bugün

tuz gölünde endemik olarak yetişen tuz gölü hardalı olarak bilinen bitkinin marsı yeşillendirebileceği düşünüldüğünden deneyler yaptı. sonuçta buğday bir zamanlar endemik bir bitkiydi insanlar onu bu kadar yaygın hale getirdi.
mars gezegeninin yerçekimi sıfırmı ki alper gezeravcı'nın uzay istasyonunda yaptığı deneyin mars'a taşınabilirliği olsun?
nasa daha önce uzayda bitki yetişir mi, yetişmez mi diye deney yapmayı akıl edememiş. işte alper gitti ve denedi. ne var yani..

lol
görsel
Seçim öncesi şarttı. Paramız çoktu ödedik.
Muhabir soru soruyor; neden gittiniz? Orada ne yaptınız? Turistik gezi yaptığınız konuşuluyor şeklinde sorular soruyor bu da uzun ama boş şekilde Turistik gezi değildi diyor. Ne yaptığını açıklamıyor, neden gittiğini açıklamıyor.
Cb karşında nasıl el pençe divan durduğunu gördük. Mitinglerde bu adamı görürseniz hiç şaşırmayın.
Başkasının uzay teknolojisini, bilimini kullanarak bir yere gidiyorsan sen turistsin.
Para vererek uzay bileti almış bir turistsin. Milletin parası verilerek uzaya gitmiş turistsin ve millete doğru dürüst ne yaptığını açıklayamıyorsun.
Adam sonuçta uzaya gitmişmi gitmiş, bu bile yeterli bir sebeptir.
14 mayıs 28 mayıs 23 seçimleri arasında uçtu zamazingo uzaya, aslında orada göndercekti uzun onu, 2.seçimden önce çıkıp "uzayı fethettik" diyecekti.

Nasa, bizimkini almadı, nasa salladı, bişey yapamadılar plan suya düştü.

Bu turda götürdüler. Ve evet bu şahıs, tayyibin adamı, ve evet oraya turistik amaçla gitti. Algı yönetiminin bir parçası olarak.
seçim var evlat seçim.
Gardaş adam sonuçta uzaya gitmiş ülkemizi temsil etmiş, nasıl gittiği önemli değil, uzaya çıkan ilk Türk olmuş işte, seçim ne alaka.
Olum o kadar kolaysa parayı sizde bastırında gidin bakalım gidebiliyormusunuz.
--spoiler--
olum o kadar kolaysa parayı sizde bastırında gidin bakalım gidebiliyormusunuz.
--spoiler--

Iyi de o bastırdığı para benim türkiye 'deki yaşlı anamın parası, ben olmasam kadın türkiye 'de aç kalacak...parayı bastırcakmışız da gitcekmişiz...o kendi parasıyla mı gitti? O gemidekilerin hepsi multi milyarder (dolar milyarderi bi de!!) adamlar diil mi? Bu gezeravcı dolar milyarderi mi amk?

O "uzay gezintisinin" parasını kim verdi?
demekki bir Türk'ün uzaya gitmesi gerekiyormuş bir şekilde de gitmiş, bizden de birisi gitsin artık.
Alper gezeravcı'nın uzaya gidip bilim adına bir takım çalışmalar yapması ikna odalarında türban ile mücadele edilmesinden çok daha elzemdir.
Uzaya gitmedi(k)..
Uzaya götürüldü (k).

Aradaki farkı anlayamayan angutlar için:
Birincisinde teknoloji üzerine çalışmak, geliştirmek, denemeler yapmak, hatalardan sonuç çıkartmak, bunun için korkunç paralar harcamak defalarca aynı döngüyü tekrarlamak vs. Vs. Gerekir.

ikincisinde ise, birincide o kadar işi yapana verirsin 50 küsür milyonu, iş biter.
.

Parayla Mercedes alıp sanki o arabayı kendi yapmış gibi hava atan,
Parayla aldığı iPhone la steve jobs tan fazla gurur duyan,
Tuttuğu takım gol atınca sanki kendi atmış gibi börürlenen takımla benim için aynı bu uzaya gönderilmekle gurur duyan takım.
Tıp dilinde "el yaprağıyla gerdeğe girme" sendromu hastaları.
bilime yön verdi geldi işte. daha ne olsun?

tuz gölü'nde yetişen endemik bir bitkiyi uzay istasyonuna götürmüş, demiş ki bu valla billa uzayda da tutar. mars'ta neden yetişmesin demiş.
Yaklaşmakta olan belediye seçimleri nedeniyle...
Olum adamlar zaten teknoloji ürettik demedilerki, uzaya sonuçta ilk Türk çıkmış olmuş.
pamukta fasulye yetiştirmek için.
Yaklaşan seçimler için güzel bir propaganda oldu.
git bak ben ordamıyım dedim bakmaya gitti.
koskoca astronot bilim adamı(!). Dünya'nın düz olduğunu ispatlamaya gitmiştir.
Pkk'lı, fetullahçı, dhkpc'li ve vandal savunucuları, memleketin milyarlarca doları bu örgütlerin çıkardıkları olaylarla hiç edilirken içten içe sevinirdi, şimdi 55 milyon doların sözde israfı(!) Üzerinden edebiyat yapıyorlar.
böyle bilimsel aktiviteler uzaydan ezan sesi duyuluyor mu sorusunun cevabı yerçekimsiz ortamda yürüme qeyfi falan gibi şeylerdir.

55 milyon dolarda iyi para he. 5 milyon doları benim olsa memlekete yerleşir ne deneyler yapardım hey gidi hey..
cehapeli kardeşlerime uzaydan el sallamak suretiyle uykularını kaçırtmak için gitmiştir.
pkk'lı, fetullahçı, dhkpc'li, vandal savunucuları ve bilumum vatan hainleri milyar milyar dolarların olaysız şekilde hiç edilmesine de seviniyordur.