bugün

Vaat edilen hiçliğe inanan ve ısrarla maymundan geldiğini idda eden insanlara denir.
kendini ateist olduğu için kaşıkçı elması zanneden gerizekalı versiyonları da vardır.

bir grup ayrı gerizekalı da bu entrymde ateistlere hakaret ettiğimi, şakirt olduğumu falan çıkaracaklar, o yüzden altını çizerek belirtiyorum ki ben de dinsizim. tanrı konusunda da hiçbir fikrim yok, şrak diye ateistim diyemiyorum haliyle. neye inandığını bilen ateiste de saygı duyuyorum.

fakat cidden can sıkmaya başladı bu bahsi geçen komikler. şakirtlerle birlikte gitsinler hayaller diyarında yaşasınlar, bir daha da gelmesinler amına koyayım. adam olun ateistim deyin. ateizmle adam olamazsınız. tekrar belirteyim, kendini ateizmle bir bok sanan kitleye bu entry. yoksa ateistlerle özel bir derdim yok, insan der geçerim.
Dogmatizmin o korkuç karadeliğinden sıyrılan insan zihniyetidir.

Ol dedi oldu ya değil, bilimsel ıspatlara inanır.
Tanrı dahil her şeyin ıspatını ister, sorgulamadan kabul etmez, itaat etmez.
Bu lafımdan Tanrı ya inanan herkes dogmatiktir ifadesi kullandığım zannedilmesin, benim sözüm ateizm içindir.
hoşgörülü bir dine mensup olduğunu iddia eden
sinsi bünyelerin sürekli saldırdığı kişidir.
tanrı tanımaz olarak değil tanrı'yı, benimseyen ne olmadığına kanaat getiren, akıl ve mantık yürütmeyi tercih etmiş irade sahibi kişiler.
Enteresandırlar... örneğin benim bir arkadaşımın babası ateist kızı da enteresan ama o yarı müslüman yarı ateist.
kendi kendilerine var olduklarına inanan insanlardır. iyi de bu da bir inançtır. bir de ateistlerin "allah korusun" "hay allah" terimlerini kullanmaları durumu vardır. onun yerine alternatif bulmaları daha karizmatik olabilir. "uf boşluk.", "hiçlik korusun" "varolmayan seni napmasın emi" gibi.
daha detaylı bilgi için;

http://suphecimelek.wordpress.com
%70 i karşı cinsin ilgisini çekmek için bulaşır. ama başına ilk gelen felakette "allaah allaah " diye bağırır.
(bkz: bok atan yazarların kurbanları)
uludağ sözlük yazarlarının ateist'lere neden bu kadar kinli olduğunu anlayamadım.
iyi insanlardır kimseye zararları yoktur.
islam'ın bir hoşgörü dini olmasından dolayı kendisini en rahat ifade ettiği yerler islam ülkeleridir.

(bkz: ironiden anlamayan nesle aşina değiliz)
islam ülkelerinde kendisini rahat ifade edemez efendim. dinsizlere nasıl muamele yapıldığını çok iyi biliyoruz. yine islam ülkeleri arasında en modern ülkelerden biri türkiye. ama burada bile sıkıntı çekiyorlar da iran, suudi gibi ülkelerde neler çekiyorlardır bilinmez. ingiltere, kanada ve iskandinavyada çok rahattır bunlar. sayıları da oralarda çok fazladır. dikkat ederseniz hiç biri islam ülkesi değil.

"allah korkusu olmayan her haltı yer" tezinin çürütüldüğünü görmek için en yakınınızdaki ateistle biraz samimi olun. anlarsınız. iyi olmak için başınızda bir polisin beklemesi gerekmiyor. en humanist ülkelere bakarsak buradaki ateislerin sayısının da çok fazla olduğunu görebiliriz.* * *

bu ateistlerin de yobazı vardır. bazıları dozu kaçırabiliyor. körü körüne din düşmanlığına az da olsa rastlayabiliyoruz. sırf hristiyan ürünü olduğu için yılbaşını kutlamayan arkadaşım vardı.

karı kız kaldırmak için ateist olanı yoktur efendim. eğer o amaçla dinsiz olacaksa zaten baştan niyetlidir. olsa bile uç noktalardaki fikirleri savunan erkekleri beğenen kızlar genelde 12-13 yaşlarda oluyor. yani ateist diye bir erkekle çıkacak kız ancak bir velet olabilir.

