bugün

acımasız bir hayat sürmektir. türkiye mumla aranacak memleket olur.

okunmasını önerdiğim bir yazı:

http://www.karamaneml.k12...mp;view=article&id=75
bu insan bir türkse alamancıdır.gurbetçidir.çocuklarının mutlaka ya pspsi ya da nintendo dsi vardır.

bu insan bir almansa sarı saçlı mavi gözlüdür.çocukları neyle meşgül ne oynar haberim yoktur.
sorusu olan varsa yardım edebileceğim konu.
Şuan istediğim bir durumdur. Türkiye de vergiler almış başını gidiyor. Yeter ya ekonomi yerlerde sürünüyor. Allah sonumuzu hayretsin.
Gelişmiş bir ülkede yaşamaktır.
ırkçıların saldırısına uğrayabilirsiniz dikkat edin.
almancılar, biz oaraya gelmeyelim ve kalabalık yapmayalım diye kötü anlatsalar bile aslında konfor içinde adam gibi yaşamaktır.
Yarın gitsem 10.000€ a 97 model bir skyline alırım. 50.000 TL ye Türkiye de yürüyen araba var mı?
kendi ülkenden kat kat gelişmiş bir ülkede yaşayıp akp'ye oy vermektir.
Havası suyu değil de hayat standartını yukseltmek istiyorsan gideceğin yerdir.
Bakın arkadaşlar; anlatsak sayfalarca sürer.
Bir sürü detay, farklılık vs.
Ben tüm bunlara girmeden, sıradan bir çalışan olarak yaşadığınızda yapabileceklerinizi anlatacağım...
saatlik asgari ücret 10 Euro’dan 12.5 Euro’ya çıkıyor, bu bilgiyi de vereyim.

1- her gün et yiyebilirsiniz. Kilosu 5 Euro.
2- Almanya’da benzinliğe girip 20-30 Euro benzin almak gibi bir kavram yoktur. Giren depoyu fulller. Ortalama bir arabayl 35-40 Euro’ya fullersiniz. Ben iş gereği sürekli semt semt gezdiğimden haftada bir fulllerdim.
3- 1 bira 40 cent falan. Ortalama bir 70’lik viski 10 Euro. Her gün içseniz bile maaşınız size yeter.
4- Berlin gibi Almanya’nın en ileri ve büyük şehrinde 1+0 daireyi 600-700 Euro arası kiralayabilirsiniz. Bu da 1 haftalık maaşınızla 1 aylık kiranızı ödeyebilmek demektir.
5- en pahalı sigara 7 Euro ile Marlboro. Eğer bir gün 8 saat çalışırsanız yeni asgari ücretle 100 Euro eder. 8 saatlik çalışmanız ile 14 paket marlboro alırsınız.
6- Tavuk kanat 2 Euro, dana antrikot 8 Euro, 300 gram et döner 4 euro’dur. 1 saatlik asgari ücretin 12.50 Euro olduğunu baz alarak hesaplayın.
7- Almanya’da yaşayan bir daha asla Türkiye’ye dönmez.
avrupada yaşamak farklı bir dava. türkiye'ye alıştıktan sonra gitmek özellikle sizi başta yorar. kurallar, kültür vs bir ton ıvır zıvır size tuhaf gelecektir. almanya özellikle istanbul'dan giden biri için sıkıcı gelir.
Gafamız şok rahat burlarda. Tek sıkıntı ağaçlardan euroları toplarken bel ağrısı gelebiliyor ama neyse üstesinden geliriz Almanya cennet cennet.
diğer ülkelerdeki insanların istediği gibi, türk insanının da bir çoğunun yaşamak istediğidir.
kimse ülkesinin almanya gibi olmasını, hatta daha ileride olmasını düşünmeden, uğraşmadan, mücadele etmeden hemen kolayını tercih etmemelidir.
hadi diyelim ülkelerinin kalkınma potansiyeli olmayan insanlar için normal bir istekdir de, bize ne oluyor onu anlamıyorum.
değişime en baştan başlayarak, tarımda, hayvancılıkta, sanayide ve üretimde 1 numara olabiliriz. inanmak en temel esaslar....

