1. 1.
  Silindirik mercekle duzeltilen goz kusuru.
  1 ... tusu
 2. 2.
  Göze gelen ısınların retinanın tam üzerinde değilde , retinanın biraz onunde ya da biraz arkdasında birden fazla noktada odaklanması sonucu olusan bir göz kusurudur. Bu kusura sahip olanlar nesneleri gerçek boyutlarında görmemekle beraber bulanık görürler.
  1 ... melankolik
 3. 3.
  halk dilinde: anaskyim ne o be h mi yoksa n mi anlamadim, ne yaziyo durumudur. çirkin birini güzel/ güzel birini çirkin görebilir bu duruma sahip kişiler, gözlüksüz bilgisayara bakamaz bu herif/bayanlar. *
  ... sengitbalikgelsin
 4. 4.
  gözlerinde astigmat problemi olanlara karşı cinsiyet gözetmeksizin ilgi duyma akımıdır.
  bu akımın öncülerinden biri;
  (bkz: martin luther king)
  (bkz: atma recep din kardesiyiz)
  ... devedikeni
 5. 5.
  illet bir göz kusurudur. hem yakının hem uzağın net görülememesine yol açar. parlak cisimlere bakmayı dayanılmaz hale getirebilir; hele bilgisayar ekranında siyah bir fon üzerindeki beyaz yazıları gözlüksüz okumaya çalışmak cinnet sebebidir. gözlüksüz bir biçimde dikkat gerektiren şeyler yapıldığında da baş ağrısı yapar.

  http://upload.wikimedia.o...Astigmatism_text_blur.png
  http://www.lasikinistanbu.../images/vision_stigma.jpg
  ... antitez
 6. 6.
  göz tembelliği olarak da bilinir ve genelde miyopla müthiş bir ikili oluşturarak gözün ebesini beller.
  1 -1 ... tatanka yotanka
 7. 7.
  işık ışınlarının kırılarak göze girmesini ve ilerlemesini sağlayan kornea ve merceğin pürüzlenmesiyle oluşur. görüntü ağ tabakanın önüne ve arkasına düşer. cisimler net görülmezler. bu şekildeki göz, cisimleri bulanık görür. silindirik merceklerle düzeltilir.
  1 ... mendoza
 8. 8.
  göz merceği yüzeyinin pürüzlü bir hal alması ya da saydam tabakanın kavislenmesi sonucunda görüntü sarı lekeye bulanık ve şekli bozuk olarak düşer.
  silindirik camlı mercekle düzeltilir.
  ... kiz varmis herhalde burada