1. 278.
    (bkz: familya)
    ... alpertunna
  2. 278.
    en büyük şans, en büyük şanssızlık.
    1 ... queen of the rings
  3. 277.
    maalesef benimki pek diğer aileler gibi değil.
    28 yaşımdayım mimarım. işsizim güçsüzüm. aileme destek olmak için mezuniyetten sonra anadolunun boktan bir ilinde kalıyorum. 1 yıldır kariyer.net'te mimarlık alanında iş ilanı verilmeyecek kadar boktan bir yer. ek olarak işsizliğim yüzünden ailem hep yüzüme laf tokatı yapıştırırlar. lise mezunu kız kardeşim bir giyim mağazasında 2.000 tl maaşlı bir işte. o bile benle alay ediyor. "o kadar okudun boşuna, senden fazla kazanıyorum" diyor.

yeter artık. yarın gidip askerlik için kredi çekeceğim, sonra 21 günlük askerlik için bekleyeceğim. ondan sonra bu adam gitti gider. bir daha bu boktan şehre dönmemek üzere elvada edeceğim.
    https://www.youtube.com/watch?v=HgczkwlDQ7s+
    1 ... black again black
  4. 276.
    Hayatımız boyunca edindiğimiz tüm davranış biçimlerinin yaklaşık % 70'ini 0-6 yaş dönemde kazanırız. Bilinçli aile çok önemli.
    ... entente cordiale
  5. 275.
    kişinin ailesini seçememesi kadar kötü bir şey yoktur.
    2 ... mana potu
  6. 274.
    sosyalleştiğimiz ilk insanlar.
    seçilemiyor olmaları, kişilik yapımızı oluşturur. alkolik bir babaya sahipseniz alkole hassasiyeti olan bir çocuk olarak yetişirsiniz.

onların dini, ırkı, dili, kültürü,tipolojisi, çoğu zaman mesleki ve eğitim kökleri ne ise o taraflardan palazlanıriz.
    4 ... liliith
  7. 273.
    bir taneciklerimdir.
    1 ... has mahmut
  8. 272.
    hepinizin ailelerinizi ne kadar sevdiğini biliyorum. o ilk şefkati gördüğünüz annenizi, babanıza sarıldığınız anları unutmanız mümkün değil. içgüdüsel bir olay. baba koruyor, anneden ise anaçlık ve şefkat görüyorsun. ancak bugün bu aile kavramına değinmek istiyorum.

aile kısaca ergenliğe kadar faydalı olup, ergenlikle beraber gitgide zararlılaşan bir kavramdır. ailenin ve çocuğun bilinç durumlarına göre bir bireyin yetişkin olması, hasar almadan karakterini oturtması her ailede farklı işler.

4 alternatif var:
    1-aile bilinçsiz ve çocuk bilinçsiz: hiçbir şansı yok
    2-aile bilinçsiz - çocuk bilinçli: maddi kaynak durumuna göre çocuk kendini kurtarabilir. imkansız değil ama zordur çocuk için
    3-aile bilinçli - çocuk bilinçli: kesin zafer
    4-aile bilinçli - çocuk bilinçsiz:imkansız değil ama çocuk zırlayıp durmadıkça sonuca ulaşılır

cevap arıyorsan doğaya bakmalısın demişler. hayvanlar aile kurar. erkek otorite kurar düzen verir, tehlikelere karşı korur, çocuğu eğitir(cinsiyete dayalı olmayan şeylerde mesela aslanlarda kadınlar avlanır. anne de öğretebilir avlanmayı ama insanda ekonomi yükü erkektedir vs.), anne ise besler ve anaçlığı simgeler

bebek doğar.(erkek olduğunu varsayın) savunmasızdır. aile maddi, manevi, güçsüz bebeği dış dünyanın çalkantılarından korur. söz açılmışken ilişkide kaya gibi olması gereken erkektir.(duygusal açıdan stresli durumlarda cesurca karar alıp, liderlik etmesi buna dahil. kadın ise feminen içgüdüye sahip oldukça daha sağlıklı ilişkiler gerçekleşir. neyse buraya girersek konu çok uzar. haha ben bile zorlanıyorum anlatırken çünkü konu cidden derin)

bebek çocuk olur, baba ona erkek olmayı öğretmelidir. çünkü baba dominant ve maskülen bir birey ise, eş bulmayı balıkçıdan yani avcıdan öğrenebilirsiniz. kadın ise feminen ve hayatında hiç kadın eş bulmadığı için bu konuda tecrübesiz ve bilgisizdir aynı şekilde kız çocuğu da feminenliği, anaçlığı babadan öğrenemez. bunlar iç güdüsel olduğu kadar, çevresel bir örnek olması gerektiği de su götürmez bi gerçektir