amaaaann ben de gidecem inşallah. almanya olur, isveç olur, o bizim konya kadar olup, ekonomisi çoh eyi olan hollanda bile olur.
kime ne anlatıyoruz ki biz?
Her ülkücünün hayali.
ismet gürbüz gibi olmaktır.
Ya şu yurtdışı fantezisini bitirin olum ya, kendi ülkesinde hayata tutunamayan bir insan almanyada'da tutunamaz, hatta Türkiye 'ye geri dönmek istersiniz, Almanya dediğiniz ülkeyi' de gözünüzde fazla büyütmeyin, abd' nin yaşam standartlarında değildir, sanayiside abd 'nin gerisindedir, peki neyi vardır almanyanın şuanda elinde olan otomotiv markaları, bu markalara ileride ne olacak biliyormusunuz, çoğu batacak bunuda Çinli otomotiv markaları yapacak, zaten şuanda bile alman markalarının toplam cirosu bir Apple etmemektedir, birde bunların ordusuda yoktur, 2' inci dünya savaşının yenilgisinin anlaşmaları nedeniyle abd ve ingiltere tarafından silahlı kuvvetleri sınırlandırılmıştır, muhtemelen 12 yıl sonra alman sanayisinin biteceğini düşünüyorum, onun için geleceği orada aramayın,artık sanayi uzakdoğu ülkelerinin eline geçiyor, güney Kore ve çin buna en güzel örnektir mesela, onun için batı batmaya mahmumdur, bu işçilik ücretleri ile AB 'ninde dağılacağını düşünüyorum.
almanyada zerre gelecek yoktur. almanya bir zombi ülkedir. almanya dünya teknolojisine inovatif ürünler üretememektedir. geçmiş yuzyılın eski ürünlerini üretmekte onları da yakında uzakdoğuya kaptırması büyük olasılıktır. almanyanın iklimi ve coğrafyası aşırı sıkıcıdır. eğer bir yerlere gidilecekse yakın ve uzak doğu geleceğin yıldızıdır. özentilikler içinde yaşıyan ülkede kendini medeni ve ileri sana kitle komplekslerle batını bokunda boncuk bulmaya devam etmektedir. arayan bulurmuş.
ilerleyen yıllarda esrar kullanımı yasallaşacakmış. Hadi yine iyisiniz mk..
yaşayanları dinlemek iyi olur.
Mesleksiz gidince asgari ücret olan net 1400euroya sürünmek. Ayda min bin EUR kira, su, elektrik, ısınma ödemek.
geri tepilemeyecek kadar iyi bir fırsattır, inşallah gelecekte bana kısmet olur
ohaya Almanyanin elinde sadece otomotiv markalari kalmis onlar zaten batacakmis dedi ya la. Ulan Adamlar otomasyondan tut, senin evindeki beyaz eşyaya, gunluk hayatta kullandığın elektronik urunlerden giyim kusama, ayağına giydiğin ayakkabiya kadar her anlamda üretim yapiyo ve bu ulke batacak ha. ayrica o batacak dedigin otomobil firmlari zaten senin ulkenin sermayesi kadar elektirikli araba uretime butce ayiriyolar gelmis burda apple cirosundan bahsediyo. tesla bile dunya genelinde fiyatlarda indirime gitti, neden cunku batacak olan alman otomobil firmalari surekli elektrikli yeni modeller piyasaya surmeye basladi her konsepte ve daha uygun fiyata. bi de hani su öve öve bitiremediginiz togg var ya hani onun motorunuda bu almanlar yapiyo. ama siz iste öyle bosch bosch bakarsiniz 100% yerli diye.
Herkesin çalışıp akşam uyuduğu şehir. Almanyadaki yakınlar öyle anlatıyor. Korkmayın la gelmiyoz aq ahahahha.
en iyi ismet gürbüz anlatır.