bugün

benim. derdi olan entryden değil özelden yazsın bakalım.
size ne ulan diyesim gelmiyor değil... size gel bizden ol diyen yok. ülkene zarar veren yok. bulaşan yok. peki sen niye bizle uğraşıyorsun jonathan ?
daha ne olduklarini karar verememis toplum. birisi cikar mezhep der, digeri din den, digeri kultur der, oburu etnik grup der. daha yazacak cok sey var.
nedense türkiyedeki gayrimüslimler tarafından çok sık övgü alan ne idüğü belirsiz insanlar topluluğu.

cami müslümanların ibadethanesiyken gidip cemevinde ayin yapmalarına hiç anlam veremem.

müslüman değilseniz değiliz deyin olsun bitsin.
+kız çocuğa bırak haksızlık edilmesini erkekten önde tutarlar.
+bilgiye bilime önem verirler.
+din konusunda kendilerine özgü inanç sistemleri vardır.
+atatürk sevdalısıdırlar.her alevinin evinde atatürk resmi vardır hemen hemen.
+kısacası islamın reformize edilmiş halidir.ileri ılımlı islamdır.

kızıl oğuzlardan gelirler -horasan- öztürklerdir.bu yüzden orta asya inancını tam olarak bırakmaya gönülleri razı gelmemiştir.
kendisini türk zanneden başlığı uplayan mongoldan çok daha fazla türklerdir biolojik olarak.

demem o dur ki bu topraklarda sığıntı gibi yaşayan gerçek ev sahipleridirler.
asi sünnilerdir.
alevi kelimesi ali'ye uyan anlamına gelir. türkiye'de alevi olduğunu kabul eden insanlar içinde birden fazla yorum vardır. ancak alevi denildiğinde çoğu insanın zihninde ,gözünde tuncelili alevi dedesi veya gür bıyıklı solcu insan tipleri belirir. neredeyse alevi olmak tunceli , sivas vb. memleketlerdeki alevilerin anlayış ve yorumları ile bir tutulur.

ancak şöyle yorumlara , değişik alevi anlayışlarına rastlamak mümkün. örneğin bektaşi diye bilinen insanlar alevi olmayı ayrı bir din yada mezhep olarak görmez, tarikat sayar benzetme de hata olmasın , mezhepte hanif gibi davranırken tarikat olarak alevidirler. hacı bektaş veli'nin sünni mi yoksa alevi mi tartışması burdan çıkar. bence hacı bektaş fıkıh mezhebi olarak hanifi , tarikatta ise alevidir. bektaşiler dışında kadiri ve melamiler 'de buna benzer.

ülkemizde varlık gösteren tarikatların çoğu kök olarak kendini hz.ali ,hasan,hüseyin ve hz.fatma üzerinden ehlibeyte dayandırır. böyle düşünüldüğünde türk tarikatların çoğunun mezhep olarak hanefi tarikatta alevi olduğunu söylemek yanlış olmaz.bu iş batıda böyle.

doğuya baktığımızda ise farklı bir alevi yorumu karşımıza çıkıyor. bektaşi veya diğer ekollerden farklı ataları erdebil tekkesine bağlı bir topluluk ile karşılaşıyoruz. günümüz de kürt aleviler ermeni yada haçlı kalıntısı gibi kanıtsız iddiaları bir kenara bırakırsak kürt alevisi dediğimiz topluluk aslında 500 yıl önce şafii mezhebini terketmiş , şeriata isyan edip tarikata ( safevi) yönelmiş insanlardır.günümüz de bu topluluğun ne kadar tarikat olduğu ise tartışmalıdır.(kast sistemi)

500 yıl önce iran'da iş başına gelmiş şah ismail'in halkının çoğunluğu şafii olan iranı , şia'nın yardımıyla baskı altına aldığı bilinir.(bu şekilde mezhep değiştirme islam tarihinde mısırda da rastlanır ,eyyubiler tarafından şii (fatımi ) mısır , sünniliğe çevrilir)

şah ismailin iranda başarılı olan politikası anadolunun doğusunda hissedilmeye başlanmış ve kürtlerin az bir kısmı iran tarafını ,halen şafii inancını korumak isteyen çoğunluğu ise osmanlıyı tercih etmiştir.

sonuç malum (çaldıran savaşı)

