bugün

2004 yapımı filmin en güzel sahnelerinden biri predator un weyland ı öldürmek için boğazından tutup yakaladığı ancak infrared görüşle ciğerlerindeki kanseri görünce "şartlarımız eşit değil" mantığıyla bıraktığı sahnedir.

lakin weyland akabinde predator u yakmaya çalışmış akabinde hakkın rahmetine kavuşturulmuştur.

predator delikanlıdır.
süper filmler bu zamanda yapamazsınız.
çıktığı zamanlarda bok atılan güzel bir bilimkurgu- korku filmiydi. artık böyle filmler pek yapılmıyor.
gönüllerin predatoru desteklediği ama içten içe de "alien de candır lan yazzık" iç çekmesini yaşatan versustur. şimdi alien daha çirkin daha saldırgan diye predator kazansın istiyorsun ama aslında alien in bu kadar saldırgan ve agresif tavırlar sergilemesi de bu predator ipneleri yüzünden. deney heyvanı gibi üretiyorlar bu alienleri sonra avlıyorlar tek tek safariye çıkmış gibi..
Gerek alien gerekse predatör filmlerine yapılmış bir hakaretdir.
kıymeti bilinmeyen filmlerdendir. iki serinin kombini olarak belki en iyi film olabilir. tabi ikincisi çekilerek içine edilmiştir o ayrı.
alien reyizin çift vurup tek saydığı/sayacağı kapışmadır. predator neymiş. arnold reyiz ( predator - av 1987 ) tek başına eline vermişti serinin başlangıcında.

görsel
Oldukça iyi kurgulanmış bir bilim kurgu. Saf aksiyon olsun ne olursa olsun mantığından öteye gidip iki gelişmiş ırkın arasında kapana kısılı halde kalan insan ırkının yaşadıkları ile verilen gerilim , sahnelerin seyir zevkini arttırmış. Filmin sonunda predatör hayranlığım başladı.
şuan izlediğim ve alien ve predatör filmleri ile pek de ilgisinin bulunmadığı, usta yönetmen Paul Anderson'un yönettiği sağlam Bilimkurgu - korku filmidir.
--spoiler--

her iki seri hayranını tatmin edecek düzeyde hoş çerez film. piramit içinde mal insanlar çok yer kaplamasaydı iyiydi. alien ve predator savaşları kısa ama etkileyici. götüntü yönetmeni süper iş çıkarmış beğendim. eksik olan hepi topu 3 predator'dan ikisini filmi başında harcayan alien'lara gıcık oldum resmen. neyse sonda kalan predator abi tek başına hepsine daldı da, insan kızı pezevenglerin elinden kurtardı.
--spoiler--
dünyanın en güzel film, comic serisi ve oyunlarından biridir. oyun diyorken özellikle AVP 2010.
aynı zamanda insanı en zor ikilemlerden birinde bırakan seri. xenomorphlardaki estetik, predator teknolojisi her zaman yarışacak. yine de ben predatorcüyüm.
avp requiem rezaletini görünce daha bir sevdiğim film. su gibi, kafa yormadan akıp geçiyor. sinema tarihinin en karizmatik yaratıklarını görüyoruz. ama güzelim evrene basit senaryolarla yazık ediliyor o kötü. yine de ikinci kere bile izlenebilitesi var.
Aynı anda 2 über film konseptinin içine nasıl sıçılır, tarihin en iyi 2 bilimkurgu filmi nasıl birbirine sokulup bok edilir en güzel örneği.
oyunu müthiş grafiklere sahip bir film. çok beğendiğim söylenemez ama fikri eğlenceliydi.
sloganı "kim kazanırsa kazansın, kaybeden biz olacağız" olan film.
türkiyenin gündemindeki film.
Gereksiz bir düetdir. Lakin James Cameron gibi bir hadi hakkını çok da yemeyelim navi ırkı icatçısının hiç enteresan sayılmayacak yaratık çiziminin kostüm ve rasta benzeri saç ile adam edilmiş olduğu uzay hayvanının, sanki geri zekalı bir mahlukmuşcasına karizması yerle bir edilmek suretiyle, Giger adlı manyak şizoid sanatçının icat etmiş olduğu benzeri olmayan kaliteli uzaylı hayvanın kapıştırıldığı film serilerinin genel adı. Hikaye de piramitlere dayandırılmak suretiyle onikiden vurulduğu farz edilmiştir. Predator predator olarak kalıp insan avlasa, hakeza alien da gene insan yese olmaz tabi illa işin içine humonoidlerin mutlak zaferini ilan edebileceği gereksiz bir hikaye oluşturmak holywood klişesi olduğu için bu haltı da yemişlerdir. (predator humonoid sayılır, sonuçta beğenirsin beğenmezsin sözlük, teknolojisi var kültürü var raconu var kendine göre, fakat alien takmaz karizmadır racondur saldırır)
Şimdi efendim bu predator hayvanını yenmek için bir adet arnold schwarzenegger modeli kitle imha silahına gereksinim vardır normalde, aksi takdirde onun dışındakiler ölmektedirler. Heyvanda teknoloji o biçimdir, uzay gemileri yıldızları aşar, fakat lakin uzaylı da olsa uzaylılar salaktır amerikalılar akıllı holywood kanunu gereğince biraz hanzodur bu predatörler ve bu yüzden teknolojiyi oluşturan predatörler kimdir daima merak konusu olmuştur. Düşünün efendim, bu bizim gariban gezegende, onurdur, haysiyettir gırla ve buna ek olarak kuantumdur, göreceliliktir demiş olmamıza rağmen hala mars a kadar gidemezken, bu predatör hayvanatları yıldızlar arası yolculuk yapma teknolojisini sadece avlanarak edinmişlerdir farklı bir bilimsel yöntem ile. O yüzden biraz hanzodurlar, konuşamazlar papağan gibi sesi taklit ederler falan. Demek ki neymiş? Predatorün teknolojisi allah vergisiymiş onlar öyle yaratılmışlar zırhıyla plazma atıcısıyla, uzay gemisiyle falan.