yine de insan gibi yaklaşırsanız kolay kolay saygısızlık yapmazlar. ama hurra diye girerseniz muhabbete ağzınızın payını verme ihtimali yüksektir. onun için muhabbetiniz din dışı olsun. ne siz üzülün ne onlar üzülsün.

edit: -da eki ayrı yazıldı.
bir kısmı sorumluluk sahibi olmaktan kaçmak için dinsiz yahut teist deist vs. olduğunu iddaa eder, bir kısmı ilgi çekmek dikkat çekmek için ergenlik çağında öyle takılır ama bir kısmı vardır ki gerçekten dinleri ince ince elemiş ayıklamış aklına yatmamış olayı aşıp müslüman bir toplumda inançsız olma kararı almıştır. saygı duymak gerekir, sonuçta bir müslümandan daha çok kuran-ı kerim'i bilen ateist var. adam okumuş lan, incelemiş falan kesinlikle arkalarındayım, olabilir koçlar zaten çeşitlilik en iyisi.
gerçeği bilen ve ahlaksızlık( hırsızlık, saygısızlık, namussuzluk...) yapmamak için bir şeyden korkması gerekmeyen duyarlı ve bilinçli insandır.
çoğunluğun aksine anlatılan masallara inanmayandır.
Bir tür inanış şeklidir. Mutlak bir gücü kabul etmemek ve buna inanmıyormuş gibi davranmaktır.
inançsızlığı inanç olarak kabullenen insanlara verilen isim.
(bkz: age of empires ta monk basmayan ateist)
"ikimizin de ateist olduğunu iddia ediyorum, ben sadece senden bir tane daha az tanrıya inanıyorum. diğer bütün olası tanrıları neden reddettiğini anladığında, benim senin tanrını neden reddettiğimi anlayacaksın." stephen f. roberts
Kızını Allah'ın emri Peygamberin kavli ile istemenin en zor olduğu baba karakterinin inancı yada inançsızlığıdır...
Ve insan tanrıyı yarattı ve ona taptı ve bitmeyen masalını yazdı ve bu masal insanla başladı insanla bit... Ve insan aslında tanrıydı. Bunu herkes birbirinden sakladı... Ve insan masalların en inandırıcısını çocukluğunda yazdı. Ve insan hep çocukluğunda kaldı ve hala korkularından yarattığı bu masala inançla bağlı, tutunacak dalı olmayan insan masal kahramanı tanrısına tutundu, sarsılmaz inançlarıyla yapıştı, ve biz, biz "tutunamayanlar" bu masalın sonunu yazacak olanlarız...
ateist olan birisine şunlar söylenebilir

SANA TÜRKÇE DiYORUM Ki VARLĞINI senin istediğin gibi iSPATLARSA YERYÜZÜNDE KAÇ TANE ATEiST KALIR VE KAÇ TANE SATANiST KALIR ?

YADA MÜSLÜMAN OLMAYAN KALIRMI?

SEN ONDAN HABERDAR OLUP ONU SEVMEYi HERKESE NASiP OLURMU SANIYORDUN?

YERYÜZÜNE ORTALAMA 174.000 TANE PEYGAMBER GELDi VE BASTA KUR'AN OLMAK ÜZERE TEVRAT ZEBUR iNCiLi GÖNDERDi.

ONUN GiBi YÜCELER YÜCESi BiR VARLIĞIN KENDiNi SANA iSPATLAMASI iÇiN GELiP
SANA MERHABA BEN SENiN TANRINIM DEMESiMi GEREKiYORDU?

OLDU BEYiM OLDU PAŞAM.

GERCEKTENDE ONU BULUP ONA iNANMANIN COK ZOR OLDUGU BiR BOYUTTA VE HAYATTA DOĞDUK BUNU TABiKi KABUL EDiYORUM HER MÜSLÜMAN EDER.

ZATEN SINAVDA BU iŞTE.BUNCA SORU iŞARETi ARASINDA ONU SEVEBiLMEKTiR.

SEVGiYE BAKARMISIN?

bakmaz ise ateistir.
Allah'ın varlıgına sadece ölene kadar inanmamak.
gökyüzünde efendisi olmadığı için, yeryüzünde kölelik yapmayan insandır.