bugün

direkt bir diyalog olmasa da ailenin tek oğlu olan benim, babamla yaşamış olduğum bir diyalogdur. öğrencilik yılları, istanbul'da yaz tatilinde aile saadeti yaşanmaktadır ve geceden ertesi sabah babanın göreceği şekilde masaya not bırakılır.

dt: dream theater, b: baba

dt: sevgili babacığım, akşam arkadaşlarla taksim'e gideceğiz varsa masaya birazcık para bırakmanı ümid eder, ellerinden öperim. en sevdiğin oğlun.

b: sevgili oğlum. nedir senin bu arkadaşlarından çektiğim? al buraya bırakıyorum idareli kullan bu hafta para konusuyla karşıma da çıkma. ayrıca akşam çok dağılma. gözlerinden öperim, en sevdiğin baban.

kelimesi kelimesine yaşanmıştır ve o kağıt halen tarafımca saklanmaktadır.
okuduğum kitabı alır eline*
- Akışkan mı olum kitap?
+ !?! gaz halde baba
- dalga geçme olum bitirde bende okuyum.
biraz karıştırır.
- olum komünist kitaplarımı okuyon
+ nerden çıkardın baba
- yılmaz güney felan diyor
+ baba hadi annem çağırıyor bak git sen
- bitirince söle ama
+ söyleyemem, arkadaştan aldım bitince götürecem hemen.
Çocuk büyük bir sevinçle salona gelir, babasına müjdeyi vermek için sabırsızdır.
+ Baba bugün sınıf maçında gol attım!
- Ulan bir kere de sınavlarda gol at.Eşşek herif!
+ okulda neler oluyor bakalım?
- hiçbir şey.
+ hiçbir şey mi? bütün gün sınıfta oturup duvarlaramı bakıyorsun?
- saat duvarda *.
evde boş duran akvaryum oğul tarafından ölçülmektedir.
o: bu akvaryum 30 litre ya.
b: ne farkeder. aldırdın boş duruyo. 50 olsa napıcan ?
o: balık atıcam.
b: ne balığı
o: lepistes
b: lepis olur.
baba=+ ben=-

+bak ben sana anlatayım; sen kırmızıda geçeyim dedin zaten içmişsin duruşundan belli adamda sağdan çıkınca sola vurdun!
-yemin billah öyle değil. ben gidiyordum yeşil ışıktan geçerken adam makasa girdi önüme* ben de ondan refleks olarak kaçtım dengeyi toparlayamadım sola vurdum işte.*
+oğlum duyuyorum zaten millete masak * atıyormuşsun duyuyoruz, hızlı gidiyorsundur kesin zaten!
-baba ön yargılı davranıyorsun!
+sikerim lan şimdi yargını!
-skersin baba**
+düz yolda niye basıyorsun o kadar?
-virajlı yolda mı basayım?
+ebenin amına bas!
-.....
asla giremeyeceğim diyalog türü.
bundan bir yıl önce babamla beraber antalyada bir otelde tatil yapmaktayız. bir hayli çapkın ve karizmatik olan babam tabii ki benim de onun yolundan gitmemi ve başarılı olarak bayrağı devralmamı istemektedir. ben de sırtımdaki bu yükün ağırlığının bilincinde olmama rağmen yine de durumu abartmamaktayımdır. çünkü gerçekten sevdiğim bir kız arkadaşım vardır ve duygusal manada gözüm başkasını görmemektedir ama hemen hemen her erkek gibi ben de ufak kaçamaklardan hele ki tatil kaçamaklarından hoşlanmaktayımdır. genelde otelin barında takılan bendeniz, bir gün bir kız arkadaşımla telefon görüşmesi yapmak üzere sahile indim. amacım dalga sesleri ve sevgi sözcükleriyle romantik bir ortam yaratmak ve böylece onunla az da olsa hasret gidermekti. yaklaşık 10-15dk. süren bir telefon görüşmesinin ardından bir süre şezlonga yatıp dalga sesleri eşliğinde denizin kokusunu içime çekiyordum böylece az da olsa huzur bulabiliyordum. çünkü babalarla baş başa tatil yapmak bir hayli zordur hem de benimki gibi bir babanız varsa inanın bana bazen bir kabusa bile dönüşebilir tatil dediğimiz dinlenme, mutlu olma şeysi. neyse olayımıza dönecek olursak tam dalga sesleri, iyot kokusu, hafif müzik, ulan babamda yok anasını satayım tatil işte bu derken. ki demez olaydım belki duyup da gelmiştir. babam geldi ve aramızda şöyle bir diyalog geçti:

