1. 851.
    1933te askerdeyken

#36288041 :)
  2. 852.
    Her seçim günü mütemadiyen popülaritesi artan yazar, aydın. (bkz: bu akşam)
    #36327178 :)
  3. 853.
    bakalım hala haklı mı.

öğrenmemize az kaldı.

edit: yine haklı çıktı aq hoff.
    #36327662 :)
  4. 854.
    enteresan bir adam. hani bir söz vardır: "edebiyatçıların görmediği bir olay yaşanmamıştır" diye.

efendim, aziz nesin'in çok sayıda kitabını okumuş biriyim. kendisinin özellikle anadolu'daki düzen, siyaset ilişkileri konusunda yazdığı güldürü niteliğinde bazı kısa hikayeleri vardır, mesela 1950'li yıllarla ilgili. birkaç hikayesinde aziz nesin, halkın dp ve chp arasında kutuplaşmasından bahsederken aslında ne kadar bilinçsiz olduklarını, kaypakça davrandıklarını, eşrafın durumunun kayganlığını aktarır. ve ilginç olan şudur ki, 1950'li yıllarla ilgili yaklaşık 7 aylık bir çalışma yürüttüm, bir yüksek lisans tezi için. ve anaaa, bir baktım ulaştığım sonuçlardan, 1950'li yıllarda bırakın türkiye köylüsünün, türkiye siyasi ve entelektüel elitlerinin dahi ideolojik oryantasyonları olmadığı, tam anlamiyle eklektik özellikleri gösterdiği, siyasi partilerin söylemlerini değişen koşullara göre adjsut ettiği vardı.

ilginç.

ama bazen çok itici oluyor hikayelerinde, fazla oryantalist bir adam.
    #36327702 :)
  5. 855.
    yaşasaydı hayır derdi.
    #36327729 :)
  6. 856.
    bu akşam bir kez daha saygıyla andığım usta yazar.

(not: ateist olması beni zerre kadar ilgilendirmez, inanç cenabı allah ile kul arasındadır.).
    #36332661 :)
  7. 857.
    Bu zamana kadar türkiyenin en iyi psiko analizini yapan aydın. Aptalsınız.
    #36332683 :)
  8. 858.
    Elhamdülillah Müslümanım.
    Aziz Nesin ise ateist.
    Hiç önemli değil.
    Yine haklı çıktı.
    #36332710 :)
  9. 859.
    yine haklı çıkmıştır. şaşırtmadı bizi.
    #36332719 :)
  10. 860.
    Haksizliga tepki olarak dunyaya gelmsi kisi.
    #36332734 :)
  11. 861.
    türkiye tarihin en büyük aydını.
    #36332748 :)
  12. 862.
    eskiden ateist olan bir arkadaşım aziz nesin ile ilgili tez yazdı. hikaye ve romanlarında folklorik ifadeler, deyimler ve atasözleri üzerine. bir ara aziz nesinle ilgili çok konuştuk. konuştukça ve ondan aziz nesin'i dinleyince kendisine hayran kaldım doğrusu. biz müslümanlarda maalesef kalıplaşmış bazı -önyargı-lar var. elbette bunda aziz nesin'in müslümanları -aptal- bulmasının da payı var. size aptal diyip hakaret eden bir insanı dinler misiniz? yok öyle bir dünya, öyle bir insan da yok.. o cumhuriyet tarihinde sol kesimin müslümanlara bakışının özeti bir insandı. müslümanlar aptaldır, bunlar cahildir, eğitilmemesi gerekir, üniversiteye gitmeye hakları yoktur, bilimden/sanattan anlamaz bunlar.... veeee işte sonucu görüyorsunuz. böyle bir zihinle hiç kimse yol alamaz, nitekim alamadık. birilerini aşağılayıp aptal diyince problemler çözülmüyor maalesef.

işte neyse, arkadaşım aziz nesin'in fikirlerini bana anlatınca kendisini çok beğendim. aslında bizi aydınlatmak istidiğini, dinin yanlış ve mistik yönlerini sorgulayıp eleştirdiğini gördüm. bütün eserlerini okumaya karar verdim ve zihniyet olarak necip fazıl hurafecisinden daha iyi olduğunu düşünüyorum, ateist bile olsa.

