bugün

uzun zamandır izlediğim en etkileyici filmlerden biri, senaryoydu, klişelerdi falandı filandı bunların hepsini arkada bırakırsak o mutheşem görsel şölen bile yeter. 162 dakikaymış film eve geldiğimde imdbden gördüm ama 10 dakikada izledik ve bitti gibi geldi. imkanınız varsa üç boyutlu izleyin. muhteşem bir filmdi.*
Son yıllarda sinema salonlarını ziyaret etmiş olan en müthiş film. Olayların geçtiği dünya olan pandora'ya hayran kalmamak elde değil. Nasıl mükemmel bir yerdir orası, orman, hayvanlar, bitkiler ne kadar etkileyicidir... Filmi falan bıraktım ben, mekanların güzelliğine dalıp gittim. bu filmin olayı senaryo ya da oyunculuk falan değil, atmosfer. tekrar söylüyorum, avatar son yıllarda vizyona giren en etkileyici filmdir ve imkanı olup da, özellikle de 3 boyutlusuna(görsellikte hafif bir fark yaratıyor sadece) gitmeyen hıyardır. kaç yılda bir böyle film geliyor lan sinemalara? gidin hemen.
tek kelimeyle süper bir film o pandoranın havasına suyuna atmosferine herşeyden önce Jack sullysine kurban .

(bkz: adamlar yapmış be)
tekrar tekrar harika film demeye gerek duymuyorum çünkü yazar arkadaşlarımız yeterince yazarak hakkını vermiş. güzel bir filmdi uzun zaman olmuştu böyle bir film izlemeyeli. sonu tahmin edilebiliyordu bir sahneden sonra. yine de güzeldi.
bir sinema filmi. ama filmden çok, görsel gücü ve anlatımı dorukta uzun bir bildiri aslında. türünden utanmak istemeyen ve bunu önemseyen tüm insanoğlunun görmesi gereken bir sinema filmi. evet.
tam da modern sinema hakkında endişeye düştüğümüz zamanlarda önce;

(bkz: the dark knight)

sonra da bu arkadaş * gelmiştir. ikisinin de satır aralarında gizli onca mesaj, felsefi altyapı olmasına rağmen klişe hikaye ve aksiyon ile her kesime hitap etmeyi başarmışlardır. özellikle avatar'da 3d nin muazzam kullanılışıyla yeni dönem sinemaya karşı iyimser ve heyecanlı bir bekleyiş oluştu bende..
son zamanların en iyi filmi. Bir kere izledikten sonra insana defalarca sıkılmadan tekrar tekrar izleyebilme hissiyatı veren süper ötesi film.
bu kadar olumlu yorumu okuduktan sonra gitmezsem insan değilim dememe sebep olan film.hatta bu akşam gidicem,evet.
--spoiler--
daha önce bana "bir filmin sonlarına doğru öküz ve köpek irisi devasa yaratıklar gözüktüğünde duygulanacaksın" deselerdi vereceğim muhtemel cevabı buraya yazamam bile. efektler, animasyonlar, her detay birbirinden güzel. sakın kaçırılmaya.
--spoiler--
en iyi 3d filmdir. bazı yazarların avatar filminden ne beklediğini anlamadım. daha önce söylenmemiş bir söz, yaşanmamış bir aşk, ilk kez karşılaşılan bir davranış için gidilmemelidir. bu ve bunun gibi beklentiler ile giderseniz üzülürsünüz. unutulmamalıdır ki izlediğiniz sadece bir filmdir. ben izledim çok beğendim.
teknolojinin tüm imkanlarından yararlanılmış,,müthiş bir hayal gücü ile yazılmış mükemmelin ötesine geçen film.
matrix çekilmemiş olsa çekilemeyecek olan filmdir zannımca.
geçtiğimiz haftasonu itibariyle beni cevahir, kanyon, istinye park, metrocity gibi alışveriş merkezlerinde süründürüp de bi yer buldurmayan lanet film.
artık silmarillion için teknolojinin yeterince olgunlaştığını bize gösteren filmdir.*
ayrıca;
(#6816945)
na'vi yerlileri için yepyeni bir alfabe ile yaratılan dili eski türkçe dillere benzettim nedense.

toruc macto falan...

dalga mı geçiyolar nedir ufaktan.
görsel şölen. görüntü o kadar gerçektir ki o na'vi ırkının gerçekten var olabileceği kanısına kapılabilirsiniz. herkesin söylediği gibi bazı klişeler vardır ama bunlar filmin yanında o kadar küçük kalıyor ki insanın gözü görmüyor. tekrar tekrar izlenilesi film. ayrıca esas oğlanımız toruc'u yakaladıktan sonra bir sahne vardır ki insana kurtlar vadisindeki bir anı hatırlatır yarar yerlere yatırır...

toruc macto !!! sende varya nah bu kadar ...