pvm:bendeniz
b:babam

b:oğlum sen ne yapıyorsun burada?
pvm: iyiyim baba sen nasılsın?
b: ben de iyiyim de sen soruma cevap ver?
pvm: şey ya kız arkadaşımla telefonla konuştum da onun için buradayım burası sessiz ya hani.
b: oğlum ben sana hiçbir şey demiyorum sadece gerizekalısın diyorum.
pvm: ama kırıcı oluyorsun baba ne gerizekalılığımı gördün?
b: oğlum, canım evladım, salak evladım bar karı kız kaynıyor sen düşmüşsün bilmem kaç km ötedeki kızın derdine. buradakiler hazır elinin altındayken değerlendir zaten dönünce ona gideceksin yanlış mı söylüyorum.
pvm: ( ne denebilir ki ya da desem de nasılsa ona da bir şey bulur o sebeple) doğru haklısın baba tamam sen takıl kafana göre ben bara geçiyorum ararsan oralardayım ok?
b: aferin oğlum işte böyle ol ya.
pvm: (bir an önce uzaklaşmak maksadıyla) sağ ol, hadi görüşürüz ben kaçtım.

yaz geldi aylak aylak gezmesin it herif gitsin çalışsın para kazanmak ne demek öğrensin denilerek bizim iddaa dükkanının başına koydular beni. heyecan yapan babamla msn de aramda geçen diyalog:

baba- nasıl gidiyor ilk ciddi iş günün?
optio- ilk defa gelmiyorum baba. her zamanki gibi işte.
baba- hayırlısı. biraz yenilik getir oralara, bazı projeler geliştir oyun oynanması için.
optio- nası proje :S
baba- ne bileyim işte 50 liralık oyun oynayana bir hediye gibi.
optio- ahahahhaa

2 gün önce söylediğim " ya malak gibi oturuyorum orda. bana birşey katmıyo ki o dükkan. para üstü veriyorum. çok güzel öğrendim onu." gibi dükkanın gereksizliğinden bahsettiğim söz üzerine babamın bana vermek istediği gaz.
-baba ben okulu bırakıyorum iznin var mı?
+herkez okuyacak diye bişey yok bu memlekete hamal da lazım...
baba iştedir. evde soğuk rüzgarlar esmektedir, ana baba diyalog kurmamaktadır. baba telefonla arar.

+napıyosun oğlum?
-iyi baba boş boş oturuyorum. sen?
+iyi ben de aylaklık yapıyorum. ne soracam; sen annene kuzenini istemeye geleceklerini söyledin mi?
-yoo. söylemedim.*sen niye söylemiyorsun ki?
+ananla aramız bozuk. sanki bilmiyosun amk.
-*takma kafana baba. olur böyle şeyler, düzelir zamanla.
+hadi beya ne takacam. zaten her hareketi ofsayt ananın.
-doğrudur baba. olur öyle arada işte. neyse görüşürüz sonra.
+görüşürüz oğlum..
baba ve oğlu arasındaki diyaloglardır. şöyleki arka arkaya 3 gün boyunca eve geç dönmüşümdür. baba anlamasın diye bunu eve girip sigara ve içki kokan giysileri kirliliğe atıp hemen yatağa yumulmaktayımdır. sonraki gün, artık tepesi atmış baba iş yerine beni çağırır. ben de tehlikenin farkında olduğum için içki ve sigara kokmayan bir şeyler alıp iş yerine giderim ve baba diyaloğu açar.

