1. 1.
  osmanlı imparatorluğundaki
  başbakanlık dairesi..
  ... piano-forte
 2. 2.
  (bkz: bab-ı ali baskını)
  ... witch
 3. 3.
  Osmanli imparatorlugu yikilana kadar devlet idaresinin merkezi sayilan yer. sonra istanbul valiliği olmuş. devlet yönetiminin burada olması nedeniyle tüm gazeteler, yayın kuruluşlarıda buraya toplaşmış.
  ... tusu
 4. 4.
  Osmanlı zamanında cağaloğlu na verilen isimdir. Sebebi yönetim mekanizmasının merkezi olmasıdır. Yüce * kapı * manasına gelir.
  ... paradigma
 5. 5.
  medya sözcüğünün hayatımızı bu denli altüst etmediği yıllarda istanbulda yazılı basının kalbi konumundaki yerleşim yeri. *
  1 ... dede korkut
 6. 6.
  okulumunda * içinde bulunduğu,eskiden her yerde eğitimli insanlar görebileceğiniz,şimdilerde ise tüccarlar ve turistler dışında pek kimsenin görülmediği * mekan....
  ... isheyaramas
 7. 7.
  soner yalçın' ın teşkilatın iki silahşörü isimli kitabında sıkça karşılaşılan mekan.

  (bkz: tavsiye)
  ... fth
 8. 8.
  istanbul'da basın ve basım yaşamının merkezi idi. sirkeci'den cağaloğlu'na kadar uzanan; yayınevlerinin, gazete yönetim yerlerinin, basımevlerinin, kitabevlerinin sıralandığı cadde idi (şimdiki ankara caddesi). 1970'lerden başlayarak birçok basımevi, yayınevi ve kitapçı, kentin başka bölgelerine kaymıştır.
  1 ... vernon sullivan
 9. 9.
  necip fazıl kısakürek'in kendi gençlik yıllarını ve yazar-şair arkadaşlarını derinlemesine anlattığı okunması gereken türk edebiyatında çok önemli bir eserin adı.
  ... bill of exchange
 10. 10.
  (bkz: bab-i ali kapisi)
  ... salvatoreadamo