bugün

16 mart 2013 cumartesi günü en düşük sıcaklığı 7, en yüksek sıcaklığı 12 derece olacak şehir.
bir gün içerisinde dört mevsimi birden yaşayan enteresan şehir. herşeye rağmen kendisini seviyoruz.
Tiftik keçisinin yetiştirildiği yerdir, konsolosluklar bu şehirde bulunur, 13 ekim 1923 tarihinde başkent olmuştur, Atatürk'ün mezarı bu şehirdedir.
soğuk, rüzgarlı, aşırı resmi, denizden uzak bir şehir. insanları da şehrin bu özelliğine uymaktalar genelde. güleç bir esnafa, yardımlaşan insanlara rastlamanız zor bu şehirde.
aşkların bile bir garip ankara
çiçekler açarken bile dökülen yaprakların aklımda
at kestaneleri ayaklarımın altında
gökyüzün neden gri?
insanların neden böyle suskun ankara?
beş para etmez, bozkırın ortasında, insanları soğuk ve nobran, iklimi soğuk, cumhuriyet sayesinde başkent olmuş fakat sahiplenmemiş, yüzüne tükürülmeyecek megaköy bir şehirdir. yıllardır aynı şehremini tarafından hem yönetilmekte hem de düzülmektedir.
google earth ile dertleşen insanların olduğu şehir.
görsel

--spoiler--
ömrüm parklarda geçti
--spoiler--
seviyorum seni göz bebeğim. aşk derecesinde sevilen şehir.
(bkz: vega)
sevene aşk, sevmeyene aşk acısı.
insanları kaba görgüsüz efendim bu şehrin, birbirlerine ''bebe bebe'' diye hitap ederler, gardaşım deyip arkanızdan iş çevirirler, sizin anlayacağınız gardaşım ayağı göt ayağı bu şehrin insanlarından uzak durun.
yaşıyoruz işte yıllardır. bakalım.
Ebesinin dini, dedirten şehirdir.
Ulan bu mevsimde, hele de böyle şiddette, hele hele böyle lapa lapa kar mı yağar.
Hayır yağsın tamam da, yarın akşama dona çekecek, yollar piste dönecek, göt üstü düşmemek için bin türlü şekle girecez...
Ayarını seveyim ankara.
7 yıl olmuş geleli. Aynı zamanda 7 yıl olmuş gidemeyeli. dışarıdan gelen için ankaranın kısa özeti böyledir diye tahmin edilir, en azından benim için tablo budur.
bu yil hic yagmadigi kadar kar an itibariyla siddetli bir tipi esliginde yagiyor. ama bu sicakta sabahi goremeden eriyip gidecekler. keske hep kis olsa bu sehirde hep kar yagsa.
özlediğim, hasret kaldığım şehir. ayazını bile özledim ankara..
kar tam ayarında yağıyor, özletmişti şerefsizim. tutsa bari de şehrin pisliğini örtse.
özledim ulan deyip, atar yapasım gelen şehir, ayrıldıktan 3 ay sonra eski sevgiliye atılan kısa mesaj gibi. belki aklın karışır gel ulan ne işin var orda dersin diye bekliyorum istanbulda. seviyorum.
ankara'daki muhtemel son senem karsız mı geçecek diye üzülürken ilaç gibi, kar yağmaktadır.*
her mart ayında 4 mevsim yaşayan şehirdir. 3 gün arka arkaya yaz-sonbahar-kış yaşadık. şu an kar yağıyor.
Nispeten sicak gecen kis Mevsiminden sonra mart ayinin son gunlerinde kar suprizi yaparak sevindirmistir.
dunyanin en "hic" ilidir. hicbir numarasi yok. zamaninda baskent yapmasalar suan kırşehir ve nevşehirle yarisirdi .
havasının götü başı ayrı oynar.
ankarada doğdum, büyüdüm, yaşıyorum ancak erasmus vasıtasıyla 1 aydır varşova' dayım. çok sevdim burayı amma ve lakin ankara' nın gri sokaklarını çok özledim çok.
daha fazla haşır neşir olmamak için evden çıkmama kararı aldığım ölü şehir.