1. 1.
  netflix'in en yüksek bütçeli dizisi olacakmış.
  2 ... rumina
 2. 2.
  Richard Morgan ünlü cyberpunk romanından uyarlanan dizinin fragmanında yola çıkarak söyleyeceğim çıkacak yapım matrix, blade tarzı bir şey çıkacak.

  Netflix parayı basacakmış öyle diyorlar.
  1 -1 ... nasyonal sosyalist neo liberal
 3. 3.
  02.02.2018 tarihinde geliyormuş dizi.

  dizinin konusuna dair bir video paylaşmışlar, sci-fi,cyper-punk tarzlarında birbirlerinden esinlenmeler oluyor tabii

  ghost in the shell havası da sezdim ben bakalım güzel duruyor bekleyip göreceğiz.

  https://www.youtube.com/watch?v=bEYItQWn2WA+
  ... aegis
 4. 4.
  Netflix‘in en pahalı dizileri arasında olan Richard K. Morgan imzalı siberpunk romanından uyarlanan Altered Carbon 2 şubatta yayınlanmaya başlanacakmış. 2002 yılında Richard K. Morgan tarafından kaleme alınan siberpunk bilimkurgu romanı Altered Carbon insan aklının bildiğimizden farklı şekilde geliştiği 300 yıl uzaklıktaki bir gelecekte geçiyormuş. Yönetmenliğini ise Laeta Kalogridis yapıyor.
  ... darwininoglu
 5. 4.
  Netflix'in aynı isimli kitaptan uyarlanma, yüksek bütçeli bilim kurgu dizisi. Kitaplarını okumadığım için o taraf için cahil yorumları yapabilirim, üzgünüm.

  Öncelikle belirtmem gerekli ki, evrenin aslında gayet güzel bir potansiyeli var. Güzel bir cyberpunk evren yaratılmış, oyunun kuralları da net bir şekilde koyulmuş. Fakat evrenden faydalanan bir hikaye yaratmak istemiş yazar. Açıkcası ben burada biraz hayal kırıklığına uğradım. Kesinlikle daha çok tanımak istedim evreni. Kitaplarda da aynı durumun olduğunu biliyorum, açıkcası üzüyor. Bilim kurgu sevenler için her yönüyle çok orijinal bir iş olmasa da cidden evren yaratılırken üzerine uğraşılmış bir yapıya sahip. Bir sonraki paragraf doğrudan konuyu anlatan değil, ancak gidişata dair ufak bir spoiler verebilir. Dizi hakkında hiç bir şey öğrenmek istemiyorsanız, buradan sonrasını okumayın.

  Dizinin gidişatı hakkındaki hafif spoiler ise, dizinin tek bir yöne doğru ilerlememesi. Kitapta aynı muhabbet var mı açıkcası emin değilim ama çok fazla odak noktası var dizide. Diziyi belli bir oranda dinamik hale getiriyor kesinlikle fakat takip etmesini de zorlaştırıyor. Sorun şu ki, odak değişirken önceki odağı tam olarak bitirmeden bir diğerine atlıyor. Bazı noktaları birleştirirken başlar için en azından kaçırdığım noktalar söz konusu. Diziyi yeni yeni izleyen birilerini bulup oraları aydınlatmam gerekiyor.

  --spoiler--
  Spoiler olarak söyleyebileceğim senaryoda bir tembellik noktası olması bana göre. Konuyu uzatmamak adına mı yoksa yine kitapta böyle olduğundan ötürü mü bilemiyorum, bazı puzzle parçaları küt diye yerine oturuyorlar. Olayların çözümlendiği noktalar için konuşmuyorum, şunu yapabilir misin tarzı soru geldiğinde o evrende yapabilecek tek kişi olması gibi durumlardan bahsediyorum.

