bugün

bir soruya verilen cevabı,beğenileri,görüşleri ölçmek,istatistiğe dökmek için yapılan şey
ayrıca doldurması bazen kişide hoşnutluk yaratır*

(bkz: anket lan bu)
ingilizce "survey" denebilir.
5 dak denilip yarım saat süren,bi çeşit işgence türü.
sözlük camialarında söylene söylene artık anlamını yitiren kelimelerden biri.
yapılsın, yapılmasın, durun, kalkın, bu ne, sil onu, anket o, açarım kardeşim sana ne, anketanketanketanketana..
bir diğeri için (bkz: karizma)
(bkz: pişman değilim gene olsa gene yaparım)
bi zararı olduğunu düşünmediğim, sözlük kuralları dışında ise kuralları dahiline alınmasını isteyebileceğim güzel bi olay.*
ulan bu anket de neymiş kardeşim meger bi felsefesi bi bilmemnesi varmış dışardan bakılınca anlaşılıyormuş ama anlaşılamıyormuş yani anlamak isteyen anlamak istediği gibi anlayabiliyormuş ama anlamak istemeyen anlamak istemediği gibi eleştiriyormuş şeklinde aklımı karıştıran,beni anket ve sözlük hakkında deriiiiin düşüncelere iten şey
Herhangi bir konuyla ilgili durum ve tutumu belirlemek için düzenlenmiş ayrıntılı ve kapsamlı soru dizisi, sormaca, soruşturma.tdk sözlüğündeki karşılığı aynen budur.
kişisel görüşler alınan şey.
sözlükteki başlıklarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadırlar, özellikle de çoğul ekli başlıklarda. başlığa kime göre neye göre sorusu sorulmalı; muhataplarına göre farklılıklar arz ediyorsa * ışık hızıyla kaçılmalıdır.
çeşitli nedenlerden daha doğrusu tek bir nedenden dolayı, şimdiye kadar savunduğum her şeyi bi kenara atıp, sürekli doldurmaya çalışacağım şey.
yeteri kadar yapıldıgında hicbir sorun olmayıp, hersey gibi abartıldıgında kabak tadı veren sey*
itiraf etmek gerekir ki sözlükte en çok entry girilmek istenen başlıkların türüdür.
(bkz: nedir lan bu anket takıntısı) * *
tezlerın olmazsa olmazıdır. muhakkak ınsanların gorusu anket yoluyla alınmalıdır. anketsız teze tez denmez. anketı yorumlamak ıcın spss kullanılabılır.
en sevdiğim sözlük faaliyeti. sevmeyen beri gelsin..
her sınava girmeden önce öğrencilerin önüne konulan,sınav soruları zanneden öğrencilerin merakla atladığı ama anket oldugunu anladıkları anda 'yine mii!! ' diye tepki verdikleri,illet getiren,soru cümbüşüdür.
latincede inquaesta sözcüğünün fransızcadaki enquete şekline döüşmesiyle türkçeye anket halinde geçip soruşturma,sorgulama anlamına gelen kelime.
uludag sözluk gibi bir irfan yuvasını cöpluge ceviren hede
(bkz: allah belanı versın)
(bkz: her genç kızın rüyası)
(bkz: her basliga anket diyerek ayar veren yazar)
(bkz: anketten sikayet edip anket dolduran yazar)
(bkz: nedir lan bu anket takintisi)
(bkz: ota boka anket demek)
(bkz: anket lan bu demek icin bekleyen zipcikti)
(bkz: anket baslik yakaladim ayar verip gelicem)
(bkz: anket olsa da ayar versem diyen yazar modeli)
(bkz: hem anket doldurup hem ayar vermek)
bazı yazarlar tarafından 20-30 girdi sonra kimliği tespit edilip başlığa dahil edilen hede. * *
bazı yazarların can simididir anket;

bir baktı; o da ne, sol frame hep bilgi içerikli entry ile doluydu. "bir şeyler yapmam gerek" diye düşündü yazar. bilgi almamıştı ki; bilgi içerikli entry sunsun sözlüğe. ne bilgi ekleyebiliyor, ne tartışma yapabiliyordu. yaptığı abuk subuk yorumları yapabileceği başlıkları da sol frame'de göremedi yazar. onun için; başlığı sol frame'de görmesi önemliydi.

birden aklında şimşekler çaktı yazarın. işte, anket açmalıydı. böylece, ne bilgi verecek, ne yorum yapacaktı. aksine, başkasının işine yaramayan, kendi kişisel bilgilerini, beğenilerini, deneyimlerini sunabilecekti. hem de; anket açtığı için, 2000 tane potansiyel entry vardı artık o başlıkta. hatta bazı yazarlar, aynı ankete iki kez bile yazacaklardı.

amacını düşündü birden yazar. sözlük, bütün insanların bilgilerini, deneyimlerini, yorumlarını toplayarak büyük bir bilgi kaynağı yaratmak amacıyla kurulmuştu. açtığı anket ile; hiçbir yere varılamayacak, hiçbir fayda sağlamayacak, sadece sözlük yazarlarının kişisel beğenileri arşivi oluşturulacaktı. "öyleyse; ben sadece, entrylerimi çoğaltmak için, ve böylece popüler olmak için yazıyorum" diye düşündü yazar. çok garipti, sözlük bilgi toplamak amacı güden bir toplulukken; o sadece kişisel beğenileri paylaşmak adına anket açıyor; ve yine ilginç bir şekilde bu anket popüler oluyordu.

"ne garip" dedi yazar, "bilgi toplanan bir platformda, bilgiye önem verilmiyor demek".
buyrun bir örnek. itü sözlük'ten, bizde entry çöplüğüne dönüşmüş başlıkları alt alta okumak başlığından bir ibare;

--spoiler--
"başlıkları alt alta okumak" başlığına girişler sebebini bilmediğimiz sebeplerden ötürü engellenmiştir.
--spoiler--

(bkz: anket-sözlük için el ele)
güncel Önemli Başlıklar