bugün

Türk kanı taşıyan, vatanına milletine sahip çıkan alevi kardeşimdir.
"Demiri demire dövdüler; biri sıcak biri soğuktu, insanı insana kırdılar; biri aç biri toktu." Pir Sultan Abdal

Alevi sunni ayrımına en güzel cevabı çoook önce vermiştir ulu ozan.

Ayrıca "demedim mi" adlı şiiri ramazanda ilahi olarak da söyleniyor. Alevileri hor gören sunni kesimin yaptı farklı bir tezatlıktır bu da.

https://youtu.be/Kg3srzmlmZc
bazılarının, sünnilerin hepsini tok zannettiğini gördüğümüz, Hz. Ali'nin yolunda olma iddiasındaki/potansiyelindeki kişidir.
ne sünnilerin hepsi toktur, ne de Alevilerin hepsi iyidir.

başka bazilari tarafindan inanci "saçma" bulunmuş kişidir.
Bu da yanliştir, saçma olan şeylere inanmak da "inanma hürriyetine" dahildir, hatta inançsizlik bile din ve vicdan hürriyeti kapsamindadir.

son olarak, "Ali'siz alevilik olabilir ama onun adina "alevilik" diyemezsiniz. Kadim Anadolu misterleri, şamanizm, animizm, teosofi falan diyebilirsiniz ama...
Hz. Ali'yi seven, hatirasina ve mirasina gerçekten sahip çikan herkese selam olsun.
Sünnilere 1500 lu yillar ve öncesinde çok eziyet çektirdi. e tabi sonra yavuz sultan selim alayını öldürdü .
Geçenlerde sizinle bizim aramızda ne fark var otur helede bi anlat dediğim arkadaşımın söylediği her farka kuran ayetleri ile cevap verdiğim ve elemanın o günden beri benle konuşmadığı, gerçekten ne olduğunu bilmek istediğim oluşum.

Oluşum diyorum çünkü kuran ayetleri ve hükümleriyle çok zıtlar.

Bize dedi arkadaş, içki içmek serbest. O niyeki dedim. Dediki hz.ali alkol alırdı.
Benim güzel alim hz.muhammedin yanında büyümüş ve onun ahlakıyla ahlaklanmışken içki serbest olsa dahi içmeyecek bir adamdır.
Kaldıki 4 adet alkolun yasak ve kötü olduğuna dair ayeti gösterince sustu kaldı..
inanmadı tabi bana, tartışma mecrasını terketmek daha işine geldi.
Şimdi; ya aslolan kalptir,iyilik hoşgörüdür falan deyip kuranı yok saymak ve islamı fırkalara ayırmak doğrumu?? Asla değil tabi..
Alevi arkadaşlar mesajla anlatabilse bana keşke dertlerini.
alevi kültürünün şiddet yanlısı olduğunun iki kanıtı şudur.

1- beşer eşed suriyedeki katlettigi bebekler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar ortada.

2- iran yıllardır sunnileri asıp duruyor.

türkiyedeki terör gruplarının mensuplarının çoğunluğu alevidir.
Alevilere esadı örnek vererek kötüleyenler.

Işıd ve diğer onlarca islami terör örgütü de sünni. He sünni olmayan islami terör örgütü de varsa 10 da 1 veya 2 dır.

illa taraf mı olalım?
şia suriye ve iranin yaptığı devlet terörü ortadadır. mossatin cia nin köpeği işid in yaptıkları yüzünden sunnileri şiddet yanlısı yapıyorsunuz. at gözlüğünü çıkarın.
şia suriye ve iran ile bağı kurulmaması gereken kişidir.
bu yapılırsa, aynısı sünniler için de söylenebilir.
IŞiD de sünni olduğu iddiasındadır, dikkat edilsin.

Alevi, bize aittir, bizdendir; bir kere has Türk'tür, Tunceli'dekiler dahil. Kendileri de bilirler kökenlerini...
Çok zengin bir kültüre yaslanmaktadır ve çoğunlukla mert insanlardır.

