bugün

kabız kabız futbol oynayıp, maç kazanan takımlardan sadece 1 tanesidir.
cm 01 02'de, deplasmanda liverpool ile 6-0 yenme başarısını gösterdiğim, gerçek halinden nedense hep uzak çizilen futbol takımı.
real madrid'in yavuklusu olur. sırf benim hatırladığım 8 maçları var şampiyonlar ligi'nde. chelsea ile barcelona gibidirler.
en kotu yanlarinin stadyumlari olduguna inandigim takim.
2002 yılında galatasarayın tüm futbolcularına acımasızca saldıran ve böylelikle beni kendinden nefret ettiren italyan takım.
2002 yılında oynanan olaylı galatasaray maçına rağmen hala birçok galatasaray taraftarı tarafından sempati duyulan takım.*
sezona kötü başlasa da çabuk toparlanan ve bugün oynadıkları maçta deplasmanda napoli'den 3 puan alma şansını son dakikada marek hamsik'in penaltısına engel olamayarak teperek zirve yarışında yara almış takım. sonuç: 2-2
ligde 32. hafta itibariyle 19 galibiyetinden 12'sini tek farklı almış takım. iddaaseverler için handikaplı beraberlik takımı.
"selamün aleyküm" deme isteği uyandıran roma ekibidir. evet çocukluktan kalan fantastik bir istek, bir ukte bu. hatta çok düşünmüştüm "neden sa roma değil?" diye. ya da niye inek var bu adamların zımbırtısında? sonra oluruna bıraktım, as roma olarak kabul ettim. "s.a derim abi o zaman ne diyeyim..." diye triplere girdim. sonra fm'de editörle "eyw napoli" diye takım kurdum. hah, asıl meseleye geleyim.

bu gün saat 16:00'da bir maç yapacak bu takım atalanta ile. roma'da bildiğim kadarıyla. işte bu maçı kazanırsa, liderliği ele geçirecek.

hadi bakalım, inter'e bi' ayar döşeyin.
serie a 2009 2010 sezonu 33.hafta sonucunda liderdir.
Kadrosu diğer büyüklerden daha zayıf olmasına rağmen alnının akıyla şampiyonluğa yürüyen takımdır.

not : ne adamsın vucinic
Az önce biten maçta Sampdoria karşısında 1-0 önde götürürken 2-1 yenilerek liderliği inter'e bırakmışlardır. Yakaladıkları müthiç seri bu maçla sona ermiştir. Ve önlerinde kalan 3 haftada da muhtemelen sonuç değişmeyecektir. Maçın son dakikalarında kulubede ağlayan mexes, maç bittiğinde saha kenarında donup kalan ranieri, tüm takım arkadaşları sevinirken onların yanına gitmeyip gözleri dolan totti' yi teselli eden Cassano...

Geçen hafta milan' a yaptığı gibi 1-0 geriden gelip 2-1 öne geçen sampdoria ve yine geçen hafta mussolini'nin çocuklarını 2-1 yenerek buraya gelen roma.. Roma' nı muhtemelen puan kaybı beklensede her nekadar tarafsız izleyen biri olarak insana duygusal anlar yaşatabiliyor.

Herşeye rağmen : (bkz: I love this game!)
imparator neron tarafından değil bizzat sampdoria tarafından yakılan takım.
73'te cagliari karşısında, roma olimpiyat stadında 1-0 geriye düşen takım.

17 dakika içinde 2 gol bulup üstünlüğü ele geçirmezlerse, şampiyonluk ümitlerini son haftaya taşıyamayacaklar. hoş taşısalar da bu saatten sonra inter vermez herhal.
serie a 2009 2010 sezonu'nda şampiyonluk iddiasını son haftaya kadar taşımıştır dengeli kadrosuyla.
italyanın bursasporu.
totti gibi çirkef bir topçuya sahip klüp peste olsa almam o kadar götveren bir klüp.

not: galatasaraylıyım. *
totti, montella, delvecchio'lu kadro kalitesini bir daha bulamayan takım. lima bizim gözümüzde çirkef davranışlarıyla roma'yı küçük düşürse bile, roma roma'dır.
gönüllerin fatihidir.
hiçbir zaman hakettiği başarıyı elde edemedi.
oyuncularının çok saldırgan olduğunu düşündüğüm takım. ayrıca hiç sportmen oynamazlar. totti denen zibidi; rakiplerine çaktırmadan yumruk vurur, tükürür, küfreder... la rossi de rakibinden topu almak için resmen adamı yırtar parçalar. karşısındaki adamın sakatlanacağı, ağır yaralanacağı ya da öleceği resmen umrunda değildir. ancak gel gör ki ikiside dünya futbolunun büyük yıldızlarıdır. bir çok oyuncularıda totti ve rossiden farklı değildir. onlarda futbolu şerefsizce oynarlar.
önce pes 2010'da, şimdi de pes 2011'de başıma bela olan, bana travmalar yaşatan lanet takım. şu oyunlardaki turnuvalarda; bazen italya ligi, bazen şampiyonlar ligi veya become a legend, bir şekilde karşıma çıkıpta, yenemediğim tek takım. elimden barcelona'lar, chelsea'ler, real madrid'ler, inter'ler geçiyor. ama bu ağzına zıçtığımın takımı geçmiyor. çıldırmak üzereyim ulan! *
taraftarının sol eğilimli olmasına rağmen avrupa'da favorim olan kulüp. bu sevginin bildiğim bir nedeni yok. ancak bir türk fc barcelona yı ne kadar seviyorsa ben as roma yı onun on misli seviyorum.

bayrağındaki kurt ise onu bana daha fazla yakınlaştırmıştır.*
ss lazio ile olan derbileri siyasi değildir. bizim gs-fb derbileri gibi aynı şehrin takımları olmasından kaynaklanır. mussolini tarafından kurulmuştur bir ara sol kesmin takımı gibi olsa da bugün ss lazio tribünlerinin bir benzeridir roma tribünleri. yani milliyetçidirler. bir başka örnek daha verirsek as roma'lılar atalanta ile kavgalıdırlar. atalanta ise sosyalist tribünleri olan bir futbol takımıdır. yine galatasaray ile olan maçlarını hatırlıyoruz, yine sembolleri romayı kuran etrüsklerin sembolü olan kurttur. yani tıpkı faşist lazio'lular gibi roma imparatorluğunu sahipleniyorlar.
taraftarının net bir siyasi eğilimi olmayan kulüptür.
cm 01-02 oynayan herkes bilir ki bu takım allahsızdır.