Aliens ise tam bir yaratık olarak sahneye çıkmış güzide bir uzay hayvanıdır. Kendinden ötürü varolan savunma mekanizmaları teknolojiye lüzum bırakmaz,tamamen biyolojiktir durumu. Hadi bunlara da teknoloji versene holvwood um klişem, zırh ver gemi ver plazma silahı ver independence day uzaylılarından neyi eksik, nasolsa teknoloji için zeka şart değil hadi bakayım, yemiyo o zaman di mi? Ya işte böyle göt eder sözlük holywood u da. Ayrıca öldürürken parçalamak hoş olmaz, asit kanar, sonra ne bileyim arnold ile değil, en azından bir buldozer falan gerekir birebir dövüşebilmek için, çok seri hareket eder, kuyruğu da ağzı kadar kesicidir,ayrıca da pusu kurar tam bir avcıdır. Sonra sen git predator hanzosunu bunun dominant avcısı yap para kazancam diye. Olmamış. Yapımcı firmanın markası aynı olması mühim değil, yaratık filmlerinde alien serisi Giger ın da katkılarıyla bir sanat eseriyken, predator serisi tamamen ticaridir efendiler, 3. sınıf bilim kurgudur, benzeri de çoktur, salt kostüm tasarımıdır. bunları kıçınızı yırtıp seri film yapsanız predator fanları oluştursanız da işe yaramaz. Karanlıksa karanlık alien serilerinde de var karanlık ama can sıkmaz gerilimi yükseltir. Ayrıca sigourney Weaver yani Ripley ablamız zekada arnold a 10 basar o nedenle alien saldırılarından kurtulabilmiştir zaten. arnold olsa bu hayvanla savaşmaya kalkışırdı herkül nidalarıyla ve tabi o heyt insanın haysiyeti adına uleyn diyemeden bizimki beynine çakardı dişli dilini fare avlar gibi, çok denk geldi orijinal alien serisinde arnold lar yem olarak. Hatta bırakın arnold u gerçek bir alien in karşısına 10 tane predator çıkarın bu predatorler de biz maçoyuz asarız keseriz, deri yüzer kafatası biriktiririz tribiyle dolanan hanzolar olduğu için, onca teknolojiye kamuflaja rağmen hiç şansları olmazdı. Lakin aliene kamuflaj işlemez koku kamuflajında yoksa, ayrıca ortada dolanmaz öyle av gibi kendisi avcıdır, kraliçesi buldozer beygiri gücündedir. Yok öyle predator alien e karşı falan, olmamıştır, yalandır,gerçekte yoktur böyle bir şey.
hikayenin özünü anlatıp öyküleri birleştirmesinden mütevellit hoşuma gitmiş olan filmdir.
(bkz: beyaz musluman vs bluevelve)
hakikaten iyi bir oyun izlenimi veren yapım aşamasındaki oyunun ismi. yine en ezik olan taraf insanlar olacak gibi görünüyor. 'kim kazanırsa kazansın insanlar kaybedecek' şeklindeki alien vs predatör sözü 'kim kaybederse kaybetsin oyuncular kazanacak' şeklinde bu oyuna adapte edilmiş. bu oyun sayesinde av yapma zevkimiz biraz tatmin olacak ve yaban domuzları ile ayılar biraz olsun rahatlayacaklar.