Ateist ve komünist terör örgütlerinin devşirmeye can attığı insan tipidir ama aynı zamanda.
Alevi'nin buna engel olması şarttır.
Alevilik, Ali'siz olmaz, Allahsız hiç olmaz.
Bu nedenle Alevi ateist olamaz, ateist de "ben aleviyim diyemez".
Anca, "alevi kökenliyim falan" o kadar!
bizim köpeklerimiz bile haram yemez o yüzden bazı piçlerin çamur attığı muhteşem insanlardır.
(bkz: #32165196 sizin gibilerin zaten soframızda yeri yoktur)
Atatürk devrimlerini hala var olmasının sebebi olan, hümanist değerlerin başını çeken, hz. Ali'nin fikirlerini kendine rehber edinmiş dini mezhebe sahip kişi veya kişiler.
Hümanist bir arap peşinde koşanlardır. Camide peygamber torunu öldürüldü diye camiye gitmezler. Geneli milliyetçiden çok sol hatta komünisttir.

Kendilerine çağrım sünnilerle birlikte mezhepçilik virüsünü atıp türk ırkçısı olmaları.
(#32301188)

Üstteki entryi refere etmek durumundayım.

Adam gerçek Türklere Türk milliyetçisi olun diyor. Köken olarak kesinlikle Türktür aleviler.

Arap peşinde koşan demiş. En çok buna güldüm.

Mezhepçilik fitnesini atmak? Yahu mezhepçilik yapan aleviler ise alevi konularına bakın sünni konularına bakın.

Solcu ve milliyetçi olunabilir. iki kavramın da ne olduğunu bilmiyorsunuz daha.

Tanım: aydın kişilerdir. Çıkar bakalım sen sol görüşlü ve alevi insanları. Araplardan farkı kalacak mı ülkenin.
Dini olaylarını bilmemde şu osmanlıcılardan daha türk oldukları kesin.
Alevinin insani değerleri çok yüksektir.
Asırlar geçse de üstünden hz hüseynin şehid edilişi akla gelip gözlerinin dolmasıdır alevilik. Bir yudum su içmeye utanmaktır.
en büyük zararı soldan ve kürtçülerden gören kişiler. ancak farkında değiller. herkesten daha fazla türkken, bu ülkenin asıl ve gerçek sahipleri olabilecekken, aptal kanaat önderleri ve o salak hümanizm edebiyatı yüzünden tüm meşruluklarını kaybetmeye başlayan kişilerdir.

kürtçüleri, solcuları, anarşistleri, asimile olanları felan içlerinden temizlemeden ve kendi sermayelerini yaratmadan güçlenmeleri mümkün değil.
Allahsız piÇler hepsi mi aynı olur amk şaşkınlık iÇerisindeyim.
genelde sunni kesime kız veren ancak sunni kesimden kız alamayan kişiler. benim gördüklerim öyleydi türkiye'de yaşarken.böyle böyle asimile oluyorlar işte.
kendisinden korkulan, üvey evlat muamelesi yapılan ancak Cumhurbaşkanımızı korurken şehit olandır. ayrımcılığın yüzüne tükürmemizin ne kadar elzem olduğunu suratımıza vurandır...

15 temmuz 2016 günü cumhurbaşkanının kaldığı hoteli basmaya gelen darbecilerle çatışan polislerden biri kemal kılıçdaroğlu'nun akrabası olan bir polisti...
(bkz: alevi kızları/#33604645)
72 çeşit alevi varmış. Cidden 72. Namaz kılan, kılmayan vesaire. Kelime-i şehadeti reddeden din. müslümanlığın bir mezhebi olabilir mi, orasını bilemem.
Bir mezheptir. Sunnilerinde kötüleri olduğu gibi alevilerinde kötüleri bulunmaktadır. Irk ayrımı yaparım ama mezhep ayrımı yapmam efendim. Hem kürt hem alevi olursa sıkıntı büyük.
alevi bir arkadaşımın dediğine göre bunlarda gericilik, yobazlık diye bir şey yokmuş.
aşureyi güzel yaparlar.
Bune lan herkes yazmış yok aleviler şöyle iyi böyle iyi. Size kötü diyen mi oldu amk?

benim alevi arkadaşlarım da var