bugün

shakespeare'in en güzel ve eğlenceli oyunlarından birisi. olayların akışı sanki yanlışlıklar komedyasındaki gibi ilerliyor, ya da bana öyle geliyor. fırsat olsa da sorsam kendisine ama ölmüş adam yıllar önce. puck rolünü çok istemiştim ama o da çok şopardı be, ben daha güçlü rollerin adamıyım ehehe.
(bkz: magnum)
izlerken çok eğlendiğim bir eser. oyun içinde oyun.muhteşem sesiyle kralı pek bir güzel oynayan sinan pekinton hocama selam ederim.*
(bkz: bahar noktası)
çok güzel bir eserdir. yanlışlıkların üzerine çıkmış mutlu bir son.
sonunda herkes mutludur. ne helena aşk acısı çekiyordur ne de demetrius.
komiktir. güzeldir. mutlaka izlenilesidir.
micheal hoffman 1999 da filme aktarmıştır. diğer shakespeare uyarlamarına göre biraz zayıf kalır. filme alınan diğer shakespeare eserleri için

(bkz: titus)
(bkz: romeo ve juliet)
(bkz: hamlet)
(bkz: othello)
sheakespeare'nin yazdigi dusunulen ama asli yine belli olmayan bir komedi oyunudur.
5 perdelidir.

Oyun icinde oyun kismi da vardir bu kismin Romeo and Juliet'ten hic bir farki yoktur sonunda iki salak asik birbirlerini oldu sanip oldururler ki bunda karisinin atkisindaki kani gorup oldugunu saniyor kahramanimiz ve kendisini olduruyor eh onu goren karicik bos durmuyor o da kendisini olduruyor ya havle.

Hermia Lysanderi seviyor Lysendar da onu.
Helena Demetrius u seviyor Demetrius da Hermia yi.

Sonra Kralin sihirli cicek suyu ile Puck, (Kral in yardimcisi) Demetrius'u Helena ya asik ediyor evleniyorlar.

oyunun sonunda 4 evli cift ile birakiliyorsunuz.

Bizim Haldun Taner'imiz Nazim Hikmet'imiz nerde bu sakirpeare nerde.
şiirsel bir dil ile yazılmış, shakespeare imzalı komedi biçimli bir oyundur. Oyun atina'da geçer.
''gerçi doğrusunu söylemek gerekirse, bugünlerde akılla aşkın bir araya geldiği yok.'' gibi sözler içeren oyundur.
komedi türünde tipik bir shakespeare başyapıtıdır, renk yelpazesi belki de en geniş oyunudur. ayrıca felix mendelssohn'un daha 18 yaşındayken bu oyun için yazdığı uvertür de bir o kadar göz alıcıdır.
theseus önemli karakterlerden biridir kitaptaki. birde doğru telafuz edilirse çok tatlı gelir kulağa.
Değişmişsin nedir bu üstünde gördüğüm (kot pantolunu göstererek)
Ama vazgeçmem inandıklarımdan
Yürürüm burada ve dilediğim gibi
Ve söylerim düşlerimi
Görecekler korkmadıgımı
Gördüğün ne ki kendi sefilliğinden başka ne olabilir ki...
bu enfes beyit asırları aşar ve lewi's in reklam kampanyasındamüthiş bir sokak uyarlamasıyla karşımıza çıkar...
shakespeare'in en güzel, en eğlenceli oyunlarından biridir.
nick bottom ve puck en sevilesi karakterlerdir.
taksim d&r'da çizgi roman şeklinde bulunabilir, o olmadı bi şekilde bulunup okunması tavsiye edilir.
ilk sayfasında bir çok thee geçmektedir.
henüz anlamaya çalışmıyorum aslına bakarsanız korkuyorum.
bir lise öğrencisinin orjinal ingilizce şeklini okuyup anlayabilmesi için insan üstü bir çaba sarfetmesi gereken kitap.
ilk kez james roberts tarafından bastırılan shakespeare eseri
kim milyoner olmak ister de 125 bin liralık soruya koyulmuş cevap. Mendelson un düğün marşının uyarlandığı oyun olduğunu bilmek genç bir adama 125bin lira kazandıracaktı ama bilemedi eleman. Demekki büyük paraları büyük adamlar kazandırırmış.
kitap olarak okuması çok tat vermeyebilir. tabi farklı şeyler okumak isteyen, entelektüel kişiliğe katkısı olacak bir kitap.

shakespeare'in esaslı cümleleri ve hayal dünyası hayranlık uyandırıcı.

vesselam...
ogrencilik zamanlarimda torino sehir tiyatrosunda basroldeki periler krali oberonu canlandirdigim eglenceli ve tipik shakespeare oyunu.