bugün

mantık işi değildir.. her ailede ikişer üçer tane olması asla ve asla hayra delalet değildir. her taraf metal yığınına dönmüştür ve 40-50 milyarı acımadan saymaktadır insanlar bir araba için. vergisi, cezası, park parası, benzini derken resmen soyulmaktasınızdır ve haberiniz yoktur. karım çocuğum var diyenler de pek inandırıcı gelmiyor çünkü taksi denen bir şey var ve acil durumlarda taksi kullanılabilir. neresinden bakarsanız bakın araba almak zarardır, gereksizdir, çevreye çok büyük zarardır özellikle.
alması kolay bakması zordur. bakımı can yakar hele ki türkiye gibi ülkede.
atımız yok ki kamçıyı vuralım.
araba almak, araba sahibi olmak özgürlüktür. belirli bir geliri olan herkesin yapmak istediği/yaptığı eylemdir.

akıllı alış veriş yaparsanız kârlı bile çıkabilirsiniz. aksi olsaydı heralde boşuna etrafta bu kadar galerici olmazdı.
2. el piyasasının bu kadar yüksek olduğu bir dönemde benim gibi ikinci el araba almayı düşünenler için şuan için zor dönemdir.

bu saatten sonra düşer mi bilmiyorum ama bir süre daha fiyatlar bu noktalarda olacak gibi... şahsen 2003 model opel astra almak istiyorum ama fiyatlar çok uçuk...
her market alışverişi sonrası o poşetler ellerimi morarttığında,
kışın akşam dışarı çıkıpta gece eve dönecekken durakta soğuktan titreyerek minübüs beklerken,
pazar günleri evde canım sıklıdığında "yokki amk. yerinde eğlenceli biyer değişik biyerlere gitmek lazım, otobüslede gidilmezki amk." dediğimde,
ciddi ciddi düşündüğüm fakat bir türlü gerçekleştiremediğim eylem.
işe gireceğim zaman ilk işim olacaktır efendim. *
bazen sadece bir hayaldir. ama bir gün hayallerde gerçek olur.
şu sıralar ikinci el fiyatları çok yüksek olduğu için çok zor olan eylem. 2 aydır makyajlı focus 1 bakıyorum fakat bulamıyorum. malum focus 1 lerde güneş yanığı sorunu olduğundan beyaz bakıyorum. zar zor buluyorum fakat fiyatta anlaşamıyorum. sahibinden com gibi sitelere bakmaktan midem bulandı. piyasada ne kadar çok vuruk kırık araba varmış dedirten eylemdir ayrıca.

(bkz: sözlük bana araba bul lan allahsız).
orta ve doğu avrupa ülkelerinde cep telefonu almak kadar kolay olan şey. bir de türkiyeye getirip burda kullanma imkanına sahipseniz o arabanın yanında yatılır.*
Sanıldığı kadar kolay iş değildir.Kayınvalideni kedinin götüne eşşeğin sikini sokma huyundan asla vazgeçiremeyeceğinden önceki araban artık küçük gelmeye başlamıştır.Para olayını halletmişindir. Büyük bir heyecanla internette ilan sitelerine girer ön hazırlık yapmak istersin. Bir arkadaşın araba alacağını duymuş onun da elinde sana temiz diye ittirmeye çalıştığı megane'ı vardır.O model aranmaz. Arkadaşında varken megane alınırsa ayıp olur.Gıcık kaptığın birinde Focus vardır, sırf onunla aynı arabaya binmemek için ondan vazgeçersin.Mondeo dersin.birileri kafanı siker, olum onun ikinci eli zayıftır, zor satarsın.Ondan da vazgeçersin.fiat'ın arabalarına burun kıvırır, hyundai'yi pek de beğenmezsin. Öyle dumur olur kalırsın.
alıp almamakta kararsız kalmak vardır ki çok yorar insanı.
önemli bir alışveriştir. ev alma araba al demişler.
Almadan önce o kadar akıl veren oluyor ki insan vazgeÇiyor.
özellikle istanbul' da tam sinir etme mekanizmasıdır. o trafikte kendi arabanla olmak.
çılgınlıktır.
almadan önce iyi bir analiz yapmak gerekir. arabadan beklentiler, arabayı kimlerin kullanacağı, işletme maliyeti vs göz önünde bulundurulmalıdır. ikinci elde nispeten zarar etmeden yanlış alınan arabadan kurtulunabilir. fakat eğer kredi çekerek sıfır araba aldıysanız. değiştirmeniz nerden baksanız beş bin tl zarar demektir. son söz: araba almak için can atanlar varsa o kadar da heveslenmesinler. zira aldıktan bir süre sonra cep telefonundan veya yeni alınmış bir laptoptan farkı kalmıyor gözünüzde.
ulaşım için gerekli bir şeydir.
eğer sıfır km alınıyorsa aynısından bir tane de devlete almaktır.
heyecanlı bir iştir.

bu sene ilk arabamı alıyorum. bekle beni volvo. *
Bu devirde aptallıktır. Benzin istasyonu al daha iyi. Evet.
Zordur, lükstür. Şu devirde şahin bile aylık 250 tl yer sadece yattığı yerden. birde kullanmaya kalksan lastiği var benzini var cartı var curtu var. Normalde avrupada olan, evde araba olur(maddi duruma göre 1 kişinin 2 tane arabası bile olabilir.) Günlük kullanımda pek tercih edilmez ve sadece acil durum ve lüks için kullanılır. Zaten gece eğlencesinde vs. herkes taksi kullanıyor Türkiye'deki vale tribi yok.
Uzun lafın kısası satın almak zararlı değilde günlük kullanımda toplu taşıma her zaman daha iyidir. Yanlız herşeyden önce düzgün bir yeraltı ağı, kaliteli bir toplu taşıma sistemi gerekir.
Londra gibi bir şehirde bile dar yollarına vs. rağmen yok bu trafik. Neden? çünkü şehir merkezine toplu taşımayla gidersen ekstra ücret yok ama arabanla gidersen giriş ücreti, park ücreti gibi ücretler ödemek zorunda oluyorsun.
Velhasıl kelam, medeniyet in gelişmesinde toplu taşımanın önemi büyüktür, tercih ediniz!
gereksizdir.
git gide imkansızlaşıyor. yine zam gelecekmiş.

http://www.haberturk.com/...e-5-6-civarinda-artabilir
Ev almak ile beraber aynı cümlede kullanıldıgında işi gücü yerine koymak , vaziyeti doğrultmak anlamında kullanılan bir kalıptır.