çocuk iyi bir eğitim alır ya da almaz ergenliğe gelirse bi şekilde hayatta kalıp, tehlike çanları çalar. birey ol, güçlü ol. fiziksel kuvvetin yerinde. aklın da yavaş yavaş olgunluğuna erişiyor. çocuk olma çünkü senin de neslini devam ettirmen, eş bulman gerek. o gördüğün baba motivi sen olacaksın. o güçlü, hiçbir şeyden korkusu olmadığını sandığın adam sen olacaksın.

evet burada aile zararlılaşmaya başlıyor.

erkek eğer feminen enerjiyi karşı cins yerine annesinden, gücü de kendisi yerine babasında ararsa ortaya arada kalmış, birey olamamış insanlar çıkıyor. ki genelde türk ailesinde aile çocuğa daha fazla yapışır. baba eşşek kadar olmuş oğluna hala otorite kurmaya çalışır. annesinin gözünde o hala minik kuzusudur. ama bu yalandır. çocuk birey olmalıdır.

bizim türkler evlenince(o da görücü bile olabiliyor) ailesi bunları kendi evlerine yollar. şartlar hazır değildir. ama afedersiniz adam sike sike ev geçindirme rolünü üstlenmek zorunda kalır. ortamın şartlarından mıdır nedir sonunda doğa galip gelir ve kadın anne olur aynı duygulara karşı koyamaz ve çocuğuna annesi gibi ilk başta faydalı sonra zararlı bir yöntemle yaklaşır.

özetle yetişkin olmaya insan kendini ergenlikte hazırlayıp, yavaş yavaş sorumluluk dozunu arttırmalıdır. ne kadar acı olsa da, arasına bir çizgi çekebilmelidir. aile kendini hala küçük yavrusunu koruyor zannediyorsa, çocuk da bilinçli ise mesafeyi ne kadar zor olsa da koyabilmelidir.

çocuk aileden uzaklaşınca aile düzgün bir gelişim istiyorsa en mantıklısı manevi değil(asla) maddi olarak çocuğu rezil de vezir de etmeyecek bir meblağ parayı ona düzenli yollamalıdır. onu aç bırakmasın ama lüks tüketime de yetmesin. çocuk bir şeyler yapmak istiyorsa bunu aklını kullanarak elde edebilmelidir.

peki yaşlanınca aileye ne olacak? çocuk yapıyorsanız belli bir birikiminiz varsa düzenli olarak. yaşlanınca hayatta kalacak paranız olmalıdır. ha çocuğunuzla görüşün yine ama asla otorite olarak üstüne çıkmaya çalışmayın. yapışmayın. çünkü o artık küçük kuzunuz değil sizin gibi kabul etmeseniz de bir bireydir.

kadında da aynı şekilde bu iş çok kritik. baba sevgisi belli bir ölçüde şart. daddy issues mevzusuna bir ara değinmek istiyorum zaten. amacım kimseyi psikolojik olarak sömürmek değil ancak bu sorunu yaşayan kızlar sömürüye inanılmaz açık. hiçbir babanın kızını böyle bir durumda bırakmaya hakkı yok.

evet aile yazımızı da şimdilik burada noktalayalım
    ... sibirskydvij
  9. 271.
    insanın başına gelebilecek en şanslı şey güçlü, bağlı ve sevgi üzerine kurulu bir aileye gelmek galiba. böyle bir aileye doğmamış olabilirsiniz, ama böyle bi aile yaratabilirsiniz.

insanın koşulsuzca sevilmesi, desteklenmesi, paylaşması hayatı ilerleten en sağlam güç. hepimiz düşüyoruz, inciniyoruz. düşünce nasıl kalkacağını sana öğreten insanlar sayesinde hayatın içinden yorulmadan, yıpranmadan geçip gidiyoruz.

bütün çocuklar huzurlu ailelere doğsa keşke.
    1 ... corbadaksinekkanadi
  10. 270.
    Yakışıklı Serdar’ın söylediği gibi en büyük yalan.
    ... antimilitanist