bugün

Mükemmel solosu ile fear of the dark albümünden bir iron maiden parçası. Buyrun efendim..

Lying awake at night I wipe the sweat
from my brow
But it's not the fear 'cos
I'd rather go now

Trying to visualize the horrors that
will lay ahead
The desert sand mound a burial ground

When it comes to the time
Are we partners in crime?
When it comes to the time
We'll be ready to die

God let us go now and finish what's
to be done
Thy Kingdom Come
Thy shall be done... on earth

Trying to justify to ourselves the
reasons to go
Should we live and let live
Forget or forgive

But how can we let them go on this way?
The reign of terror corruption must end
And we know deep down there's
no other way
No trust, no reasoning, no more to say

Afraid to shoot strangers
Afraid to shoot strangers
1992 yapımı fear of the dark albümünden steve harris imzalı, biz türkleri de yakından ilgilendiren, çanakkale savaşı'nda neyle ve kiminle karşılaşacaklarını bilmeden hırsla dünyanın bir ucundaki ülkelerinden kaldırılıp getirilip savaşa sokulan insanların anlatıldığı maiden * parçası..
birden giren sololarla insanın başını döndüren kanımca fear of the dark ın en başarılı iki parçasından biri.diğeri için (bkz: wasting love)
körfez sava$ı için yazılmı$ olan parçadır. maiden'in belki de en iyi $arkısıdır. 02.44'de bir anda giren melodisiyle bitirir, solosuyla yarar, sözleri, vokali, her $eyi muhte$emdir..
(bkz: ona bi yol vercen)
'02.50' 'ye kadar * ''bu ne lan hep aynı ritim'' dedirten, solonun girmesiyle birlikte insanın tüylerini diken diken eden şarkı. sanırım şarkının başındaki o kısmı ''birazdan soloyla sizi beyninden vurulmuşa çevircez önce bir gevşeyin'' şeklindeki bir düşünceyle yapmışlardır.
2 dakika 50 saniye ye kadar olum bu sarki bir b*ka yaramaz denilir. arkasindan guzel bir hizlanma gozlenir ve bir dakika sonrada ayaga kalkilip kafa sallanir. enteresan bir sarkidir. kanimca iron maiden'in hic kotu sarkisi yoktur. sadece dinlenmeyen sarkilari vardir. (bkz: on yargi)
birinci körfez savaşıyla ilgili olan ama amerikan propogandası falan yapmayan,solosuyla bitiren iron maiden şarksı.
2:50 ve 3:40 arası bolumun uzerimde anestezik etki yaptığı parça. iniş çıkışları o kadar çoktur ki kalp atışlarınız şarkı boyunca 60 ile 180 arasında sürekli hareket eeder.
solosu kafadan "dünyanın en iyi 5 solosu" listesinde olan maiden parçası. kalbinizi çarptırıyor eşşolusu. başka dünyadan bir parça.
iron maiden manyagi olma sebeplerindendir.
iron maiden'ın geldiği en öte noktadır. şöyle yardırmış bir performans da bulunur;

http://www.youtube.com/watch?v=3ezYyWKlwEI&fmt=18
son derece melodik alt yapılı iron maiden parçası.

aynı zaman da bruce dickinson öyle bir söylerki afraid to shoot strangers bize fetişist rangers dermiş gibi gelir. Son derece duygulu, melodik bir parça zaman kaybedilmeden dinlenmesi gereken şarkı.
(bkz: a real live one)
çevirilip çevirilip dinlenmesi gereken, solosuyla yürekleri yakan bir iron maiden şaheseri.
Buyrun çevirisi;

Yabancıları Vurmaktan Kork
Gece uyanık yatarken alnımdan terleri siliyorum,
Fakat bu korku değil, çünkü şimdi gitmeyi tercih ediyorum
Beni bekleyen dehşeti hayal etmeye çalışıyorum,
Bir defin yeri çöldeki tepe.!
Zamanı geldiğinde suçta kardeş miyiz?
Zamanı geldiğinde ölmeye hazır olacağız.!
Tanrım gitmemize izin ver ve yapılması gerekeni yapmamıza.
Senin krallığın gelecek, bu olacak...dünyada.!
Kendimize haklı nedenler çıkarmaya çalışıyoruz,
Yaşamalı ve yaşatmalı, unutmalı ve affetmeliyiz.!
Fakat bu yolda ilerlemelerine nasıl izin verebiliriz.?
Terör namussuzluğunun hükümdarlığı sona ermeli.!
Ve biliyoruz, derinlerde; başka yolu yok,
Güven yok, mantıklı düşünmek yok, söyleyecek başka söz yok.!
Yabancıları vurmaktan kork.!
Yabancıları vurmaktan kork.!
*
5:40 civarındaki solo geçişi ile tüylerimi diken diken eden bir şarkıdır evet.
"iron maiden dinliyorum,seviyorum diyen" bünyenin kesinlikle bilmesi,dinlemesi gereken şarkı.belki de grubun en iyi üç-dört parçasından biri.
forget or forgive...

solosu alır götürür bu şarkının. içinizden ritm tutarsınız.
iron maiden neden iron maiden'dır sorusuna verilen en güzel cevap.. mükemmel solosuyla insanı alır götürür de götürür.. şiddetle dinlenilesi..
her saniyesi güzel olan şarkı.ritmi ezgisi solosu ve anlamı.en iyi parçasıdır kannımca.

edit:2.46 da artık kendinizde değilsinizdir.hey hey lemeye başlarsınız.
harika solosu olan bir iron maiden klasiği.
2007 summer rock fest te moonspell konseri bitip evli evine köylü köyüne durumlarına geçildikten sonra arka fonda çalmaya başlayan fevkaladenin fevkinde iron maiden şarkısı.
etkileyici bir soloya anlamlı sözlere sahip. müzik dediğimiz şeyden beklentimiz de bu olmalı değil mi gönül dostları!??
çanakkale savaşı'yla alakası olmayan körfez savaşını anlatan iron maiden parçası. solosu çok güzeldir, bruce dickinson şarkıyı harika yorumlamıştır.