çünkü aşk ve nur dininin (bakın islam demiyorum) mistikleri çok tehlikeli insanlar. 4-7 yaş çocuk zekasına sahipler ve onları gütmek, yönlendirmek, bazı şeylere inandırmak çok kolay. nitekim pakistan'da son linç olayı bunu gösteriyor. eğer bu mistiklere önlem alamazsak gelecekte sokak ortasında böyle linçlere şahit olacağız maalesef.

şimdi solcu arkadaşlara şöyle seslenmek istiyorum:

yavv nolursunuz artık şu müslümanlara düşman olmayı bırakın ve bilimselliği, aklı mantığı güzellikle anlatın onlara. dine düşman olmak yerine dini araştırın, o din dediğiniz şeyin belki de islam olmadığını fark eder ve böylece hurafeyle din ayırımı yapma kıvamına gelmiş olursunuz. dinin belki güzel yönleri vardır, kim bilir? ne dersiniz?

bakın aziz nesin haklı olsa bile olumsuz tutumu yüzünden haksız gibi göründü insanlara. siz de aynı hataya düşmeyin.

ortak paydada buluşalım çünkü kaybedince hep beraber kaybediyoruz. *
    #36333205 :)
  13. 863.
    herkesin kararına eyvallah ama kardeşim çoğunluk gerizekaliysa s*ktir git şu ülkeden ot beyinli mal oğlu mal. ağzımı bozdum gece gece aziz nesin diye bi o.ç söylemiş su lafı durup durup piç gibi çıkarıyorsunuz meydana. seçimde rezil oldum s*ktir git evine yat bari. amk malı
    #36333256 :)
  14. 864.
    Aptal sayısı %51e inmiş.. Rahat rahat uyuyabilir..
    #36333275 :)
  15. 865.
    tarih önünde kaç kere haklı çıktı bilinmez ama bana kalırsa 3 haneli bir rakama ulaşmıştır..
    #36333305 :)
  16. 866.
    yine bir secim günü geleneksel aziz nesin basligina giriler baslamis, bundan sonrasi istiklal marsi ve kapanis.
    #36333319 :)
  17. 867.
    Her seçimden sonra Aziz nesin haklı diyenlerin büyük çoğunluğunu bazı sözleri ile ters köşe yapmış kişi.
    http://belgelerlegercekta...-mumkun-degil-aziz-nesin/
    #36335265 :)
  18. 868.
    anacığına yazdığı şiiri çok seviyorum:

bütün anneler, annelerin en güzeli,
    sen, en güzellerin güzeli.
    on üçünde evlendin,
    on beşinde beni doğurdun,
    yirmi altı yaşındaydın,
    yaşamadan öldün.
    sevgi taşan bu yüreği sana borçluyum.
    bir resmin bile yok bende,
    fotoğraf çektirmek günahtı.
    ne sinema seyrettin, ne tiyatro.
    elektrik, havagazı, su, soba,
    ve karyola bile yoktu evinde.
    denize giremedin,
    okuma yazma bilmedin.
    güzel gözlerin,
    kara peçenin arkasından baktı dünyaya.
    yirmi altı yaşındayken
    yaşamadan öldün...
    anneler artık yaşamadan ölmeyecek...
    böyle gelmiş,
    ama böyle gitmeyecek!
    #36745204 :)
  19. 869.
    Adam kere adamdır.
    #36745206 :)
  20. 870.
    imzalı kitabı letgodan beş liraya satılmayan kişi.
    #36745209 :)
  21. 871.
    edebi anlamda pek haz alamadığım fakat sosyolojik ve toplumsal tespitlerine canı gönülden katıldığım yazar. Çok sevdiğim edebiyatçı.
    #36745219 :)
  22. 872.
    neymiş?
    #36745224 :)
  23. 873.
    ülkedeki tüm dincilerin iq'sunu toplasan kendisinin iq'su kadar etmeyecektir. yaşasaydı da daha çok kitap yazsaydı.
    kendisinin vakfı vardır. orda türkan saylan gibi çocuklara eğitim verilir, toplumda yer edinilmesi, meslek edinilmesi sağlanır. yani sizin ensar vakfınız gibi çocuklara tecavüz edilmez orada. birey olmak, insan olmak öğretilir. kendisinin mezarı da o vakfın içindedir ama kimse bilmez yerini. yani sizin etiket müslümanlığınızdan çok daha müslümandır kendisi ateist olmasına rağmen.
    #36745290 :)