http://www.gametrailers.c...redator-e3-trailer/319726
2010 yılında çıkacak sega oyunu. ps3,xbox 360 ve pc ye çıkması bekleniyor.

http://www.viddler.com/explore/patlike/videos/99/
film hakkında kulağıma hiç güzel şeyler fısıldanmamıştı. ben de alien'e olan saygımdan dolayı filmi izlememiştim. bugün denk geldi de izleyiverdim. izlemez olaydım böyle boktan bir film izlemedim. çok kötü bir film gerçekten.

hele o düşmanımın düşmanı dostumdur desturu ile insanın predator'e yavşaması yok mu? predator salağı da hemen kavradı olayı. lan sen değil miydin geçen mezbaha görevlisi gibi insan kesen ne ara hümanist oldun? alien'e ne yapabilir insan zavallısı da ortak ediyorsun lavuğu kendine? şimdi bakınız efendim, alien karakteri milyonlarca yıl evrim geçirmiş uzayın zor şartlarında, kan değil asit taşır olmuş vücudunda. zekanın yenemeyeceği kadar saldırgan olmuş abim. kendi serisinde her filmin sonunda insan götü zor "kurtarmış". yıllarca tuttuğu insanı yardırmış. böyle bir arkadaş kendisi. bu predator zavallısı da orta sınıf filmlerin kahramanı. arnold'ı tokatlamıştı zamanında "orman"da. tek başına arnold yenmişti yani bu zavallıyı ama ben daha alien'i döveni görmedim. neyse benim açımdan iki zavallı tür kahraman alien'e karşı birleşti filmde. saçma yani.

bir de yapımcılar madara etmişler alien'i. benim bildiğim alien öyle her sahnede boy göstermez, sessiz ve sakin şekilde işini halleder. onu gördüğün zaman zaten o saldırmış olurdu. bu filmde ise sanki boks maçı gibi sürekli ortada. maksat gişeye oynamak işte yoksa öyle uzun uzun dövüş sahnesi nedir? *
2004 yılında izleyiciyle buluşan, çek cumhuriyeti, kanada, abd ortak yapımı,bilim kurgu, gerilim, korku, aksiyon, çizgiroman gibi türleri içerisinde barındıran sinema filmi. filmin yönetmenliğini resident evil'den tanıdığımız paul anderson üstlenmiştir.

