bugün

katalanlar ile karıştırılmaması gereken etnik bölge.

sociedad şehri bu bölgededir.

(bkz: eta)
katalan değildirler. Kuzey ispanyada ve güneydoğu fransada yaşarlar. Çoğunluğu ispanyada yaşar. Kendilerini ispanyol saymazlar. Araştırmalara göre avrupanın en eski milletidir. Dilleri sondan eklemelidir. Hiçbir avrupa diline benzemez. Milliyetçilikleri ve dürüstlükleri ile tanınırlar.
bask dilinde bask bölgesi euzkadi dir. Siyasi partileri batasuna etaya yardım ettiği için 2 yıl önce kapatılmıştır. Basklar genellikle hayvancılıkla uğraşırlar. ispanyanın en geri kalmış bölgesinde yaşarlar. Aslında bilinçli bir planın sonucudur. Francoyla başlayan Baskları sindirme planının bir parçasıdır.
en önemli kentleri; bilbao, pamplona, st. sebastian ve vitoria.
Dillerinin yapısı nedeniyle,bir Kafkas kavmi olduğu ileri sürülen halktır.Gürcülerle ya da Çerkeslerle akraba oldukları ileri sürülmektedir.
edit: haklarında okuduğum bir yazıda, hun kalıntısı olarak adlandırılıyorlardı.
kapatılan batasuna partisinin yöneticilerinin yapılacak olan seçime girmesi de yasaklanmıştır. avrupa birligi ülkelerinden ise bu yapılanın demokrasiye ve insan haklarına aykırı olduguna dair bir itiraz olmamıştır.
basketbol akademi spor kulübü nün kısaltması. istanbul bahçelievler de 2006 yılında kurulmuştur.
ispanya'da merkezi otoriteye karşı duruşuyla bilinen halk. hatta geçtiğimiz günlerde bir futbol milli takımı kurmuşlar ve Venezüella Milli Takımı ile ispanya gazetelerinde tepkiyle karşılanan bir dostluk maçı yapmışlardır.
(bkz: bask için ölmeli bask o zaman bask)
ispanya nın kuzeyinde bulunan; başkenti "vitoria-gazteiz" olan; 1979 yılında özerkliğe kavuşan; resmi dili baskça ve ispanyolca olan; başbakanını "bask milliyetçi partisinden" seçen; kişi başına düşen milli gelir göz önüne alındığında ispanya nın en zengin bölgelerinden biri kabul edilen "ülkedir".
"Basketbol Akademi Spor Kulübü'nun ana hedefi felsefesinde gizlidir, hayat boyu sağlıklı yaşamayı becerebilen bireyler yetiştirmek ana amaçtır." diyerek kendilerini çok güzel ifade etmişlerdir.Yeni kurulmalarına ragmen oldukça başarılı bir kulüptür.
ispanya' nın kuzeyinde özerk bölgede yaşayan bir halk olan ve dillerinin dünyada konuşulan diller içinde sadece Kafkas dillerinde Çerkesce' ye yakın olan yer.
ispanyanın kürtleridir.
sözlükten anladığımıza göre ispanya nın hem en zengin hemde en fakir bölgesidir. oksimoronluk var bu işte.
bask kültürünü anlatan bir roman için (bkz: katya nın yazı)
ispanyayı istila eden büyük hanımız attilanın hun birliklerinden gelen bir soy olduğu iddia edilmektedir.
dillerinin kafkas kökenli olmasıda bu durumu destekleyen bir veridir.
kafkas kökenli oldukları sanılmaktadır.
edit: eksilenmiş, fakat kafkas kökenlilerdir dostlarım.
bir kısmı fransa bir kısmı ispanya'da olan bölgede yaşayan aşırı milliyetçi millet. ayrıca

(bkz: ETA)
Abhazlarla yakın akraba olan millet adetleri töreleri dilleri çok benzer.
büyük anadolu spor kulübünün kısaltmasıdır. iğrenç esprilere maruz kalan çalışanları var.
Bask dili kafkas dillerinden gürcüce ye yakın olduğu tespit edilmiştir gürcüler ile akraba mı Acep?

Kafkasya nere ispanya nere amına koyim.
izole bir dile sahiptirler ve dilleri bolca 'x' harfini içerir.
orta çağda kafkasya'da kurulmuş iber krallığının halkından gelmiş olma olasılığı çok fazladır. folklorik giysileri aynen lazları andırır. dilleri gürcüce ile akrabadır. üstelik savaşacak başka bir ulus bulamadıkları zaman kendi içlerinde kavgaya tutuşmaları da tipik bir kafkas özelliğidir. özgürlüklerine diğer kafkas ulusları gibi düşkün oldukları için devlet kurma gelenekleri gelişmemiştir bu ne bir kusurdur ne de onların bir ulus olmasını engelleyen bir unsur.
Laz diye biliyorum ben bunları. Tahminimce latincenin avrupaya girişine vesile olmuş halktır.