bugün

halik ziya uşaklıgil romanının bu hale geleceğini bilse yazmaktan vazgeçerdi...
tarih:20 haziran 2009
saat: 16.39
yer: uludağ sözlük semaları

ve işte o entry.

(#5433572)

yorumsuz...
--spoiler--
kitabın sonunda behlülle nihal evlenmiyor. bihter intihar eder, adnan ve nihal hayatlarına eskisi gibi devam eder ve tabiki tahmin edebileceğiniz gibi behlül kaçar...
--spoiler--
son haberlere göre 24 eylülde yayınlanacak bölümde bihterin bir türlü vermemesi üzerine, ednan bey zıvanadan çıkıp bihtere dalacakmış, tabiri cazise, afedersin yıktığıyla tıktığı bir olacakmış.

http://haber.mynet.com/de...er-cok-konusulacak/471056
gelecek haftaki bölümünde yine sevişme sahnesi var. foto haber için;
http://www.renkhaber.com/...8FOTO_HABER%29/13009.html
gelecek haftaki bölümde adnan bey'in abazanlık başına vurunca bihtere serbest dalış yapacağı tüyosu ile gene reytingleri sarsacağa benzer.
arkadaşımın ilkokul 2. sınıftaki kardeşinin hayranlıkla seyredip, dizideki abzürt olayları sürekli kurcuklaması, hatta kendince dersler çıkarıp, gereksiz şeyleri örnek almasını gördükten sonra yaş sınırı getirilmesi gereken bir dizi olduğuna kanaat getiridiğim dizidir.
yarını sabırsızlıkla bekliyorum. bakalım behlül, amcasını da skebilecek mi? kafamdaki en büyük soru bu. skerse n'olur, sabaha bırakırsa n'olur, bunların peşndeyim şimdilik. hani diyorum, behlül uyanınca kahvaltıda herşeyden habersiz saf saf gülen adnan'a; "bak ikidir kötü espri yapıyorsun adnan, bahçede tokmaklarım seni, zor tutuyorum" diyerekten sabah ereksiyonu ile girişse, hoş olmaz mı?

ha skemeyecekse, söylesin "abi ben adnan'ı öttüremeyeceğim" desin, anlayışla karşılarım. boşu boşuna beklemeyeyim. beşir'i de skebilir ama, beşir'in kah mazlum görünüşü kah emekçi hali, onu skmemeye yönlendiriyor tahminimce. yoksa çok rahat sker.

ulan yıllarca bizimkiler dizisini boşa izlemişiz. cemil sarhoş kafayla katilin horoz'u skecek mi, katil de o sinirle bütün apartmanı y.raktan geçirecek mi diye pazar günlerini boşa harcamışız. asıl mevzu aşk-ı kuşku'daymış. neydi lan o?

ama yalan rüzgarı iyiydi, victor eşliyi baya baya götürdüydü yani.
bir uyarlama meraklısı olarak yaprak dökümünden sonra ikinci kez beni hayal kırıklığına uğratacağını düşündüğüm uyarlama.

söz konusu oyunculuk ya da görsellik değil. zira gülün adında bile sean connery dışında kimse oyunculuğunu konuşturamadı.

söz konusu; kitaba sadık kalamamak.
hiç yoktansa konuyu uzatayım diye araya başka karakterler sokma be kardeşim!

söz konusu dizinin final bölümünde, behlül ve bihter sevişirken görülür.
kitaba göre gören nihaldir.
nihal gördükleri karşısında çok üzülür ve hasta olur. beşirde dayanamaz ve adnana ispiyonlar.
bihter intahar eder.
behlül topuklar.
adnan ve nihal bir başlarına konaklarında yaşarlar.

lakin dizide gören kişi beşir'dir.
buda demek oluyor ki bundan sonra senaristlerin hayal gücü doğrultusunda uyarlama ilerleyecek.

ha uyarlama mıdır?

