bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 886.
    tanımak isteyenler anılarından oluşan 3 ciltlik "böyle gelmiş böyle gitmez adlı" üç kitaptan oluşan seriyi mutlaka okumalıdır.
    şu an bu serinin ilk kitabının 200 küsur sayfasındayım. bol diyaloglu, rahat ve zevkle okunan bir tarzı var aziz nesin'in.
    en garibime giden nesin'in ailesinin özellikle babasının yobazlık seviyesinde aşırı dindarlık ve dinciliği ile ailesinin aziz'in üzerine elbise ve ayakkabı alamayacak kadar fakir olmaları.
    buna rağmen aziz nesin'e özel bir hocadan cüzi bağışlar karşılığı kuran ezberleme, arapça, matematik dersini özel olarak aldırmışlar.
    yazar olmak, çok okunmak, çok satılmak isteyenler bence onun gibi yazmalı. yazılarında uzun betimleme, tasvir ve düşünceler yok. her şey olabildiğince net ve sıkıcılığa hiç düşmeden zevkle okunacak şekilde beyan edilmiş kitapta.
    ... tenay
  2. 885.
    aziz nesin
    2 -1 ... true
  3. 882.
    ülkede yasaklı olduğu zamanlarda oya ateş ismini kullanan, fikirlerini beğenen beğenmeyen herkesi gülümseten, kitapları nesin yayınevinden çıkan büyük usta.
    ... zakflo
  4. 882.
    doğruları çoktu.

çelişkileri var mıydı peki ?
    vardı.

mesela Stalin'i severdi kendisi.

bu bir çelişkidir.

neden mi ?
    çünkü gerçek komünist, Stalin'i asla sevmez.
    stalin , komünizme faşizm bulaştırmıştır.
    ... ataturkcu 20
  5. 880.
    Öyle ağlasam, öyle ağlasam ki çocuklar
    Size hiç gözyaşı kalmasa.

Öyle üşüsem, öyle üşüsem ki çocuklar
    Size hiç soğuk kalmasa.

Öyle acılar çeksem ki çocuklar
    Size hiç acı kalmasa.

Öyle ölsem, öyle ölsem ki çocuklar
    Size hiç ölüm kalmasa.

Öyle gülseniz, öyle gülseniz ki çocuklar
    Hiç gülmeyen kalmasa.

Öyle yaşasanız ki çocuklar
    Hiç yaşamayan kalmasa.

(bkz: ülküsel)

(img:#1590186)
    4 ... veronica mars
  6. 879.
    Yine yalnız değilim her zamanki gibi
    Bu Uzakdoğu gecesinde yokluğunlayım,

Aramızda yirmibeşbin kilometre
    Sen kıştasın ben yazdayım
    Sen bir yarısında dünyanın
    Ben öte yarısındayım
    Yine de bırakmıyor ellerimi yokluğun
    Daha da bir gönlümcesin
    Varlığından bin kat güzel
    O yalımsal çıplaklığın yalaz yalaz
    Ve en gizlerden konuşurken ellerin
    içimden gelmiyor mektup yazmak demeden
    Sevişiyoruz yirmibeşbin kilometreden..

(bkz: yokluğundaki sen)
    3 -1 ... veronica mars
  7. 878.
    ' bir gün bu ülkenin başucuna bir not yanağına da bir öpücük kondurup gideceğim. çok tatlı uyuyordun uyandırmaya kıyamadım diyeceğim. '
    3 ... kahvekompostosu
  8. 877.
    Ülkü tamer aktarıyor:

Aziz Nesin moskova'ya gitmiş. çevirmen olarak türkolojiyi yeni bitirmiş vera adlı genç bir kızı vermişler yanına.
    "ne kadar şanslıyım." demiş vera.
    "mezun olur olmaz sizin gibi ünlü bir yazara çevirmenlik yapıyorum. üstelik iki gün sonra yaşar kemal geliyor, onun çevirmeni olarak da beni görevlendirdiler. türkçemi ilerleteceğim."
    "boşuna sevinme" demiş aziz nesin.
    "yaşar türkçe bilmez."
    "türkçe bilmez mi?"
    "bilmez."
    iki gün sonra yaşar kemal'i karşılamış vera.
    yaşar kemal, "merhaba, bacım" demiş. sarılmış vera'nın boynuna. yanaklarından öpmüş. şakır şakır konuşmaya başlamış.
    vera şaşırmış:
    "ne kadar güzel türkçe konuşuyorsunuz."
    şaşırma sırası yaşar kemal'e gelmiş:
    "anlamadım..."
    "sizin türkçe bilmediğinizi söylemişlerdi de..."
    yaşar kemal gülmüş:
    "haa... demek aziz moskova'da."
    7 -1 ... anaforun metaforu
  9. 876.
    atatürk düşmanı bir moskofçu.
    -5 ... radikal kemalist
  10. 875.
    Türkiye'nin değerini anlayamadan kaybettiği güzel insan. Ateist olması bir yana yobazlığın ve biat zihniyetinin karşısında durduğu için hor gösterilmeye çalışılmış, dönemin gerici zihniyeti tarafından yıllarca hapise ve sürgüne mahkum edilmiştir. Buna rağmen yılmamış, yıldırılamamış inatla eleştirilerine devam etmiştir. Zamanının sosyal ve siyasi düzenini korkusuzca ele aldığı; hikaye , roman, şiir ve tiyatro eserlerinde son derece sade fakat başarılı bir mizahi üslupla, az kelimeyle çok şey anlatmıştır.

" Al yalnızlığını gel korkma sıkılmayız. Senin yalnızlığın benim yalnızlığımla konuşur biz ikimiz susarız " ~Aziz Nesin
    13 ... mondenscheinn