bugün

arabanın dış cephesini oluşturan malzemede saman olduğu ve eşşeklerin kemirdiği iddia edilen Türk arabası.
eşek yemi denen kaportası cam elyaf ve fiberdir. ve bu kimyasal madde hayvanlara pek çekici gelmez, yerse de ölür. yalandır efenim.
Vehbi Koç tarafından kurulan Otosan firmasınca 1966-86 yılları arasında istanbul'daki fabrikada imal edilen ve ülkemizde toplu olarak üretilen ilk araçtır.
"bu eşek yemi arabaya arkadan bir mercedes bindirdiydi; mercedes göçtüydü, anadol'da çizik yoktu. o da enteresandır. "
gibi uçuk kaçık yorumlara özne olmuş başlıktır.
ilk göz ağrımızdır. keşke koç grubu elalemin arabalarını üreteceklerine anadol'u geliştirselerdi.
dışının saman değil fiberglass olduğu bilmeden, Türk malı olduğu için karalanan arabadır.

zamanın şartlarına göre oldukça geleceğe dönük üretilmiştir ki hala cenevre otomobil müzesinde her modelinin birer örneği mevcuttur.
mekanik aksamı * * * ford'tur.
çoğu kimsenin tamamen yerli zannettiği ancak en önemli parça olan motor ve mekanik aksamları yurt dışından getirilen arabadır. ayrıca ilk de değildir ilk Türk üretimi otomobil, 1961'de TCDD tarafından yalnızca dört tane üretilen "Devrim" adı verilen örnek otomobildir.
ilkokul5.sınıftaki öğretmenimin arabasıydı ve okulun kapısından bahçeye o mavi anadolu'yla girişi hep gözümün önündedir. o zamanlar taxi ve dolmuş olarak sokakların hakimiydi ama ilerleyen tarihlerde binek aracı olarak pek tercih edilmeyip yarısı kasa olarak yük taşıma amaçlı modifiye edilmişlerdir. odun taşıyan bir anadolun tepesine oturarak yolculuk etmişliğim de vardır.
Anadol olarak üretilmiş arabanın kaportsı saman değil Fiberglas 'tır
hala bir çok kişi tarafından kullanılan, http://www.anadolclub.org diye de adına bir web sayfası açılmış otomobil markası.
ailemizin ilk arabası...
nerden aklıma geldi ise bu saatte?

herneyse.
biraz nostalji her zaman iyidir.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
kaportasi sunta ve plastik karisimi bir sey olan araba. ayrica hepsinin rengi acik kahverengiydi sanirim. mahalladeki komsumuzun sürekli olarak motor kapagini acip herhangi bir yerini tamir etmeye calistigi günleri unutamam.
hâlâ istanbul trafiğinde canavar gibi gidenlerini görünce şaşırdığım arabalardır kendileri.
çok azı kamyonet olmaktan kurtulabilmiştir. kurtulanlardan biri de şahsen benim dedemde bulunuyor. bana anlatmıştı. ne fiyatlar önermişler de satmamış. gerçekten çok değerli araba. manevi değeri maddi değerini artırıyor. ne demek istediğimi ben de anlamadım.

bi aralar "samandan yapılmış" diye söylentiler vardı. ne kadar doğru bilinmez.
tkp' li olduğu kuvvetle muhtemel idealist kişidir.
(#11640342) ahirette delikanlılık kurtaracak bu yazarı. ha koçuma!
ford motorlu, türk yapımı fiber arabadır.
kalırım senle her yolda; anadol.
keçi ve inek gibi hayvanların arabayı yedi efsaneleri ile ününe ün katmış 1967'de piyasaya çıkan yerli oto.
çalışkan, inanmış bir tkp'lidir. sayesinde neredeyse tkp'nin 100 soruya verdiği cevapların hepsini ezberleyeceğiz; hatta dahada ileri gidip, varoşlarda devrimci ayaklanma örgütleyeceğiz. diğer siyasal hareketlerin militanları örnek alırlar artık!
şanzımanı motorun altında olduğundan, muhtemel bir sanzıman probleminde motoru komple indirmeniz * gerekir.
ilk modeli olan tek kapılı modelin ingiliz reliant firmasının dizaynı ve koç grubunun distribütörü olduğu ford motor co. nun teknik desteği ile üretilen polyester karoseri nedeni ile çürüme korozyon ve yüksek maliyetli hasar riski olmayan özellikle yetmişli yıllarda kısmen küçük ve yüksek manevra kabiliyeti nedeni ile amerikan otolarının taksi hakimiyetine son veren otomobil markası. çok uzun ömürlü olmayan bu marka 1984 yılında vovodan esinlendiği son dizaynının üretimine son vermiştir. sadece kamyonet modelleri 1990 yılına kadar üretilmiş bu tarihten sonra bu üretim de ortadan kalkmıştır.üretilen her modeli hemen hemen bir otomobilin taklididir. özellikle stc modeli ford capri den esinlenmiştir.
görüşlerinde olsun entrylerinde olsun düşüncelerimin yansıdığını gördüğüm yazar. böyle birileri görmek beni çok mutlu ediyor. *
(bkz: çok pis solcu oldum hacı)