ba:oğlum neredesin sen kaç gündür? dingonun ahırı mı uyumaya geliyorsun sadece?!
b: baba arkadaşlarla oturuyorduk konuşuyorduk falan.
ba:oğlum bak. insan ol adam gibi saatte eve gel delirtme.
b: tamam baba. ayıp ettin.
ba:bu arada gitmeden bir şey soracağım sana.
b: (hass... odamdaki kokuyu çözdü sanırım. içki tamam da sigarayı sorarsa. şimdi boku yiyoruz yavaştan.)
ba:sen şey mi kullanıyorsun şey..
b: (hass... içkiyi çok önemsemez de ya sigara derse o zaman sıçtık.)
ba: oğlum sen hap mı kullanıyorsun?
b: oha!

evet baba içkiyi, sigarayı atlayıp hapa geçmiştir. adam durduk yerde bizi hapçı yapmıştır. olsun babamızdır bizi ister hapçı yapsın ister başka bir şey.
-oğlum(yavşak bir sırıtışla)kamışa su yüyüdümü bakim,tokatlıyonmu bakim çavuşu
+bi git baba ya
baba bir kez boşanıp yeniden evlenen oğluna dert yanmaktadır:

-oğlum bıktım ya, boşayacağım anneni, tak dedi canıma!
-boşver baba, ben denedim bunların hepsi aynı...
- oğlum nasıl gidiyor yeni kızla ?
+ iyi baba, güzel takılıyoruz
- bişey varmı ?
+ nasıl yani ?
- anlamıyon mu lan ?
+ ya baba ne diyorsun yaa
- Hay senin gibi genci ben.. biz senin yaşındayken böylemiydim bee.Senin gibi sümsük değildim..Karıyı altımızdan sela ile alırlardı yada bayıldı diye ben bırakırdım..peeh !
+ baba, kız arkadaşımla bodrum'a gitmeye karar verdik bir haftalığına.
- insan restorana yemeğini alıp gider mi?
-ya lan baba şu cenıfır'ı atalım kazana, pişirip yiyelim. çok lezzetlidir bu!
+yok oğlum, onu eve götürüp anneni yiyelim bence.
an itibariyle gerçekleşmiştir;

-yiğit?
+.....
-yiğit..?
+efendim?
-niye ses vermiyon?
+.......
-bilgisayarın başındaki sen misin?
+evet
-lan benim sayfama girme ha! (facebook u kastediyor)....değiştiricem zaten o şifreyi!

*facebook açmayı bilmediği için ben yardımcı olmuştum..şifresini bütün aile biliyor... *
(bkz: bak baba adam oldum)
baba bazı haftasonları istanbul'da yaşayan oğlunun yanına gelmektedir.
bir cumartesi günü oğlu babasını arar.

oğul: babacım napıyorsun, neredesin?
baba: iyiyim oğlum, arkadaşlarla kahvedeyim.
oğul: iyiymiş. akşam napacaksın peki?
baba: bir planım yok eve gelip yatarım.
oğul: hmmm. peki.
baba: hayrola oğlum neden sordun?
oğul: akşam kız arkadaşımla beraber kalacaktık da ondan sordum babacım.
baba: tamam o zaman ben amcanlarda kalırım.

bir pazar günü amcaya kahvaltıya giderken,

baba: oğlum amcan sorarsa dün akşam sende kaldım, tamam mı?
oğul: tamam babacım
babadan oğula mesaj;

oğlum gelirken bir tane ekmek al veya vazgeçtim sen alma ben alırım.
-aloo oğlum nerdesin?
-baba otobüsteyim!
-neresindesin oğlum.
yıllar önce öss sınavını kazanamayan ve babası ile arası bozuk olan arkadaşımın evindeydim. arkadaş babasıyla arasını düzeltmek için hiçbirşey olmamış gibi babasıyla konuşmaya çalışıyor. tabiki baba sert ve sessiz.

+baba yaa.. senin parmakların çok acayip.
-nasıl acayip?
+ne bilim... kısa, kalın.
-tam senlik işte... *
+nasıl yani? anlamadım. * *
+ baba ben heralde okulu uzattım.
- kısaltsan şaşardım!
+ baba okul kısalır mı ya?
- konuyu değiştirme!
b: sen tam bir eşşolueşşeksin!..
o: evet, bende onu diyorum zaten..
güncel Önemli Başlıklar