1. 1.
  ağrı kesici ateş düşürücü özelliği olan hiç bir yan etkisi bulunmayan ve son yıllarda yapılan araştırmalarda kalbinde dostu olduğu söylenen ilaç.
  6 -1 ... aspirin
 2. 2.
  tedavisi de vardır. aspirin tedavisi diye gecer halk arasında: karşıdaki kişinin sinirini yatıştırıp postalamak anlamında kullanılır.
  2 ... liberty
 3. 3.
  aspirinin bütün özelliklerini bünyesinde barındıran,yeni nesil yazar..
  1 -2 ... aspirin
 4. 4.
  laboratuvarda aspirin elde etmek için : kuru salisilik asit (1,3g - 10mmol) ve aset anhidrit (2g - 1,9ml - 20mmol) bir erlende karıştırılır. 5 damla derişik sülfürik asit (h2so4) katılır ve bir su banyosu üzerinde 50-60`C de karıştırılarak 15 dakika ısıtılır. karıştırılarak soğutulur. 20ml su katarak ham asetilsalisilik asit vakumda süzülür ve asetik asit:su (1:1) karışımından kristallendirilir. ham asprini saflaştırmak için bir başka yöntem de; ham ürün, 4ml sıcak alkolde çözülür ve çözelti 8ml ılık suya dökülür. bir katı ayrılırsa yeniden çözünene kadar çözelti ısıtılır ve yavaşça soğumaya bırakılır. iğne şeklindeki kristaller ayrılır. verim 1.7gram (%94). havada kurutulmuş ham ürün benzenden veya eter-petrol eteri karışımından kristallendirilir. erime noktası için kesin bir değer verememekle birlikte; 125-135'C aralığında bozunmaktadır. *
  6 ... coincidental magic
 5. 5.
  bebek aspiriniyse çok şeker tatlıdır
  4 ... yandesk
 6. 6.
  ağrı kesici, ateş düşürücü olarak kullanılan aspirin'in sanıldığının aksine bir çok yan etkisi mevcuttur. en önemli yan etkisi sindirim sistemi üzerine olup uzun süre kullanımlarda mide kanamalarına dahi sebep olabilir.
  4 ... tusu
 7. 7.
  bursa erkek lisesi nin 20 yıllık(1970-1990) efsane rahmetli matematik hocası...
  1 ... myway
 8. 8.
  söğüt ağacının kabuğundan elde edilen bir ilaçtır metabolik faaliyetler sonucu oluşan serbest radikalleri bağlayıp etkisiz hale getirme gibi bir mübarek görevi de üstlenmiştir ve bu sayede kansere karşı da koruyucudur
  2 ... şakayık
 9. 9.
  gazoza katıldığı zaman akşamdan kalma insanın baş ağrısını tamamiyle bitiren hap. * * *
  5 -1 ... salca
 10. 7.
  ham maddesi aynı zamanda eroin yapımında da kullanıldığı için gebze'deki bayer firması aspirin üretimi amacıyla gümrükten çektiği her gramı için hesap verir. sürekli denetim altındadır, düzenli kontroller geçirir.
  2 ... roy mustang