1. 1.
  italyancadan dilimize geçmiş olan angarya terimi, ilk toplumlardan günümüze kadar gelmiş olan önemli bir ekonomik olguyu tanımlar. Tarihsel süreçte, çoğunlukla, bir çeşit vergi yerini tutmuştur. Devlet, kent ve köy yönetimlerinde genel yarara değgin işler vatandaşlara angarya yoluyla yaptırılırdı. 1831 yılında Tuna Prensliklerinde Réglement Organique adı altında yayımlanan Angarya Kodeksi Eflak köylülerine 14 iş günü adı altında yılda 56 iş günü tutan angarya yüklemişti; çünkü bir iş günü, bir gün değil, o işin bitirilmesi için gerekli günler olarak tanımlanıyordu. Hem de bu, sadece yasaya dayanan angarya'ydı. Yasadışı anlarya'larla birlikte bir Eflak köylüsünün yılın yarısını Boyar'ın işinde geçirdiği hesaplanmıştır. Fransızca karşılığı corvée'dir.
  1 ... regnum
 2. 2.
  angarya: Rumca bu söz "Bir kimseye veya bir topluluğa zorla, ücret vermeden yaptırılan iş." anlamında dilimizde kullanılmaktadır. Bu söz yerine kullanılmak üzere Kurumumuzca yüklenti karşılığı önerilmiştir.
  ... linka
 3. 3.
  1982 anayasası'na göre yasak olan iş.
  ... esek kafali
 4. 4.
  türkiye cumhuriyeti anayasası

  II. Zorla çalıştırma yasağı
  Madde 18 - Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.
  1 ... elijah snow
 5. 5.
  Prodüktörlüğünü Savaş Tancuay'ın yaptığı ve 'stbeats'in ilk enstrümental albümü olma özelliğini taşıyan 'ANGARYA' dinlecisiyle buluşuyor.ileriki zamanlarda da bu isim altında serilerine devam edilecek olan albüm toplam 11 trackten oluşuyor.Değişik soundları içinde barındıran çalışmaların yanı sıra aşina olduğumuz müziklerle birlikte ufak süprizlerede yer verilmiş.Tarz olarak karamsar ve abstract motifler işlenirken,albümün mix'i kulağınıza değişik tatlar bırakabilir.Keyifli dinlemeler...
  http://ablukaalarm.bandca...rya-enstr-mental-volume-1
  ... brotherl
 6. 6.
  istemeye istemeye yapılan iştir kısaca.
  1 ... influx
 7. 7.
  ilk duyduğumda bana afrika'da bir ülke çağrışımı yapan kelimedir.*
  (bkz: serbest çağrışım)
  ... saint andre
 8. 8.
  (bkz: abluka alarm)
  ... suursuz
 9. 9.
  içinden "angara" çıkan nadir kelimelerdendir.
  1 -1 ... tellal
 10. 10.
  eski yunancada ulakların yaptıgı iş için kullanilir.
  1 ... nigne2008