bugün

hayatın en güzel yıllarının heba edilebileceği , karaköy deki , cezaevi/tımarhane/kilise karışımı okuldur . hususi(!) olarak bünyesinde bir kilise bulunduran , hocalarına hayatlarında inkisar etmemiş insanların bile en hardcore lafları edebileceği yerdir .
uğranmamışsa öyle kalınması şiddetle tavsiye edilir .
okuldan mezun olunca değerini anlarsınız yalanıyla öğrencileri uyutulan okul.insandan hatta hayattan tiksinmeye varan yan etkileri vardır , zorluğunun sebebi kalitesi değil herşeyin öğrenciden beklenmesidir , güzide bir semttedir , spor bahçe vb. imkanları çok kısıtlıdır ...
yurdumdaki misyoner okullarından biri. diğerleri gibi genç dimağlar için çok zararlı oldukları kanaatindeyim.
kurulus amaci, osmanli zamaninda istanbul'da yasayan azinliklara egitim hizmeti vermek olan ancak cumhuriyetin kurulmasindan sonra milli egitim bakanligina baglanan ve titiz bir sekilde periyodik olarak denetlenen okul. misyonerlik faaliyetleri yaptigi hakkindaki iddialar asilsizdir. ancak bu hic bir sey bilmeden gizemli gorunmeye calisan taksici zirvasi halen cogu kisinin ortak karar kildigi bir konudur.

avusturya lisesi icinde faal bir kilise mevcuttur ve her pazar ayin yapilir. ayini genellikle okul muduru yonetir. cunku avusturya lisesi'nin muduru din adami olmak zorundadir. bu ayinlerden birisine gozlem amacli katildim. hic te oyle turk gencligini yikma gibi bir konu gorusmediler. incil'den bir bolum okudular, sonra rituellerini yaptilar. bir seye karar vermeden arastirma ve gormenin onemini anladim. demek ki bu insanlar da sadece inandiklari, mensup olduklari dinin gereklerini yerine getirmek icin caba gosteriyorlar dedim. baska da bir amaclari yok. okul mudurunun din adami olmasi ise asla verdigi kararlara veya yonetimine yansimiyor. cunku adamlar gercekten laik, bizim gibi sozde laik degil. ayriyeten okul bu taksici zirvalari yuzunden surekli bir denetim geciriyor.

egitimi hakkinda bir sey soylemek gerekirse o da sudur. turkiye'deki sayili okullardan birisidir. mukemmeliyetci ama bir o kadar da sosyal hocalari gercek bir egitim verir. tabii arada bir kac tane sutu bozuk serefsiz de bulunur ama bir curuk elma icin asla bir sepet elmayi cope atmam ben. sosyal aktiviteleri ise imkanlari nispetince degerlendirmeye calisir bu lise yonetimi. almanca ve turkce tiyatrosu profesyonel denebilecek oranda kayda deger isler basarmistir.

cogu ogrencisi okurken tuu kaka dese de, sonralari itiraf etmekten utansa bile ozlene bir lisedir. arkadaslik ortami ozlenir, sonuna kadar suren yardimlasma ortami ozlenir. kisiye kattiklari ozletir. daha bir cok sey bana sekiz yilimi verdigim bu liseyi ozletir. keske tekrar cocuk olup bastan baslasam.

haa bir de resmi sitesi var: http://www.sg.k12.tr
çok sağlam almanca öğreten okuldur.
tanıdığımız tüm mezunları ana dilleri gibi almanca konuşur.
1-2 arkadaşımın hala öğrenci oldugu ve cok katı kurallarının oldugunu duydugum lise.
hala ıcınde bulundugum cok yakın arkadaslıklar edındıgım okul.
eskiden hapisane, tımarane ve şimdi de türkiye nin abartısız açık ara en zor okulu olan, girmek için sınava girilen ve iyi puan almak zorunda olunan ama girdikten sonra büyük bir kesimce pişman olunan, canımı çok yaktığından acısını sırtıma kazıdığım okul. her sabah lanet okunarak kalkılır okula gidilir ve o lanet yeşil kapıyı görünce bi ürperti gelir. kapıda nöbetçi kıyafet sakal kontrolü yapar. ilk stres burda yaşanır. hocalara göre bi kusurun varsa kapıdan geçebilsen bile içerde yakalanırsın. sınıf hocasından ikaz denilen disiplin cezasına giden yolun bir adımını atarsın. 7.de disipline gidersin. ikaz sadece kıyafetle değil derste çıt çıkarmayla da alınabilir mesela.

derslerden geçmek çok zordur. yeterince kasmazsan haliyle sınıfta kalırsın ve bi çok hocanın egosunu tatmin etmiş olursun...

okulun zorluğu bir yana içindeki tiplerden de tiksinilen iğrenç, lanet okul.

ayrıca içinde her pazar ayin yapılan bir kilise mevcuttur. okulun içinde garip tüneller vardır.

küçük bir hapisane avlusunu bahçe olarak adlandırmışlardır. okul küçüktür ama içndeki tünelleri ve kilisesiyle gizemi büyüktür...