(bkz: senin ağanda varya nah bu kadar)
mavi suratlı bir kıza aşık eden film.
na'vi lere hasta olmanızı sağlayan film. *
6 ay öncesinde cüzdanda unutulan afm 1 bowling + 1 sinema kampanyalı bowling bileti sayesinde skallia, masapenisi, allahsiz kitap hirsizi üçlüsünün bedavaya getirerek gidebildiği film. konusu oldukça etkileyici olup; aşk, savaş ve politika birlikte çok iyi sentezlenmişlerdir.**** 3 saatlik bir filmi 3d izlemek de cabası.
insanoğlu bunu da mı yapacaktı dedirten inanılmaz bir film. muhteşem bir hayal gücü, muhteşem bir kurgu, ayakta alkışlanacak bir 3d görsel şölen. imkan dahilindeyse cinebonus real 3d sinemalarında izlenmesi tavsiye edilir.
sabahın 6.30 unda uyanmış ben, 10'da filme girip gece 1'de çıktıktan sonra "çok uykum geldi, hemen eve gideyim" diyemedim. şu yazıyı yazana kadar yargılamadığım insan mı kaldı hükümet mi..?
yaklaşık 12 yıl önceydi, başka bir film çıkışı perdede directed by james cameron yazıyordu * o an geldi avatar'dan çıkarken aklıma. tekrar teşekkür ettim kendisine, bize sinemanın yönetmenin eseri olduğunu tekrar gösterdiği için.

filmde çok yeni olmayan ama artık en olgun haline ulaşmış birçok teknik var, bunlara sonra değinirim belki.
ama derinlik hissini en gerçekçi hale getirmek için yıllardır james cameron'ın yaptığı yatırım meyvesini vermiş. hem de en sulusundan, en büyüğünden, en tatlısından bir meyve çıkmış ortaya. filmin yapımında hayal gücünü kullanan herkesi tebrik etmek lazım. bu arada; filmde görsel efekt ve mantık hataları elbette var, ama film o kadar güzel ki "boşver" diyebiliyorsunuz.

en helalinden 9 hak ediyor bence.

kendinizi filme emeği geçenlerin hayal gücüne bırakın, mutlu hissedeceksiniz.
filmi beğenenlerin "o kadar uğraşmışlar, emek var bu filmde, siz biliyor musunuz bu filme kaç para harcanmış" diye beğenmeyenlere bok attıkları hollywood yapımı bir film.ne yani adamlar filme bilmem kaç milyon dolar harcadılar diye filmdeki maymunlukları görmezden mi gelelim.çekimine o kadar para harcayana kadar biraz da senaryosu için uğraşsalarmış daha iyi olmaz mıymış?soruyorum size.
filminin her tarafta dublajlı olarak yayınlanması çok kötü olmuş.

izlerken polat alemdar'ı etrafta hissetmek,bütün büyüsünü bozuyor.
bu filmin 3d harici izlenmesi yasaklanmalı. film hakkında da 3d harici pek konuşulacak bir şey yok. görsel tasarımlar, yeni bir dünyanın oluşturulması gibi konularda 3d içinde düşünülebilir. senaryo ve konu başarısız değil ama burada üzerine yazılacak bir şey de yok. filmin devrimsel yanı tartışmasız 3d'deki başarısı.
film sayesinde 3d sinema hakkında da epey bilgi sahibi oldum.
3d olarak üç marka ve sistem var:
1- xpad d 3d: genellikle afm sinemalarında mevcut. bende filmi afm maltepe park'ta izledim. şiddetle tavsiye ederim.
2- real 3d: genellikle cinebonus sinemalarında var.
3- imax 3d: sadece istinye park afm sinemasında var, istanbul'da.

gözlükler değişmiş, o komik karton gözlükler gitmiş, kaynakçı gözlükleri gelmiş. gayet ağır.
gözlük kullananlar üst üste iki gözlük takmak zorunda, bu da çok kullanışlı değil, özellikle kemik gözlüğü olanların filmin sonunda burun kemiği sağlam sızlayacaktır.
filmin başında ki başka bir filmin 3d fragmanı harikaydı.
hd yayın hikayeymiş, eve de bu 3d'den istiyorum.
bu filmin 3d harici izlenmesi yasaklanmalı.
filmde kesinlikle teknik ve sinemasal olarak kusur yok.teknik olarak tek olumsuz eleştirim ben bana doğru gelen bi oktan falan kaçmayı düşünüyodum ama bu olmadı.filmin konusuna gelince son kısım hayal kırıklığına uğrattı.çünkü james cameron'un önceki filmlerinde (titanic,terminator,aliens vs.) hep gerçekçi bir son oluyordu ancak avatarda zoraki bir mutlu son yapılmış gibi geldi.yine de gerçekten uzun bir süre adından bahsettircek bir yapıt olmuş.
james ellerine sağlık bro.