daha önceki yıllarda hem alien hem de pradator isminde bir çok seri ve devam filmleri bulunan iki dünya dışı yaratığı birbirine düşman olarak buluşturan film, çok zengin bir iş adamının yaptığı araştırmalar sonucunda antartika kıtasında yerin bilmem kaç metre altında sıcaklık ve bazı sinyaller elde etmesi üzerine aztek uygarlığına çok benzemesine rağmen azteklerden binlerce yıl daha eski bir uygarlığın piramitlerine rastlaması sonucu teknik ekibini de toplayarak antartika'ya gider ve piramidin içerisine girerler. aslında bu ekip farkında olmadan, binlerce yıldır aralarındaki savaşın devam ettiği iki dünya dışı yaratığın yeniden savaşması için harekete geçmelerine sebep olmuştur.
predator uzaylı bir yaratık olup envayi çeşitlilikte alengirli ve teknolojik silahla donatılmış, çok zeki, avlanmaktan çok hoşlanan, avcılık ata sporu olan, çok kahraman ve artiz bir uzaylı kolonisidir. alienler ise pradetorlere göre zeka açısından daha zayıf olmalarına rağmen heybetli ve ürkütücü yapılarıyla, doğal ve organik çeşitli savunma ve saldırı silahlarıyla donatılmış, predatorler gibi gelişmiş avcılık teknikleri bulunan, takıntısız, çok saldıran, vahşi ve doğal yaratıklardır. *
predatorler zeka açısından daha gelişmiş oldukları ve her zaman daha zor avlar aradıkları için yüz yıllarca insanları alienlere kurban etmişler ve çoğalmalarını sağlamışlardır. alienler yumurtlayarak üreyen canlılar olup, yumurtadan çıkan alien civcivi büyüyüp gelişebilmek için parazit olarak yaşamak sureti ile başka bir organik canlının içerisine girip, canlıyı içten içe yiyerek alien olması için gereken evreyi bu canlının içerisinde tamamlamak zorundadır. bu sebeple insanlar bu iş için biçilmiş kaftanlardır. binlerce yıl önce insanlar predatorlere tanrı gözüyle bakmış ve avın başlaması için kendilerini alienlerin içine girmesi için birer kurban yapmışlar ve bu duruma kutsallıklar atfetmişleridir.
predatorler hicri ya da miladi takvim yerine aztek takvimi kullanan yaratıklardır. ve insanların buraya gelmesi ile birlikte av yılı gelip çatmıştır.
insanlar piramide girince arkalarından predatorler de piramide girer. bu arada insanlar predatorlerin avlanabilmek için ihtiyaç duydukları üç lazerli omuzlarına taktıkları süper sonik silahlarını sehven alırlar ve predatorleri de görünce tırsarak kaçarlar. gariban predatorler silahları ve tam techizatları bulunduğu zaman bile zor bela baş ettikleri alienlere karşı silahsız hiç bişey yapamazlar. alienler predatorleri çil yavrusu gibi dağıtırlar.
derken sevgili pıtırcıklarım, alienler insanlardan silahlarını geri almak için çabalarken insanlar alienler ve predatorler tarafından öldürülür ve yalnızca bir adet en zencisinden olmak kaydı ile dağcı, atletik, dişi insan oğlu kalır. bu esnada alienler aynı zamanda predatorleri öldürdükleri için yalnızca bir adet predator kalmıştır. zenci kız bakar durumu kavrar içinden kendi kendine, ''ulan bunlar bunları öldürüyor silahlarını aldık mal gibi kaldılar. şimdi bu da ölürse dünyayı alienler saracak, predatorlerin bile şurasını burdan getiren alien bize ne yapmaz ki'' der ve predatorle iş birliği yapar silahını geri verir, işgüzar predator de ona essahtan bir meziyetmiş gibi bir adet alien kuyruğundan mızrak hediye eder başlarlar alienlerle savaşmaya. bu arada devasa kraliçe alien zincirlerinden kurtulup bunlara dalar, olaylar gelişir... *
ayrıca mekanlar, göz alıcı olup kendi içerisinde 10 dakkaya bir yer değiştiren, üzerlerinde bir çok hiyeroglifin, sembolün resmin, değişik mimari süslemelerin bulunduğu alengirli ve esrarengiz yerlerdir.
filmin devamı olan alien vs predator 2 de şu anda çekilmektedir izlemek için sabırsızlanıyoruzdur.
bir benzeri için;
(bkz: said nursi superman a karşı)
bana predatörleri sevdiren film. arşivleri karıştırıp eski predatör filmleri bulmama sebebiyet vermiştir.
yaşamımda ki en eğlenceli anlardan birini sinema salonunda yaşamamı sağlamış filmdir.
ilk yarısı bittiği anda film hakkında kritiklere başlanır ve yanımdaki bi tuhaf insan şunu söyler:aga film iyi de bunların hangisi alien hangisi predator?
güncel Önemli Başlıklar