşılan o ki nihayet oyuna "kan " eklemeyi düşünebilmişler. büyük başarı. tebrik etmek gerek. gerçi o kanda sadece bıçakla öldürme animasyonu sırasında var ama olsun. gelişme gelişmedir.

cod kalbimdeki sayılı oyunlardandır. gerek black ops , gerekse mw2 orjinal olarak hayvan gibi satmış. bu kadar satmakla da kalmamış multidede hala en çok oynanan oyunlar arasındadır. dolayısı ile bunları orjinal olarak alanlar korsancılara göre daha avantajlı olur. bf nin ise benim açımdan tek cezbedici yani şanslıysam 45 dakika uğraşıp iyi bir oyun bulduktan sonra rahat rahat oynayabilmemdir. mw multisi her daim fazla hızlı gelmiştir bana bf ise çoğu zaman o daha normal bir hızda seyrediyor.

mw artık oyun olmanın ötesine geçmiş. resmen 1. sınıf film olarak 3. yü çıkarırken. insanlar , karakterler inşa etmişken. bf hala tuğlalarla oynuyor 2 tanesini üst üste koyup "anne bak ne yaptım, üst üste koydum " diyor.
"aferin çok güzel yapmışsın" diyip acaba modern warfare 3 ne zaman "vizyona" girecek diye oyun sitelerini yokluyoruz.
single player campaign yapmasa da olurdu oyunu, dice yapımı, ea şeysi. insanlar bunu multiplayer oynamak için alacak sonuçta.

ayrıca daha önce belirttiğim gibi her halükarda call of duty'den daha simülasyondur ama cod gibi arcade bir oyunla kıyaslanmaktadır ve bu acı duruma g.tüyle bile gülmemelidir insan. ağlanacak halimize lol diyoruz. topluca, hadi bakalım.

çok merak ediyorum, acaba bütün o grafiklere sıradan diyen adam grafikleri medium'dan yukarı alıp bir açtı mı? en sona dayanmış haliyle en aşağı 90-100 fps'yi görüp bir oynayın*, belki fikriniz değişir. ha olmuyorsa da, göz var izan var. zannetme ki bilgisayarı inim inim inleten optimizasyonlara tavım. hatta nefret ederim. keşke mw2'nin optimizasyonu black ops'ta da olsaydı da bir şeye benzeseydi. ama o treyarch'ın suçu.

oynayacak server dert olabilir, takım arkadaşları hödükten de oluşabilir bir insanın, vakit kaybettirir, var böyle şeyler. ama arada bir konuş, yönlendir onları istersen? sosyal becerilerin gelişir belki? ben işe yaramadığını görmedim, insan gibi bir şeyler istenince insanlardan, hiç değilse deniyorlar ve güzel şeyler olabiliyor.

sadece daracık noktalara yığılmayı problem ediyorsa birisi, cod'da daha çok etmeli. demolition ya da sabotage oynadıysa ömründe tabi. battlefield'da gene flank şansı var.

bana bir ithamda bulunmak isteyen birisi; adam gibi uluslararası bir ligde* ladder'ın ilk sayfasında haftalarca tutunabilmiş, ömründe turnuva/kupa görmüş, hatta skalasında derece almış, oynadığı belli bir oyunda her gün en az iki pcw'ye katılmış olmak zorundadır benim yaptığım gibi. yoksa o ithamları kaale bile almam. casual ve hardcore oyuncular arasında bir çizgi olmalı.

açtivision'ın açtivision olma sebebi, vermeden almak istemesidir. elite meselesine dikkatinizi çekmiştim diye düşünüyorum. ayrıca cod4'te neden yeni mapler patchlerle beş kuruş vermeden oynandı, ve hala da oynanıyor? demek ki babasının hayrına iş yapınca ölünmüyor. ayrıca 3 kıytırık map için para alacaksa da bari yavaş gitsin. bütün dlc'lerin tamamına bile 15 dolar fazla bence, bırak bir tanesini. mw3'ün mw2'den senaryo dışında ne farkı var biri bana göstersin çok rica ediyorum. iki oyunu da daha önce oynamamış bir adama iki oyunu da onbeşer dakika oynatsak hangisinin halef hangisinin selef olduğunu ayırt edemeyeceği iki oyun çıkartmışsa bir firma; ben oyuncu olarak kendimi aşağılanmış, kazıklanmış ve aptal yerine konmuş hissederim. böyle hissetmeyip de kendisine layık görülen konumu kabullenecek kadar özsaygıdan yoksunsa bir oyuncu(?), benim diyecek sözüm yok.

ea'in ceosu da babamın oğlu değildir, açtivision'ın ceosu da, zaten ben de iki firmaya da sevgi beslediğime dair tek kelime etmedim. ea iyi, süper, daşşağı yalanası falan değildir; kötünün iyisidir, anlamak isteyene.

nereye bakacağınızı bilmiyorsanız, tanıdığım optik dükkanı sahibi çok iyidir. 8 kasım 2011'de modern warfare 3 vizyonda, tabii zamunda'yla ilgilenmiyorsanız. resmi sitesinde ve her e3 videosunda belirtiliyor. savunuyorsun bari basit şeyleri bil.

