bugün

cumartesi akşamı tv8 de tekrar yayınlanacak güzel film.filmde 3 ana karakterin de karşılaştığı tek sahne, trafik kazasının oluştuğu sahneydi. ayrıca filmde dikkat çekici bir olay da ana karakterin de köpekleri sahiplerine çok benziyor.
tv8 de şimdi karşıma çıkmasıyla beni heyecanlandırmış filmdir.
*
üç harfli aşk hakkında, türkçe çevirisinde uzun bir isme sahip olan ve uzun uzun düşündüren film. ve izledikten sonra kaybettiklerinizin artık yiten bir bacağınız olduğunu daha iyi anlarsınız. onlara daha sıkı sarılırsınız, yokluklarına dahi. yokluklarının varlığı, gerçeklerinden daha çoktur, ve persona'nınızı ve sandukanızı dahi.
Paramparça aşklar köpekler.(Amores Perros)
ilk hikayesinde,erkeklerin aşık oldukları kadınlara güvenmemeleri gerektiğini anlatan film.
--spoiler--
bence filmin en etkileyici anı;

berduşluğu seçmiş olan eski profesör ve yeni suikastçinin, bernal'in karakterinin döveşçi köpeğini tedavi ettikten sonra geldiğinde, o köpeğin ayağa kalkar kalkmaz diğer tüm köpekleri öldürmüş hâlde bulması idi. köpeğin öldürmekten başka bir şey bilmemesi yüzünden yaptığı bu harekete karşılık, adamın köpeği öldürmeye niyetlenip de öldürmemesi belki de insan ile hayvanın farkının; yani "iradenin" ne olduğunun güzel bir kanıtıdır.
--spoiler--
filmde köpeklerin sahiplerinin ile köpeklerin kişilikleri arasındaki benzerlik gözlerden kaçmayan muhteşem bir alejandro gonzalez inarritu filmi.
--spoiler--

-Guadalajara'da doğan erkek çocuklarının
kıçına parmak atıldığını bilir misin?
- Niye?
- ileride ne olacaklarını görmek için.
-Tekme atarsa futbolcu olurmuş.
-Çığlık atarsa gitarcı olurmuş.
-Gülerse de homo olurmuş.
-Peki ya kızlar?
-Onları on sekiz yaşına basana kadar parmaklıyoruz.
--spoiler--
bende şiddetli derecede roadweider alma isteği uyandıran film.

(bkz: o ne asalet be)
Alanya-Ankara yolculuğum esnasında filmin müzikleri arasında yer alan "Moenia - Amores perros" adlı şarkıyı yüksek sesle dinlerken, muavinin çay-kahve ikramı esnasında "Ne alırsınız efendim?" sorusundan sonra "Ensest ilişkilere karşıyım, bu film türkiye ye ağır" yorumunu yapıp beni şaşırttığı anı yaşamama sebep olan filmdir.
her iyilik iyi bir sonuç vermeyebilir temasını işleyen film.(köpekler bölümünde)
ana fikri köpek giren eve melek girmez olan film.
(bkz: si senor)

--spoiler--
http://www.ktunnel.com/in...a8c10bfe1ef4f8420f4119134
--spoiler--
çok güzel filmdir vesselam; fakat nedense herkesin kendisini, en iyiler listesine almak zorunda hissettiği filmdir aynı zamanda. ilginç.
yönetmenliğini Alejandro Gonzalez Iñárritu yaptığı 2000 yapımı meksika filmidir. insanı etkileyen bir hikayesi vardır. aşkı ve köpekleri birbirine benzetip parelel ilerletmişlerdir. köpek kavgalarıyla aşkın vahşi tarafını anlatırken, kavga bittikten sonra usulca sahibinin yanına gitmesi ve onun sevgisine duyduğu ihtiyacı aşkın herşeye rağmen uysallaştıran yönünü göstermişlerdir. ayrıca köpeklerin de kaderlerini sahipleriyle yine parelel yönde ilerletmişler ve bize küçük bir oyun oynamışlardır. aşklar-köpekler-sahipleri üçlemesini ustaca işlenmesiyle karşımıza büyülenerek izleyeceğimiz güzel bir film çıkmıştır.
(bkz: iyi seyirler efendim)
tanrıyı güldürmek istiyorsan ona hayallerinden bahset
hayat birazda kaybettiklerimizdir
üç farklı hayatın çok güçlü karakterlerle desteklendigi ve başyapıt sözünü sonuna kadar hak eden kurgusu aşmış bir film.

edit: neden bu kadar az entry girilmiş şaştım kaldım.

edit: editimi geri aldım.**
deli manyak bir kurgu anlayışıyla çekilmiş filmdir. kaza sahnesi mükemmeldir, köpek döğüs sahneleri mükemmeldir, kiralık katilin iki adamı birbirine düşürme sahnesi mükemmeldir.
hayatı yönlendiren anlardır. çarpışma anları...

doğru zamanda doğru yerde olmak ve çarpışmanın şiddeti belirler yönümüzü dedirten film...
gael garcia bernal'ın iyi bir oyunculuk çıkardığı filmdir.
mükemmel kurgusu adına izlenmesi farz olan filmdir.. şiddetle tavsiye edilir..
açıkçası pek film kültürüm yok, hiçbir yönetmeni yakından tanımam(aslında hiçbir yönetmeni tanımam), oyunculara pek dikkat etmem. Ama izlediğim en iyi filmdi, inanıyorum ki entellerin felan da izleyince en iyiler listesinde yer alacak, en azından "mm ho$mu$" dedirtecektir.

filmde ragga oktay, balık ayhan ve tarık mengüç'ü de görmek mümkün.**
köpekler ile insanlar arasında yaşam katmanları düzleminde paralellik kuran, bunu muhteşem bir kurguyla beynimize çivi gibi çakan bir alejandro gonzalez ıñárritu filmidir. üç ayrı epizotta üç ayrı köpek türü ve üç ayrı sosyal yaşam türü vardır. bir trafik kazası ile caddenin köşesinde kesişir bu hayatlar, köpekler ve kavramlar; ihanet, sadakat, hırs, pişmanlık vs vs... dövüş köpeği, süs köpeği, sokak köpeği... bir adet şapka eşliğinde izlenmesi gerekn filmdir, bitince çıkarmak için.
asklar ve host kupekler olarak cevirebilecegimiz bir film. klasik bir latin filmi hani turk filmi olsa sasmazdim denilecek turden.. trajedi ise krali var, bu da mi gol degil hakim bey desen krali var.
meksika yapımı harika bir film. kesinlikle seyredilmeli.
birbirinden apayrı hayatların nasıl kesişebildiğini insanın gözüne gözüne sokan, müzikleriyle insanı mest eden, genelde herkesin film sonunda bir ders çıkardığı türkçe çevirisi paramparça aşklar ve köpekler olan güzel bir alejandro gonzález inárritu filmi.
Kız arkadaşıma drama ararken bu neymiş diye aldığım ve tadına doyamadığım meksikan şaheseri.