bugün

2002 cannes dahil bircok ödülü alıp götüren arjantin yapımı film.
filmin türkçe çevirisi 'paramparça aşklar ve köpekler'dir.
hikayede köpekler ve asklar işlenir,,askların ve köpeklerin sonu birbirine benzer.
kesişen hayatlar furyasının ilk başarılı örneklerinden.
defalarca izlemeye niyetlendiğim ama bir türlü izleyemediğim film. fragmanından güzel olduğu fikrini çıkarabilirim.

tanım: fragmanı güzel olan film. *
Orjinal adı ile amor es perros. Bence tarzına göre gayet güsel bir film, tavsiye edilesi...
gael garcia bernal adlı aktör kişisini rüyalarımıza taşıyan filmdir ayrıca
kesinlikle izlenilmesi gereken, üç ayrı öyküyü bir climax ile bağlayan ispanyol filmi. (bkz: aşklar ve köpekler)
Birkac kişinin, birkaç olayla kesişmesinin kapsamlı bir şekilde anlatıldıgı kolayca anlaşılabilen hayatın ta kendisi olan film.*
yönetmeninin diğer filmi için (bkz: 21 grams)
meksikali gelecek vaadeden alejandro gonzales muhtesem filmi.birbirleriyle hiçbir bağlantıları olmayan üç ayrı insanın
yollarını kesiştiren kaza ile değişen hayatları..üç farklı hikaye içiçe zaten filmin bitiş cümlesi her şeyi özetliyor "çünkü bizler aslında kaybettiklerimiziz
Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñarritu tarafından yönetilen, ülkemizde "paramparça aşklar ve köpekler" adıyla gösterilen, 2000 yapımı harika bir film. filmle ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.imdb.com/title/tt0245712/
kurgusuna hayran olduğum, birkaç kez izlediğim; aşk üzre, alışkanlık, tutku, kesişme, dağılma üzre düşündüren, sarsan 2000 yapımı Alejandro González Iñárritu filmi. ayrıca yönetmenin ilk filmidir.
kısaca;

2,5 saatlik sinema ziyafeti.

http://www.imdb.com/title/tt0245712/
konusuyla oyuncularıyla yönetmeniyle ve soundtrackiyle beni kendine hayran bırakan ve gael garcia bernal'a (el crimen del padre amaro) olan aşkımı ona katlamış olan fim.
sadece fragmaniyla bile insani etkileyen muhtesem film.
love is betrayal.
love is anguish.
love is sin.
love is selfish.
love is hope.
love is pain.
love is death.
what is love?
love's a bitch
inarritu nun 21 grams tan önceki filmi fırtınadan önceki sessizliği izlerken bombardımana uğradığım defalarca mükemmel olmuş dediğim şaheser
gerçekçi üç aşk hikayesinin kahramanlarının kesişen hayatlarını anlatan etkileyici bir film.
götürdüğü 153 dakika çok fazladır. yapımdan etkilenirsiniz, günler geçer hâlâ kafanızın içerisinde bir yerlerdedir. cofi sağlam köpektir, bir rotweiler alası gelir insanın.

(bkz: ritchie)
2001 senesinde 30 ödül toplayarak ödül rekortmeni olmuş, her anı güzel bir fotoğraf karesi niteliğinde görsellik taşıyan, ufacık ayrıntılar için sabırla motif motif işlenmiş, çok başarılı seçilmiş karakterleri ve soundtrack'leri ile de içine iyice gömülmenizi sağlayan efsane film.
soundtrackinde de yer alan control machete feat ely guerra de perros amores ile "n'oluyo lan, anasını avradını?" dememize neden olabilecek kadar muhteşem bir filmdir. *

köpeklerin ve kadınların baş rolü paylaştığı erkeklerin ise arka planda kaldığı bir filmdir aslında. çoğu insan derinliğini kavrayamaz bu filmin. ikinci hikaye biraz sıkıcı olsa da, birbirine toslayan hayatlar muhteşemdir. dünya sinema tarihinde farklı bir tarzın ilk filmidir. -ki, gösterildiği her yarışmadan ya da festivalden ödülle dönmüştür.

ayrıca:

"tanri yi guldurmek istiyorsan o na hayallerinden bahset" tarzında, muhteşem cümleler vardır.

bir de;

control machete feat ely guerra de perros amores in klibi aşağıdaki linklten izlenebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=PLLcqQkvWmI
son zamanlarda izlediğim ve bu kadar keyif veren iki film vard biri Crash diğeri bu film , birbirine bir şekilde bulaşan hayatlar , o hayatların içindeki dram başka türlü anlatılamazdı ,Babel i dört gözle bekliyoruz.
Alejandro Gonzalez Inarritu'nun ne kadar büyük bir yönetmen olacağının sinyallerini veren ilk filmidir. iç içe geçmiş üç hikaye ancak bu kadar ustalıkla aktarılabilirdi beyazperdeye.

ayrıca, gael garcia bernal'in oyunculuğu da muazzamdır.

--spoiler--

filmin anahtarı, köpeklerin bribirleriyle kavga ettikleri ve el chevo'nun evde onları bulduğu sahnedir. yönetmenin bütün anlatmak istediği burada gizlidir. bence tabi.

--spoiler--
2000 tarihli, meksika yapımı, macera-gerilim tarzı film. yönetmenliğini alejandro gonzalez inarritu, senaryo yazımını guillermo arriaga, görüntü yönetmenliğini rodrigo prieto, soundtrackını gustavo santaolalla' nın üstlendiği filmin başrolünde motosiklet günlükleri adlı filmde che guevara' yı canlandıran gael garcia bernal, emilio echevarria, goya toledo, alvaro guerrero ve vanessa bauche yer almaktadır. film, şiddetin merkezinde kesişip girdaba yakalanan üç hayatı konu edinmektedir. finale kadar vahşet ön plandadır.
alejandro gonzalez inarritu'nun yönetmenlğini yaptığı gael garcia bernal 'ın başrolde oynadığı paramparça ve bol ödüllü bir film. müzikleri de güzeldir ayrıca.
üç hikayede de köpeklerin ön planda olduğu harikulade film. kurgu açısından ders olarak okutulabiir. flashback olayı zaten ayrı bi süper olmuş. ayrıca ikinci hikayede daramatizm diğerlerine göre daha yoğundur.
hollywood filmleri para için, ispanyol filmleri sanat için çekilir görüşünü bir kez daha doğrulayan bir film.bir kaza ile yolları kesişen insanların aşk, acı ve umut dolu inanılmaz öyküsü..
güncel Önemli Başlıklar