  Başlarda konuyu çok dikkatli takip edemememden de olabilir bu nokta ama denizci olan siyahi abiye karakter dışı bir yardım etme mevzusu var. Aslında bu da yine ilk başta spoiler içinde şikayet ettiğim şeyle bağlanıyor. Yazan ekip ileride olacağı karakterin önden görmüş gibi karakterleri hareketlendirmesi sıkıntı yaratıyor. Kurgudaki ilüzyonu benim için biraz kırdığını söylemem lazım.

  Kovacs ile Ortega'nın hiç bir anlamı olmayan aşk ilişkisi. iki karakterin zaten dizide olacak olan şeyleri yapması için yeterince motivasyonları var. Zamanla birbirlerini sevmeye başlamışlar gayet bomboş, hiç bir yere de bağlanmayan, konuya da hiç bir faydası olmayan mevzu.

  Tuttuğum bir nokta ise Netflix'in çok önem verdiği bu sjw kitlesine gönderme yaparken benim gibi artık bu trendden nefret eden kişileri bile sıkmadan bunu becerebilmiş olmaları. Karakterleri toplumun başka bir sınıfından yaparken bunu ha işte bak bu da böyle öylesine yaptık değil de gerçekten anlamlı olacak bir şeyler vermiş olmaları, konuya yedirmeleri hoş olmuş.

  Dizinin odağını sürekli değiştirmesinden bahsetmiştim. Kimi zaman dizi bir anda evreni anlatmaya başlıyor, dönüyor Kovacs'ın ana sorununu çözmeye odaklanıyor, kimi zaman bu yaratılan evren üzerinden din, felsefe, siyaset eleştirisi yapılıyor, Kovacs'ın başka dertlerine dönülüyor başka bir anda. Hoş mu, biraz tercihe kalmış.
  --spoiler--

  Kült bir bilim kurgu eseri bekliyorsanız dizi için beklentiniz baya hatalı. Bazı günahlarını da kabullenebilirseniz güzel bir iş çıkmış ortaya. Umarım The Witcher için çıkacak olan dizi bu seviyede olur her anlamda. Bu tarz canımı sıkacak şeylere okeyim ufak ufak.
  ... mert41994
 6. 6.
  Beğenilen bir cyberpunk bilimkurgu dizisi keşfedince çok sevinmiştim. Hiçbir şeyi beğenmeyen tiplerden olmak istemem ama sıkıldım izlerken. Sanki bir şeyler eksik. Martha Higareda diziyi izlemeye devam etmemin esas sebebi olacak gibi. Şuan ikinci bölümün ortasındayım. ilerleyen bölümlerde umarım daha iyi olur.

  *2500 yılında hissettirmiyor. Beden değiştirme, gezegen kolonileri ve şehir manzaraları dışında daha çok yakın gelecek gibi.

  *Hikaye yavaş ilerliyor

  *Klasik tasarıma çok yer verilmiş.

  *Evren Blade Runner'a benziyor. Daha yeni Blade Runner 2049 izlediğim ve beklentim yüksek olduğu için bu dizi ilginç gelmemiş olabilir.

  --spoiler--
  * Ana karakter ölümünden 250 yıl sonra başka bir gezegende uyandı ve hemen bir günde ortama adapte oldu. "bu gelecek bana uygun değil." diyip depresif takılması haricinde ne herhangi bir teknolojik gelişmeye ne de kültürel bir farklılığa şaşırdı. iletişim sorunu bile olmadı, konuştukları dil aynı.
  --spoiler--
  1 ... trentuno
 7. 7.
  sci-fi klişelerinin hepsi var. yenilikçi bir buluş yok.
  1 -3 ... barilla
 8. 8.
  dizide en beğendim şey Are you a believer guy oldu.*
  altered carbon
  1 -1 ... aegis
 9. 9.
  Ya ben bilim kurgu sevmiyorum ya da cidden standart bir dizi. Üstelik sıkıyor çoğu zaman
  1 -5 ... karetta karettalar da ucar
 10. 10.
  Güzel Dizi Ben sevdim.
  1 ... izmir ne taraf