bugün

1.Bir kelimeden,bir sözden,bir davranış veya olgudan anlaşılan şey,bunların hatırlattığı düşünce veya nesne,mana,fehva,valör.
2.Bir önermenin,bir tasarının,bir düşüncenin veya eserin anlatmak istediği şey.
(bkz: mana)
Sen bana
Sen desen de, demesen de olur.
Ama ben sana diyeceğim.
Dü$ün dur.

özdemir asaf..
anlamına göre ayırdım
cümleleri
cümleleri kestim
kelimeler
keskin ince
elimde
kelimeler kesti elimi
tek bir hece kaldı elimde "sen"
ing. meaning.
alm. bedeutung.
(bkz: meal)
Kelimenin tek başına veya söz içindeki öteki ögeler ile bağlantılı olarak zihinde yarattığı kavramlardan her biridir.
yitebilen bir şey.

sahip olunan ve anlamı olan bir şeyi yitirmekten

daha kötüsü,

sahip olunan ve anlamını yitirmiş bir şey

artık.
kentsel tasarımda bir yerin bir yerleşmenin kimliğini, tarihini, yaşayanların içinde bulundukları psikolojiyi tanımlar.
inatla herşeye yapıştırmaya çalıştığımız, her şeyde araya araya kendimizi yitirdiğimiz olayları nedenlere bağlama takıntısının baş suçlusudur.
Günümüzde 'anlam'dan çok anlamsızlık olduğunu düşünüyorum.Anlayış'ın kaybedildiği gbi anlam'da kayboluyor.Çoğu insan kendi hayatından bihaber dolaşıyor.iletişim zorlaşıyor.ve koca bir boşluk...

Anlam aslında her yerde -görmeyi bilene-...Yeri geldiğinde çiçekte böcekte yeri geldiğinde bütün dünyada...
yeni yazar olmuş altıncı nesil dosttur. şaka değil gerçekten dosttur. *
yüreğinden geçirdiği tüm dileklerin gerçek olması dileğiyle hoşgeldin kanka der giderim.
Keşfedilmeyi bekleyen yeni nesil ama eski toprak bir yazardır..
Rapci olup fakat sesi duman grubunun solistine benzetilen yazar.
meşgale, hırgür, tevaşe... kısaca hayatın içerisinde unutulan.. unutturulan.

kimi zaman gecenin üçünde uyku arasında, kimi zaman sigara molasında, kimi zaman da yalomu okurken hatırlanan.

bembeyaz bir yer hayal edin. tuz gölünün tam ortasındaymışsınız gibi.. ya da okyanusu kar doldurmuş, siz de kıyıdan en uzak yerdesiniz. üşümüyorsunuz. ve bir iskemlede kahve içip sigara tellendiriyorsunuz. işte o an içinize dolan huzurdur anlam..

anlamadan anlamsız konuşanlara inat, anlamlı insanlar ve günler dileğiyle.

ve son olarak:

(bkz: bu sabahların bir anlamı olmalı)
6. nesil yazardır efenim kendisi.
bir anlam gelse ne varsa alıp gitse.
anlayamadığım nedir tam olarak anlatırmısın lütfen..

anlatamadığım bunca iken..

gönye pergel iletki

tahta ve plastik

eskiyen et.. ne tuhaf..

et eskir..

ve yaşlanmak der ona

gereğinden fazla bilenler..
"karasaplıbıçak" en çok;

ama işte

kör bıçak bazen..:

"kör bıçağım
kimseleri kesemem
beni yine,
beni yine
teninle bileseler.."
hayata mutlaka yüklenmeli. yoksa hoş geldin hezeyanlar ya da look at the disconnectus erectus.

fena.
üretilmiştir diyorlar ve sanırım buna da katılıyorum. yani, toplumsal düzendeki düzen de üratilmiş ve algılanan bir düzen. aynı bunun gibi anlam da üretilmiştir. peki bunun sonucunda bunun günlük yaşamla, yani benim günlüm yaşamımla ne ilgisi var? belki, ancak şu kadarıyla ilgili olabilir. büyük olaylar yaşayanlar, yani, yakının ölmesi ya da boşanma, ya da kaza gibi şeylerde, kişilerin yaşayış biçimlerindeki düzen yok olduğundan anlam da yok olabilir, yani, hayatın anlamsızlığı ta yaşanan şey olabilir. bu tür durumlarda dikkatli olmakta yarar var. insanlar yaşamamayı seçmeyi düşünebilirler. allah korusun.
--spoiler--
herşeyin ne anlama geldiğini ya da nasıl yorumlanacağını bilmemek daha iyidir, çünkü aksi takdirde olayları kendi akışına bırakmaya korkarsınız. Psikoloji, gizemi ve büyü niteliğini yok eder. Anlamlardan konuşmak beni çok rahatsız ediyor. Çünkü anlam çok kişisel birşeydir ve herkese göre değişir...David Lynch
--spoiler--
bir şeyin(şey demek zorundayım) anlamı, zaten bizden bağımsız bir şekilde mi oluşur? yoksa biz mi onu anlamlandırırız?
genelde bir "durum" olarak algılanan kavramdır. Oysa "anlam" veya "mânâ" bir durum değil bir oluş arz eder. Mevcut kelimenin veya "şey"in anlamı onun oluş durumunu imler. En basitinden bir örnekle izah etmek gerekirse;

"Absürd ne anlama gelir?" diye soran birine "absürd" kelimesinin anlamını anlattığımız kadar, o kelimenin oluşunu da izah ederiz. Buradaki "oluş" ya da "olma hali" kelimeleri statik bir duruma sokup, gramer ile onu zincirleyenlere bir tepkidir. Çünkü bir kelimenin birden çok anlama gelmesi demek o kelimenin "çok" karakterli yapısını - en güzeliyse- o kelimenin şizofrenik yapısını imler.