günümüzde doğuda etnik kökeni tartışılan alevi kürt denilen grup 500 yıl önce mezhebine asi olmuş safevi tarikatına bağlanmış insanların torunlarıdır.
cahil, kendine inandırılanlar şeyler haricindeki şeylerin hepsini sorgulamadan yanlış görenler tarafından ötekileştirilmeye çalışan insanlar. tüm çirkin iftiralara karşı hala iftira atanlara bile sevgiyle yaklaşanları mevcut. çoğu inançta hiç görmediğiniz, hoşgörüyü, sevgiyi, kalben iyiliği bu insanlarda görürsünüz.
Diğer 3 halifenin halifeliğini kabul etmemek yanlıştır. Fakat Hz.Muhammed (s.a.v) ' in "Ali hak iledir Hak Ali iledir" , "Ben kimin efendisiysem Ali de onun efendisidir" dediğinin bilinmesi lazımdır. Toplum açısından bakıcak olursak bilemem çünkü insanların islamı kitaptan öğrenmesi ve sünnetten ayrılmaması lazımdır.
Alevilerde oruc tutar ve namaz tanidigim alevilerde vardir. alevilerin oruclari daha agirdir. mesela oruc suresi boyunca hic bir sekilde su icmezler et yemezler masalarinda cesit cesit yemek olmaz.
Kirk kapi kirk makam felsefeleri vardir.simdiki donem icin pek soyleyemeyecegim ama eski aleviler tam bir anadolu insanidir.
kötüsüne henüz rastlamadığım insanlardır. her insan gibi onlarında iyisi kötüsü var yani insanları inançlarına göre yargılamak ne tür bir psikolojik rahatsızlıktır bilemem. neyse bu tür kişilere kin kusmakla uğraşmamak gerek. alevi dostlara selam olsun.
Tokat/Erbaalı olduğumdan dolaylı olarak sıkça alevi misin soruları ile karşılaşan birisi olarak ve alevi çevreleri bilen birisi olarak ben bu insanları sevmiyorum kimse kusura bakmasın sırf bu insanlar yüzünden bazı insanların ön yargılarına maruz kaldığım için hakkımı bütün alevi olanlara helal etmiyorum.
hâla alevi insanlara önyargı. nereye kadar bu kin nefret bilmiyorum.
alevi insanı her zaman içine "öteki"ni, "el"i yani sizi alırken, sizin bu katran karası kalplerinizin Allah belasını versin.
birçok çeşidi olan inanç. Hanefi müslümanlıkla olan benzerleri var bir de hiç alakası olmayanlar var. Bu ikinci grupla islamiyet arasında "müslüman mısın alevi misin?" diyecek kadar ayrım var.

En çok merak ettiğim soru şu: Kuran'ı kitap olarak kabul edip alakasız bir inanç nasıl olabiliyor.

bir diğer dikkat çekici tespit de şu:
Toplumumuzda ateist, agnostik ve bilumum benzer düşüncelerde olup sırf çevre baskısından kurtulmak için kendisini alevi olarak tanıtan insanlar var. ve bunların sayısı azımsanamayacak kadar çok.
osmanlı'ya ilgili düşünceleri hep yanlış anlaşılmış ya da bilerek doğru anlaşılmamıştır. bazı mallar sanıyor ki yavuz sultan selim alevileri öldürdüğü için aleviler osmanlı'ya düşman ve osmanlı'yı sevmiyorlar. bu aynı "tayyip'i sevmeyen kişi türkiye'yi de sevmez." gibi saçma bir düşünceye benzer. tayyip türkiye'nin şanssızlığıdır. o ayrı bir konu.

afedersin ama ne osmanlı yavuz sultan selim'le var oldu ne de türkiye tayyip'le ...

ayrıca tayyip'i yavuz sultan selim'le aynı kefeye koyma gibi bir hata da yapılmamalı.

hee bu arada hayırdır gardaş. kimi kimin ülkesinden soyutlamaya çalışıyorsunuz amk. şu tipini siktiklerim evlad-ı osmanlı biz mi değiliz ?

görsel

görsel

görsel

(bkz: osmanlı devleti nin alevi olduğu gerçeği)
Etimolojik olarak yanlış algilanan olay, zira "alevi" demek, hz ali'ye bagli demektir, ama bugünki alevilerin hz ali ile uzaktan yakindan alakalari yoktur, bu durumda ortaya bir isim tezati çıkıyor, ben de bu sorunu çözmek icin küçük bir kelime oyunu yaparak, alevi kelimesine ve bugunki alevilige yeni bir açılım getiriyorum sösöyleki, alev ates demektir, alevi kelimesinin sonundaki "i" harfini mensubiyet ya'si olarak alirsak alevi kelimesinin manasi degisir ve "ates ehli" gibi bir mana ifade ederki bugunki aleviligi cok güzel ozetlemis oluruz.
Dunyada bu mezhep kadar katledilen ezilen asagilanan susturulan ve ikinci sinif bir tutum sergilenen bir baska mezhep var midir acaba?
göbek adı götveren olanlara gece gece dert olmuş mezheptir.
bir çeşit insan. 20 sene türkiyede yaşadım kim alevi kim sünni bilmem. sormam. anlamam. bi zararları dokunmamışlardır.
kürtlerle birlikte türkiyenin ''ötekileri''
Eski Türk Şaman adetleri ile Şia'nin sapık inanclarinin harmanlanmis şeklini olusturan kültürün bireylerine verilen isim. Islamla alakasinin olmadığıni net bir şekilde söyleyebilirim, zira kurandaki açık naslarla sabit olan ibadetleri reddederler.
bana göre dini degil siyasi mezheptir. irandaki şia neyse bizdeki alevilikde odur.
(bkz: kapalı toplumlar)
sunni olmama rağmen beni facebookta alevilikle alakalı bir gruc ekleyen mezhepin/tarikatın mensupu.
iyileri çoktur.
Tahammülsuz bir ırktir. Geçenlerde bu başlıkta hz ebubekir'e ithaf edilmiş bir ilahiyi paylaştım diye caylak edildim. Düşünün artık zihniyetlerinin ne durumda oldugunu .
iyi olurlar, adam olurlar, vatansever olurlar, kültürlü olurlar.
güncel Önemli Başlıklar