1. 1.
  oksidasyonu giderici her türlü madde.

  Canlılarda, kimyasal prosesler, özellikle oksitlenme, serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere, canlıya zarar verebilir. Antioksidanlar serbest radikallerle reaksiyona girerek (onlarla bağ kurarak) hücrelere zarar vermelerini önlerler.
  2 ... martyns
 2. 2.
  (bkz: beta karoten) (bkz: c vitamini) (bkz: e vitamini)
  1 ... machados
 3. 3.
  domates ve üzüm çekirdeği en doğalları ve en kolay bulunabilir olanlarındandır.
  ... bahdeniz
 4. 4.
  kanser hastalarının bolca almasi gereken maddelerdir.
  ... melankolik
 5. 5.
  Antioksidanlar yaşlanma etkilerini azaltarak genç ve dinç görünmemize, Cildin elastik, yumuşak ve daha kırışıksız olmasına yardımcı olur. Kalp ve damar sistemindeki dokulara esneklik verir. Eklemlerde, bükülme zorluğuna karşı hareketleri kolaylaştırabilir. Bu ürünle alkol, sigara, beslenme ve çevre şartlarından kaynaklanan zararlı maddelerle daha kolay savaşılır. Kanser gibi hastalıklara karşı korunma sağlanabilir. Antioksidanlar, vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışarıdan sigara, alkol veya kirli hava v.s ile alınan zararlı maddeleri (serbest radikalleri) nötralize ederler . Gıdaların üretimindeki değişik ve yapay işlemler nedeniyle de vücuda serbest radikal alımı artmış ve bunların reaksiyonu sonucu oluşan toksik maddeler vücudumuzda birikir hale gelmiştir. Vücudumuzda biriken toksinleri atmak ve onların zararlı etkilerinden kurtulmak için antioksidan besin alımını arttırmak gerekir. Böylece serbest radikallerin meydana getirdiği hücre tahribatı büyük ölçüde önlenmiş olur. antioksidanlarla beslenerek serbest radikallerin zararlarını azaltılabilinir..
  1 ... bohemian rhapsody
 6. 6.
  (bkz: yeşil çay)
  ... piraye
 7. 7.
  (bkz: ace plus selenyum)
  ... ditty
 8. 8.
  üzüm çekirdeğinden elde edilen çeşidi olan proantosiyanidin bilinen en etkili antioksidandır. nitekim c vitamininden 20, e vitamininden ise 50 kat daha etkilidir. *
  ... istanbul
 9. 9.
  ''university College London'dan Dr. David Gems'in araştırması, yaşlanmayla mücadelede antioksidanların anahtar rol oynadığına dair yaygın inanışı çürüttü. Bu konudaki, 50 yıl öncesine dayanan kuram, doku ve hücrelerin, gıda enerjiye dönüşürken ortaya çıkan tehlikeli oksijen molekülleri olan serbest radikallerin saldırısı altında bulunduğunu öne sürüyordu. E ve C vitaminleri gibi antioksidanların bu saldırıları püskürttüğü ve böylece yapılan tahribat miktarını azalttığına inanılıyordu. Bu kuram, milyonlarca insanın vitamin takviyesi almasına ve antioksidan temelli muazzam bir kırışık önleyici krem pazarının oluşmasına yol açtı.

  Yaşlanma biyolojisi uzmanı Dr. Gems'le ekibi, insanlarla birçok geni paylaşan iplik kurtları üzerinde yaptıkları araştırmada serbest radikaller teorisinin doğru olmadığını saptadı. Ömürlerinin sadece günler sürmesi sayesinde bilim insanlarına uzun dönemli değişimler hakkında fikir veren iplik kurtları, bedenleri fazla serbest radikalleri öldürecek şekilde genetik değişikliğe uğratıldı. Ancak genetik değişime uğratılmış iplik kurtlarının yaşamlarının diğerlerinden uzun sürmediği görüldü.

  Birleşik Devletler'de fareler üzerinde yapılan bir araştırmada da aynı sonuca ulaşılmıştı. Gems, 'Aslında yaşlamanın temel mekanizması hakkında pek de bilgimiz yok' dedi. Yaşlanmayla ilgili serbest radikaller kuramının 50 yıl boyunca bir bilgi boşluğunu doldurduğunu, ancak kanıta dayanmadığını ifade eden Gems, 'Bu, şu anlama geliyor. Yaşlanmayı defetmek umuduyla E veya C vitamini alıyorsanız, bu doğru değil' diye konuştu.''

  kaynak: http://www.birgun.net/lif...mp;month=12&year=2008
  ... vakur
 10. 10.
  (bkz: yaran yanlış okumalar)

  (bkz: antidoksan)
  ... azarath