siz sadece önünüze konulanı yiyin, hiç sorgulamayın. modern warfare'in benim ve dünyanın geri kalanı tarafından epikliği kabul görmüş hikayesi, 3. oyunla son buluyor, yani en azından böyle planlanmıştı. ama pes gibi her sene her sene sonsuza kadar ufak değişikliklerle temcit pilavı gibi önünüze konsaydı modern warfare, gık demeden afiyetle yerdiniz. o yüzden beni de, söylediklerimi de, bu konuya olan bakış açımı da anlamanızı beklemiyorum. bunun üzerine de tek kelime söylemem.
Oyunun demosunun bile parayla satışa çıkarılan oyun.
grafikleri ve multiplayer'ı dışında hikaye modu siktiriboktan olan oyun.
çakma yapımcıları bulunan oyun.

ayrıca oyunun uçak lı multi videosu çıkmıştır. tam anlamıyla komedi olmuş.
http://www.youtube.com/watch?v=NDDfPxF3EFE

arkadaş, jet dediğimiz , hani şu modern jetler dediğimiz olayı az çok bildiğinizi var sayıyorum.

-buradakiler resmen 50 metre üstümüzde uçuyorlar. tıpkı battlefield 1942 gibi. tıpkı helikopter gibi. birde orjinalinden modelledik demiyorlar mı? modern uçakların hangisi 50 metre üstümüzde x wingler gibi dalaşmış lan? modern jet çıkar 2.000 metre(ki bu küçük bir rakamdır normalde 9-10 bin) ye sallar aşşağı bombaları.
size ne olduğunu söyleyeyim , tıpkı tahmin ettiğim gibi o uyduruk oyun motoruna jetleri modern hali ile yediremediler. bunun yerine 2. dünya savaşı uçakları gibi eklediler , sadece jet gibi görünüyor ama dinamikleri 1942 oyunu ile aynı. yani al eline makinalıyı , jet vur öyle.

-yine battlefield 1942 de olduğu gibi uçaklarımızla burnumuzu yere indirip makinalı tüfeği ile asker vurucaz. bir jet bunu yapabilir mi? çok zor. ama buradakiler kelebek gibi oldukları için pekala mümkün.

şimdi buna da "gerçekçi" der ergenler çıkıp. ne gerçekçisi lan? tank ile ne zamandır jete nişan alabiliyorsun mal! desen ayıp olur.
caspian border videosunun 80% inde ağzı açık bırakmış, optik robotun bariyere çarpma sahnesiyle ise 20% oranında güldürmüş oyun. önceden söylediğim gibi tekrar ediyorum bu oyun modern warfare 3 le karşılaştırılırsa makro ve mikro seviyede grafik olarak ezer geçer. hiç öyle mw3 demosundaki deniz üzerindeki bot sahnesiyle gelmeyin, aksine oldukça rahatsız edici bir su grafiği var. ayrıca videodaki gibi bir multiplayer temposu yakalarsa battlefield bad company 2 nin de rahatlıkla üzerine çıkar bu oyun. "jetlere nişan alabilen tank" persfektifinden bakarsak olmaz tabi, ben videoyu izlerken çok da garipsemedim açıkçası. oyunlara mantık çerçevesinden bakarken bile insanın kendisine sınırlar koyması gerekiyor nihayetinde.

ancak her zaman savunacağım gibi; battlefield 3 sikse mw3 ün vereceği hollywood tarzı aksiyon hazzını vermeyecek, veremeyecek.
expansion pack'i hazırlanmış oyun. ancak ön sipariş verenlere ücretsiz olacakmış.

(bkz: back to karkand)
fazla şişirilmiş, patlayacak bir balondur.
bir cod hayranı olarak diyorum ki bu oyun moyun değil lan.
nasıl grafikler onlar arkadaş öyle ya.
single player modunda tabiki de cod'u geçeceğini düşünmüyorum ama sırf multiplayer modu için alınır aga bu oyun.
şaka maka teknolojinin gittiği yer bazen korkutuyor lan.

not: xbox bu oyunun grafiklerini kaldıramazsan eğer, ben seni kaldırırım bilmiş ol.
codun anasını yalayıp babasını parmaklarken amcasıyla orallaşan oyun!
2011 yılının muhtemelen en iyi fps'si.

bu oyunu beğenmeyerek, modern warfare'ın senaryosu* şöyle böyle üstün diye eleştirenler oyunları muhtemelen torrent'ten indirecek ya da ''cd'ci'' den alacak kişilerdir.

ben oyunu ön spraiş ettiğim zamanda oyunun ''singleplayer''ı olduğunu unutmuştum bile, singleplayer'ını da oynayacağımdan emin değilim, belki beta ile tam sürüm arasındaki arada oynarım.

hayvan gibi bir multiplayer zevki bizi bekliyor.

''her şey yıkılamayacak, binanın destek kolonuna bomba koyarak yıkamayacaksınız.'' diyerek sallamış fanboylar için;

http://tinyurl.com/42pcxvp (kopyala yapıştır yapınız)
yeni video;

http://www.youtube.com/watch?v=jhJXb6rNUgM
test edilecek tek tarafı oynanabilirliği olacak bu saatten sonra. eğer oynanabilirlikte ağır derecede sıçmamışsa dice, efsaneler efsanesi bir oyun gelmekte. call of duty serisi atılım yapmazsa hikaye olacak gibi.