bugün

işin ehlinden yardım alarak yapılması gereken ticaret. aksi halde sorsan müslüman insan sizi malı hakkında yanlış bilgilendirip kazıklar sonra mutlu olur iyi fiyata sattım diye. bir insanı dolandırınca mutlu olmak insana yakışan bir meziyet olmasa gerek.
nasipse yakın gelecekteki planlarıma mercedes sahibi olmak şeklinde eklediğim yaşam aktivitesi. planlıyorum, ekonomimi ayarlamaya çalışıyorum ama bakalım. bu işler hiç tahmin etmediğim kadar zormuş.

bkz.
https://www.uludagsozluk.com/e/42103441/
Çok da matah bir şey değil nazarımda. insan az yer kaplamalı bu dünyada ve karbon ayak izini olabildiğince azaltmalı. Araba almak bunları engeller. Ve bu, heveslerinizden daha önemli. Zira başka dünya yok.

Toplu taşımayı tercih edin derim, olabildiğince.
yıllardır volkswagen arabalarından şaşmayan biri olarak sahip olduğum passat'ı tavsiye ederim. kesinlikle kaliteli bir araba. ancak bundan sonrası için düşündüğüm mercedes cla 180 amg veya mercedes c200 d ise muhtemelen passat'ı gözümde bitirecek.
Vergileri ve masraflarını düşününce vazgeçilen eylem.
maliyetinin 3'te 2'de bir fiyatlardan çok ucuza alınabilir. ihaleden hacizle araç almak mantıklı iştir tabiki bu iş uğraş gerektiriyor. Makaleyi inceleyerek bilgi alabilirsiniz.
Aldık bir şeyler Allah affetsin 58 binlira evlat acısı gibi oturdu içime. Neyse seneye en az 70'e gider herhalde.

Edit: ford fiesta.
Türkiye'de aptalcadır, adam 3 kuruş maaş alıyor 10 sene para biriktiriyor, boğazından kısıyor, çocuğundan kısıyor, sonuç sikik bir hurda. tebrikler.
70 bın araba alıp faizle 100 bın geri öde bankaya
1 2 tane sumuklu kıza hava atıp arabada gezdırmenın bedelı 10 sene boyunca kredi taksıtlerını ödemek.
Almayı düşünüyorsanız hemen almaya bakın. Şuan 130 ise yılbaşında 160 haberiniz olsun.
Ederi, meşakkati çok olsa da, sağladığı konfora, değer.
Lisedeyken araba alma hayalim vardı. Artık yok. Tşk.
ilk araba ise Tofaş ya da Toros * alınabilir.
2008 model megane II aracımı satmak istiyorum. temiz bir vw alma düşüncem var. kısacası şu sıralar yapmak istediğim eylemdir.
herkes sıfır veya 2-3 yıllık ford'a, vw'ye, toyota'ya binecek diye bir kaide yok. gücün neye yetiyorsa...
Araba kiralamaktır o.
Ruhsatta senin ismin yazabilir ama devletin malıdır.
Vergilerini ödeyip kullanma hakkı sende olur sadece.
BMW z4 90 binden 190 bine çıkınca hayal olan, duygu.
Gerçekti hayal oldu.
Agbarti.
geçen ay gerçekleştirdiğim olay. baktım fiyatlar arşa çıkıyor hiç alamıycam madem en az zararla alayım bari dedim. 2. el temiz bakılmış bir model buldum, vakıfbank'tan da 2.el araç kredisi çektim, sonuç olarak şuan benim de arabam var, güzel mi güzel.
öncelikle araba yattığı yerden para yer.
kaskosu,sigortası , vergisi, bakımı , otu boku bitmez.
aylık minimum 600 lira benzin yakarsın.
park edecek yerin yoksa aylık minimum 200 lira otopark parası.

ayı sonunu zor getiriyorsun. asgari ücretle çalışıyorsan. birilerine hava yapacam diye borca girmeye gerek yok.

ama bu sorunlara karşı şu artısı var. araba iyi yatırım amk. altından fazla kazandırdı geçen sene. paran varsa al 100 . iki yıl sonra sat 150 ye.
almanya' da çerez parası ama bizde çok zor olan bir iş.

sanayide yatarı olan arabalar 20 binden düşük fiyatlara bulunabiliyor 20 30 bin arası sanayide yatırır kronik sorunları olan araçlardır 40 bine ise düzgün araba alabilirsin lakin bakım yaptırmalısın.
asgari ücretlinin alacağı 98 model uno dan ileri gitmez, e uno ile de hava yapılmaz.

ayrıca araba para kazandırmaz, tek istisna vardır, al sat yaparak araya kendi payını sokarsın, yok altında fazla kazandırdı, yok bir araba 2 bitcoine eşit; geçiniz bunları. gerçi böyle böyle piyasanın anasını siktiler o ayrı.

arabayı sattıktan sonra araba almıyorsan bir nebze kardarsın ama yeni araba almak istediğinde o "kazandırdı" dediğin meblağın daha üzerinde fiyatı artmış olacaktır.
benzini falan geçtim sürekli bişeyi çıkıyor yok mtvsi, bakımı, vizesi, sigortası, lastiği bi dünya gideri var öyle böyle değil ancak araba cidden ihtiyaç. toplu taşıma kullanacağın durumlar oluyor kullanamayacağın durumlar oluyor. taksiye bineceğim deseniz bile taksi bulamadığınız zaman oluyor. bir seferinde acil hastaneye gitmemiz gerekti taksi durağında 8. sırayı bize verdiler. sokağa çıksan gecenin körü, ayazda titreyeceksin. iyi kötü ayağını yerden kesecek bi araban olacak.
Bu devirde zengin işidir tofaş bile olsa.
En zor evresi seçme evresidir. Herkes otorite kesilir. Yok o araba alınır mı? Yok ikinci elde hızlı gitmez son sahibi olursun? Yok ona kulp tak yok buna kulp tak... hele bir de kararsızsanız vay halinize.