artık değildir.
yarın bihtere gene birinin dalacağı kesinleşmiş olup gene reyting rekorları kıracağına inandığım dizidir.beşirin gene ekranda gözüktüğü tüm sahnelerde sadece mal mal bakmakla yetineceğine emin olup bihterle behlülün maalesef yiyişemeyeceği bi bölüm izliycez.
yahu şu dizideki herkes bütün gün evde el el üstünde oturuyorlar, tek yaptıkları şey çay kahve içip onun bunun arkasından dedikodu yapmak, gizli kapaklı entrika çevirmek, birbirine kenafir bakışlar atmak, bir de yemek yemek (dizinin her bölümünde gün içinde en az on kere yemek yeniyor arkadaş, mide değil işkembe bunlardaki!)* . buna rağmen dizide en çok kullanılan replik 'çok yorgunum yatıyorum ben' ya da 'başım ağrıyor bugün çok yoruldum yatacağım' veya 'ben odama geçip dinleneceğim biraz, size iyi eğlenceler'. işte ben bu olaya sinir oluyorum ve buradan yapımcı,senarist,yönetmen,rejisör,oyuncu vs. eğer bu saydığım pozisyonlardan birinde bir aşk-ı memnu çalışanının yolu birgün sözlüğe düşer de bu entry okunursa kendilerinden çok rica ediyorum bu konuda bi değişiklik yapmalarını. en fazla arada bir spora gidiliyor ya da çarşı pazar geziliyor. bunun haricinde hiçbir şey yapılmıyor olmasına rağmen dağdan domuzları indirdim tribi nedir bu ziyagillerdeki yahu. tamam, kabul ediyorum giyinmek, kuşanmak, süslenmek, bakım yapmak,entrika çevirmek için kafa patlatmak, kim ne bok yiyor bu evde diye etrafı gözlemlemeye çalışmak, alışveriş yapmak vs. yorabilir bu türün insanlarını. ama biraz daha gerçekçi olalım rica ediyorum aşk-ı memnu!*
(p.s. bihter ve behlül siz bu serzenişlerimi üstünüze alınmayın kuzum. çünkü her daim acaba bizi gören oldu mu; acaba enselenirmiyiz ki endişesi içerisinde, üstelik fare deliğinden bile insan çıkar durumdaki bir evde, birbirinizi tenhada kıstırmaya çalışarak; orada burada sikişmek için planlar programlar yaparak;üstün başarılar gösterip bu programları hayata geçirerek yaşamak * ; insanı gün sonunda değil yormak tır çarpmışa çevirir diye düşünüyorum. bu yüzden size sonsuz yorulma hakkı tanıdığımı söyleyerek saygılarımı sunuyor ve bu yazıyı sonlandırıyorum.* ayrıca hayatımda adnan ziyagil kadar mal bir adam görmediğimi söylemek ve gerçek dünyada böyle saftoroz adamlar olmadıgını umud ederek yaşamaktan bitap düşüyorum bu diziyi izlerken. bu derdime de bir çare lütfen!)
ednan beyin an itibariyle kırım kırım kırıldığı görülmektedir bihter göster ama elletmeyi bir yaz boyunca yaşatmıştır ednan bey'e.
beşir söyleyemeden diziden ayrılsın diye senariste duyurulmak istenen dizidir.
matmazelin boynundaki çicekli kolyeyi daha önce üç kere daha görmüş olduğumu farketim sözlük. aynı zamanda bihter de olay olan o küpeleri iki kere takmıştı. bunlar bi giydiklerini bir daha giyebiliyorlarmış. yada matmazel yeni eve taşındı diye alışveriş yapamaz olmuş, bihter de sırf o küpeler olay olsun diye iki kere takmıştır.

ayrıca beşirin o emrahi, ben neler neler biliyorum ayık olun bakışı da artık bihterle behlüle sökmez zannımca. zira kendileri beşirin bi hallttan haberi olmadığını düşünmekteler. artık bölüm sonlarına firdevsin bakışını koyarlar.

(bkz: aşk ı memnu izleyip entry girmek)
(bkz: şu anda kanald den gözlemlerimizi aktarıyoruz)
an itibaiyle reklama girdiğinden ötürü sözlüğe bakma fırsatı bulunan dizi. bağımlılık yapıyor.
halit ziya uşaklıgil'in naturalist-realist tarzındaki romanıdır.aşk-ı memnu'nun kelime anlamı ise 'yasaklanmış aşk' demektir...
ednan bey amca bihter kızımıza tecavüz ediyormuş bu bölümde.
ailecek bekliyoruz ; o an bihter ne yapacak?

(bkz: tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakmak)
Biri Bihter'e topuklu ayakkabıda hatta düz tabanda yürütmeyi öğretsin! diye bas bas bağırmak istediğim dizi..
an itibariyle behlülün taytımsı kırmızı streç pantolununa yarıldım.
bihter'in yapmacık yürümeleri ve behlül'ün aptal, kırmızı pantolonundan sonra bu bölümde firdevs'in hizmetlisi tavan yapmıştır. her bölümde tatilden dönsün istiyoruz. dibimizde ne cevherler varmış lan. katya bir numarasın.
an itibariyle ednan beyin gözünün döndüğü bihter'i köşeye sıkıştırdığı dizi.ednan içkiyi çok kaçırdı.* *
türkiye gerçeği olan ensestin tvde alın lan izleyin aptallar diye verilmesidir.halit ziya böyle olacağını bilseydi yeminlen yazmazdı ya da yazardı torununa verirdi telif hakkını torunuda ortalığın ağzına sıçardı.
bu ednan bey'in düz duvara tırmandığı son gece olacak sanıyorum.
reklamdan sonra tecavüz sahnesi var sanırım. merakla bekliyoruz. bu bölüm de boş geçmesin. darılırız. ya bi de firdevs hanımın derdi ne anlamış değilim.
adnan bey'in bihteri tenhada sıkıştırdığı an reklama giren dizi..