bugün

bir şarkı sözünü hatırlatır.
" ne sünni ne aleviyiz
hak deryasının seliyiz
biz bir aşkın aleviyiz."

mezheplere dolayısıyla dinlere inanmayan deist bir kişi olarak alevi, sünni gibi ayrımların insanlık ayıbı olduğunu savunuyorum. inanmadığım halde saygı duymakta bir çekincem yok.
bu tür şeyleri artık aşmak lazım. ha illa alevilik ile ilgili not düşülecekse sunu soylemek isterim ki tanıdıklarimin neredeyse tamami kemalist insanlardir. hatta prof. yalcin küçük " cumhuriyetin dini olmaz ama olsa alevilik olurdu." seklinde bir söz söylemistir. yani alevilik bende bu anlamlari cagristiriyor. neyse bir deist icin fazla uzun bir mezhep entrysi oldu. bu kadar yeter.
Benim şansımamı bilmiyorum, tanıdıgım bütün aleviler tahsilli, tahsili olmasa bile çok kültürlü, beyefendi, ağırbaşlı insanlar.... Yanlız ara sıra çok ani tepklerde verebiliyorlar hiç beklenmedik yerlerde. Sonuç olarak severim alevileri...
yıl: 2016
yer: türkiye
konu: meshep

yıl:2016
yer: norveç
konu: önümüzdeki 10 yıl içinde araçların tümünün 0% emisyonlu (yazıyla sıfır emisyon) hale gelmesi.

https://onedio.com/haber/...r-emisyonlu-olacak-580372
beyninin % hiçbirini kullanamayan yazarların dışındakilerin yazılarını okudukça geleceğe dair umudum artıyor aleviler şöyle böyle tabusu çatırdamaya başladı böyle devam ederse yerle yeksan olur.
ben karadenizliyim benim de çevremde lazı kürdü arabı Alevi olan var. Ama ben genel de insan mı değil mi diye bakarım dili dini ırkı önemli değil önemli olan insan kalabilmiş mi ? Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saygı şart!
ehli beyt cemevi 12 imam alicilik semahlar felan filan kültür de olabilir ama tipki diger mezhepler gibi bununda islam ile alakası olmayan hezeyanlik. zamaninda ezilmisler doğru. sünnilere göre onlarin kestiği et bile yenilmez. kaldi ki sunniler islamin baş yaverleri ikisi de ayni safsata al birini vur ötekine..
prof. dr. yusuf halaçoğluna göre anadoluda yaşayan alevi türkler, diğer türk olduğunu iddia edenlere oranla daha saf/daha karışmamış olan türklerdir..

sebebi de basit ve bilindik..

alevi diye ötekileştirdikleriniz, pekçoğunuzdan daha türk yani..

bilginiz olsun..
Bundan 100 yıl öncesine kadar kur an ve sünnetle çelişmeyen bir itikate sahiplerdi.
muhammedi'nin yandan çarklısı.
aleviler pek pkk ya destek vermezler.
ali evi mensuplarıdır.
yaptığı yemek yenmiyormuş diyorlar, arkadaş yemek yemeden önce adamın inancının ne olduğunu mu soracağız, bi gidin allah aşkına ya.
Aklıma tuncelide teröristler öldürülürken feryat figan bağıranlar geliyor ama kimseye önyargım yok.
Aleviler de kendi içlerinde ayrılıyor. Bunların 2 kolu çok tehlikeli. Diger kolları düzgün.

Aleviler bilirler o iki kolu ama dile getirmek istemezler.
aynı zaman da koyu atatürkçülerdir.
Geneli kültürlü ve anlayışlıdır.
Atatürkçü ve insan olmaları gibi ortak noktalarımız vardır.
Gençlerinin çoğunun zaten dinle, imanla alakası yok. Ama yaşlılarının kur an hakkın da çok az bilgileri olmalarına rağmen bizi " kâfir " olarak görmeleride çok acayip. Eminim arkamızdan " yazık şu kafirlere " diye acıyorlardır.

Kendileri dini ve siyasi meselelerde resmen bizi çarmıha germelerine rağmen bizim " mezhepçilik, ayrımcılık " yapmayalım diye saçlarını sıgazladıgımız kişiler. Helal olsun size!
memleketin çocuklarıdır.
bunlara saldıran sünni-görünümlüler aslında emperyalist köpeğidir.
Kafanız var, düşünün; ayrılık gayrılık kime yarar?
bir daha söyleyeyim, bu memleketin çocuklarıdırlar.

not: deistim, masonum, illuminatiyim (aslında net sünniyim)
görsel
şu yazdığın ırkçı yazıya bak yaa küçük insan seni.
aleviler de boşuna demiyor zaten, onlar bizi bulsalar bir kaşık suda boğarlar diye. işte bu da size ithaf edilmiş meğerse.
aleviler senin benim gibi insandır ne onlardan bir üstünlüğümüz var ne de onların bizden üstünlüğü var biz hep birlikte türkiyeyiz.
Acem insanlarının ateşe tapma kültürleriyle müslümanlığı karıştırması sonucu ortaya çıkan inanç. iran da ortaya çıkmıştır ilk.
güzel insanlar ama yol baştan yanlış. malesef öyle. ama inanç özgülüğü var. saygı.

açıklaması.

1500 sene önce kim halife olacak kavgası bayağı bir cozutmuş. ahanda o kavga nasıl olduysa orajaynıl tebliğde olmayan mezhepleri çıkarmış.

haaa insanlar bunu geçmişte belki bilemezdi. ama artık bugun konu netliğe kavuştu. işin merkezindeki ali figürü malesef ilahi bir köken değilde insani bir çekişmeye sahip.

orta asyadan gelen türkler irandan geçerken bu ali merkezli şia inancından ali kültürünü biraz almışlar. ama şialığı almamışlar.

biraz ordan biraz burdan yani. işte ortaya türkiye aleviliği çıkmış.

aslında aleviliğin esas merkezindeki kişi hacı bektaş veli. daha ziayde onun hümanizması.

insanın ahlak saygı hoşgörü ile olgunlaşması. tekamül etmesi. yanında ali olayı biraz ordan buran olmuş.

aleviler sünniler çok üzerlerine gelmesin diye 3. müslüman damat amcaoğlu aliyi kalkan olarak bir miktar kullanmışlar gibi.

özünde eline beline diline hakim ol, yani evrensel barış saygıdır alevilik.
islamdan çok daha eski olan inanç.

islamdan sonra islam ile harmanlandı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar