bugün

*
yazarlığımın başladığı süre zarfında hep akılmdan geçirdiğim soru. sorunun gelişme aşaması gayet kolay ve açıklanabilirdir.
- bir başlık açılır.
- anket niteliğindedir ya da değildir. yazardan yazara değişir belki bu başlığın konusu.
- yazar belki bilerek açmıştır bu başlığı , anket olsun diye , belki de bir tanım yapıp bırakmıştır , anket açma gibi bir amacı yoktur.
- anket lan bu demekten sorumlu yazarımız damlar. entrylerinin yarısında oldugu gibi , buna aynı bkz yi vermiştir. görevini yerine getirmiştir.
- sonra başlar bir anket? anket değil? tartışması..uzayıp gider...

şimdi sorulması gereken sorular vardır. her gelenin tanım yazamayacağı , bazen örnekler üzerinde açıklanması gereken başlıklar da olmaktadır sözlükte. bazıları örnek verir tanım sayılır , bazıları örnek verir anketör sayılır. olay gittikçe çetrefilleşir. anket manket bırakın bunları yeterdir. sabah aynı tartışma , akşam gel yine aynı tartışma... papaz her gün aynı pilavı yemez...

anket tespitçisi yazarlara verilecek tavsiye , anket diye gördüğünüz başlığa entry girmeyin , tepkinizi gösterindir. o kişiye vereceğiniz en güzel ve yerinde tepki budur. siz bunu yaptıgınızda , anket dediğiniz , böyle nitelendirdiğiniz zihniyet emin olun kaybolacaktır. sizin her başlığa anket lan bu diye entry girip , kendiniz adına yarattıgınız antipati ise artık oluşmayacaktır.. gına geldi artıktır...
anket degildir koruma basligi takılarak ortadan kadırlabilen takıntıdır.*
sözlüğün forumlaşmama çabasıdır aslında ama konuyu açan tarafından anket olduğunun söylenmesinin hoş karşılanmamasıdırda.yoksa yoksaa.. anti anket modeliyle sozlugu koruma populizmine karşıcımıyız gençler..
(bkz: ben bilmem beyim bilir)
(bkz: koş lan koş mevzu var)
Bir başlığı anket haline dönüştüren o başlığın altına yazılan entrylerdir. ona kalırsa soru cümleleri de pekala tanımlanabilir. *
(bkz: sözlük ne işe yarar)
anket takıntısı mı? kraldan çok kralcıların, kendi kendine tribe girenlerin takıntısı. sözlüğü kuran kişi ya da kuruluş dememiş ki ya da demiyor ki "anket yapmayın üzerim". e sana ne? sen kimsin? belki gerçekten içinde bulunduğun topluluktaki insanların bir konudaki fikirlerini öğrenmek istiyorum. belki canım sıkıldı merak ettim sordum. çok mu ciddi bir yer burası. ha bak öyle ise saygı duyarım ve kurala uyarım. ama değil ki. kural var ama kanun hükmünde değil. eğilip bükülebiliyor. ve hatta aslında kaşık yok. eee? sen kimsin o zaman? sürekli zabıt tutturmakla tehdit eden apartman yöneticisi sabri bey misin?

ilerde torunlarına şunu mu diyeceksin: "bir zamanlar buralar hep tanımlıktı. anketörler geldi. bilgi kirliliği yaptılar. bsgçk dedim. bikbik yapmayın dedim. dinletemedim ühüüü".