(bkz: kesinlikle girilmemesi gereken okul)
(bkz: acaba nasıl yıkarız)
(bkz: intikamım acı olacak)
istisnasız her erkek öğrencinin okulu bitirince bir hocayı sakat bırakana kadar dövme sonra karaköyde dilenci olarak çalıştırma gibi fantezileri vardır. okul gibi, değil gibi bir beton yığıntısı.*
eski bakanlardan sinema sanatçısı ediz hun un mezun olduğu okul.
(bkz: komşu okul)
(bkz: saint benoit lisesi)
bir zamanlar kimya laboratuarında yangın çıkmış okul. yangın çıkacak zaman olarak semester tatilini mi ne bulmuştu.
girmesi kolay cıkması zor okuldur. fazlasıyla disiplinlidir. gireni adam edip cıkarırlar. manyak avusturyalı hocalar vardır.
şu sıralar tadilatta olan 18 eylülde kapılarını eski 20 eylülde de yeni öğrencilerine açıcak açılmasa çok daha iyi olacak okul.
bu pazatesi başlayarak öğrencilerini bunalıma sokan okul. öğretmenlerin daha ikinci günden ödevleri dayayarak okuldan daha da nefret ettiren hapisane, tımarane, okul (bkz: inde deus abest)*.
tanıdıgım tüm ögrencilerinin benzer duygular beslediği okul.
istisnasız hepsi ögrencilik dönemlerinde böyle okul olmaz olsun, ben çekemem abi bunu *, gençliğimi yediler, hocalar şöyle kazıkçı böyle psikopat, şurdan kurtulsam bir daha bu muhite ugramam vs. gibi cümleler kurarken
mezun oldukları an abi ne günlerdi be, ortam süperdi bi kere, bizim okulun eğitimi çok sağlamdır, nerde var öyle dostluklar, neler yaşadık be kanka vs. moduna girmektedir.
stockholm sendromu mudur nedir?
basta okula her ilk giren gibi "ne işim war benim burda!?!" diye düsündügüm fakat zamanla edindigim arkadaslıklarla unutulmıcak yıllarımı yasamakta oldugum okul..
avusturya'da deliren hocaları buraya yolladıklarını düşündüğüm özellikle ingilizce hocaları bir başka tuhaf olan değişik okulum..
Bir türlü sevemediğim okulum. içinde çok kıymetli insanları(arkadaşlarımı) barındrımasa çekilmeyecek okuldur. Eğitimi süperdir o ayrı mesele..
her gun beni yasamaktan dahada bezdiren guzel okulum. Her sabah ayaklarim geri gitsede ikaz alma korkusuyla gittigim ender egitim yuvasi. Avusturyadan butun gereksiz hocalarin egitim verdikleri bu lisede turk hocalarda pek farkli sayilmaz.hepsi komplekslidir. bu kadar manyak hocayi birarada barindiran baska bir okul gormek mumkun degildir.
norveççe öğretmediği sürece isterse 4 değil 44 dil öğretsin hep eksik kalacak olan dil eğitimine sahip olacak lisedir.
logosunda bir gariplik var ama çözemedim.

bak:

http://www.turkspor.net/i...ews/logo_avusturya_gs.png

allah allah.
içindekileri delirten okuldur. avusturya'nın tüm hasarlı öğretmen nüfusunu bünyesine katagelmektedir. "Bu adam iyi ya" dediğiniz bir iki kere olur, ama zaman geçtikçe o cümleniz de "başta iyiydi abi o da..." ya dönüşür. türk yöneticiler semboliktir, avusturyalı ne derse o olur. yok bu disiplin sizin hayatınızda çok işe yarayacak, yok mezun olunca önünüzde bütün kapılar açılacak palavraları sıralamaktan başka bir övüncesi yoktur. neredeyse her ders "sözlüye beni kaldırırsa..." korkusuyla yaşarsınız. matematiği sevmiyorsanız daha da nefret edersiniz. yine de bir şekilde geçersiniz ama ya... tüm sorunlu insan tipleriyle baş etme yöntemlerini öğrenirsiniz bu bakımdan hayata hazırlar bir nevi ama sizden hayatı da götürebilir. bu okulda tutunmak için rahat olmak, her şeyi takmamak ve öfke kontrolü gerekir. ne diyeyim kolay gelsin. ayrıca kamondo merdivenleri ve yokuşuyla da ünlüdür. içindeki tadilat/yenilenme sürecinden sonra çoğu kısmı eski atmosferini kaybetmiştir. paranı harcayacak başka şey bulamadın mı kardeşim avusturcan, diyesim gelmiştir.
galatasaray logosuyla birebir olan logosu okulun asıl adının baş harfleridir;
österreichisches st.georges kolleg-istanbul--->yani, istanbul avusturya sen george koleji...

sg yahut gs bu logoda saint george adlı katolik aziz'in kısaltmasıdır. bu durumda galatasaray için de rahatlıkla saint george'un takımı diyebilmek mümkündür.

logolar bile aynı amına koyayım;
avusturya lisesi:görsel
galatasaray : görsel

fark şudur ki birisi 1882'de kurulmuş, diğeri 1905'te...
mutlaka okunması gereken bir yazı :

Avusturya Lisesi'nin Nazlıcan Özkan'a Yaşattıkları
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=342786
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar