1. 1.
  kürtce sarkilari yorumlayan gruplar arasinda en taninmis olanlardan birtanesidir, taninmaya degerdirler, zira sarkilari cok kaliteli ve basarili olup cogu kisi tarafindan bilinmekte fakat bu sarkilari icra edenin kendileri oldugu bilinmez. en unlu sarkilari
  -semame
  -zer mircan
  -yar yemman
  -helin (tek klibi olan parcalari) dir.
  yurtici ve disinda konserlerine halen devam etmektedirler. sarkilarinda, kurtce sarki soyleyen diger gruplardan farkli olarak, siyasi olaylara, kurt milliyetciligine vb. ne agirlik vermezler. bu grub ve sarkilariyla tanismama sebebiyet veren ve ileride bu sozluge katilmasi durumunda nick inin lionheart olacagina inandigim dostuma * burdan selam ederim..
  4 -8 ... lazy pigeon
 2. 2.
  çok sağlam altyapıya sahip kürtçe parçaları olan konserlerinde erdinç şenyaylar ı görüp şoke olduğum, severek dinlediğim grup. politik mesaj ve ticari kaygı taşımadan işini iyi yapan gruplardan. bu ismin anlamı da "yaşam ateşi" gibi bi'şey.
  7 -4 ... gregor incegor
 3. 3.
  helin,adare ve son olarak de were gibi bir birinden güzel üç albüme imza atan müzik gurubu..
  3 -3 ... ben hakimim masum bey0
 4. 4.
  bir dönem solistliğini yapan şener yıldız'ın, ayrılarak solo albüm çıkardığı müzik grubu.
  4 -3 ... fowler
 5. 3.
  kürtçe müzik grupları arasında en çok rağbet edilen, bu rağbetin hakkını fazlasıyla veren grup.
  5 -2 ... berxwedan
 6. 4.
  yeni elemanlarıyla çıkardıkları son albümleri "de were" ile biraz hayal kırıklığı yaşatmış olsa da her zaman dinlemekten zevk alınacak ve müziğin zor şartlar altında* da nasıl üretilebildiğini gösteren başarılı kürt müzik grubu.
  3 -1 ... vend avesta
 7. 5.
  27 mayıs 2007 günü saat 18:00'da, mezopotamya kültür merkezi'nde konser verecek olan grup.

  ilgilenenler için bilet fiyatı: *
  2 -1 ... faun
 8. 6.
  yaşam ateşi anlamına gelen kürtce grup ismi.
  başta helin olmak üzere bütün sarkıları ile insanı kendine hayran bırakan grup .
  1 -1 ... zehir
 9. 7.
  Bu topraklarda yaşayan kürt kardeşlerimizin kültürlerinin ne kadar zengin olduğunun sağlamasını, yaptığı müzikle ortaya koyan sağlam grup.

  Radyo ve televizyonlarda, 10 larca dilde şarkılar söylenirken, bu topraklarda yaşayan kürt halkının, kendi müziklerini türkiyeli halklara ulaştıramaması bizler açısından büyük bir kayıptır. Aynı durum karadeniz müziği içinde söz konusudur. ismail türüt denen faşist kargayı karadeniz müziğinin simgesi gören zihniyetin, kazım koyuncu, fuat saka, birol topaloğlu, gökhan birben gibi gerçek karadeniz müziği yapan kişilerin isimlerini anmamaları, nasıl bizim gözümüzde karadeniz müziğini bitirmiyorsa, aynı şekilde kürtçe müzik yapan kişi yada grupların türkiyeli halklara seslenmesi engellensede, yinede o halkın türkülerini dinlemeye, kürtçe türküler, şarkılar dinlemeye devam edecğiz. Tıpkı lazca, megrelce, ermenice, süryanice türküleri dinlediğimiz gibi.

  kürtçe türküleri ve şarkıları radyo ve tv lerde yayınlatmayan bünyelerin kendilerini şu şekilde meşrulaştırdıkları görülüyor; onların türküleri umuttan,aşktan, isyandan, halkın çektiklerinden.. bahsediyor. Durum bu şekildeyse sorun olmaması gerek, zira türkü denilen kavramın paradigmasına aykırı bir durum yok ortada. Türküler halkların isyanlarının ve umutlarının dışa vurumunu temsil ederler. bu böyle olmak zorunda, pir sultan abdalda da böyleydi, mahsuni şeriftede böyleydi, hasret gültekinde de böyleydi, karacaoğlanda da böyleydi, dadaloğlunda da böyleydi....değişen bir durum yok, aslolan paradigma iflas etmedi hala.
  Dil, bir ulusu ulus yapan en önemli etmendir, bir ulusun dili asimilasyona uğradığında, o ulustan geriye artık birşey kalmaz, dilini yitiren tüm uluslar bu yitirişle birlikte tarih sahnesinden silinirler. Binlerce yıldır, mezapotamya dediğimiz, yeryüzünün en büyük ve en eski kültür mozaiğinin bir parçası olan bu dil'in korunmasından tüm türkiyeli haklar sorumludurlar. Aynı sorumluluk süryaniceye, ermeniceye, lazcaya, megrelceye, zazacaya karşıda gösterilmelidir.
  Biz bu insanlarla bu toprakları paylaşıyoruz, aslolan her zaman ötekinin yanında saf tutabilmektir, dillerin asimilasyonunun önüne geçmek için her dilde türkü söylemeye devam.
  ve kimse unutmasın ki, shakespeare'inde dediği gibi''bir ulusun türkülerini yapanlar, yasalarını yapanlardan daha güçlüdürler.''

  edit: uğur mumcunun '' bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz'' vecizesini doğrulayıcı bir durum ,''pekaka kanalı roj tv'de sürekli olarak gördüğümüz dandik hatta ve hatta.......................(boşlukları doldurun) müzisyen.'' şeklinde bir aşağıda nefes alıp vermekte, ben baktığımda minimum 5 kişilik bir grup görüyorum ve biz bu 5 kişiye birden agire jiyan diyoruz, yani voltran misali bir oluşum, hepsi bir araya gelip agire jiyanı oluşturuyorlar. Agire jiyanın müzisyen olduğunu ilk defa gördüm, hangisi agire jiyan, şu uzun saçlı olan mı? hocam bilgi ver lütfen!!!!! (bkz: agire jiyan/#2929929)
  14 -6 ... sanalmolotof
 10. 8.
  pekaka kanalı roj tv'de sürekli olarak gördüğümüz dandik hatta ve hatta.......................(boşlukları doldurun) müzisyenler.
  5 -20 ... tanrikut