bugün

A-10 kara kuvvetlerinin yakın desteği hedef alınarak tasarımlandırılmış ilk USAF uçağıdır. 2. Dünya Savaşı'nın meşhur uçağı olan, savaş sonlarına doğru kara birliklerine yakın hava desteği veren P-47 Thunderbolt'a izafeten aynı isim verilmiştir. A-10 düşük irtifa ve düşük hızlarda manevra yapabilen, isabetli silah sevk yeteneği olan, sistem ve zırhı sayesinde yüksek hayatta kalma olasılığı olan bir uçaktır. Thunderbolt II'nin dayanıklılığı ona geniş bir kombat yarıçapı ve savaş alanında uzun süre kalabilme yeteneği vermektedir. Kısa mesafelerden kalkma ve inebilmesi ona cepheye yakın alanlardan harekat olanağı sağlamaktadır. Sınırlı imkanları olan ön hatlardan sade tasarımı sayesinde uçabilmektedir.

ilk prototip uçuşu 10 Mayıs 1972'de yapılmıştır. A-10A üretimi 1975'de başlamış USAF'a ilk teslimat 1976'da başlamış ve 1984'e kadar sürmüştür.

A-10 specs/doneleri:
Crew/mürettebat: 1 (2), engines/motorlar: 2 x General Electric TF34-GE-100 turbofan, thrust/itiş gücü: 39,95kN, wingspan/kanat açıklığı:17,48m, Length/uzunluğu: 16,21m, Height/yükseklik: 4,46m, Max. speed/azami hızı: 742km/h, Cruise speed/seyir hızı: 553km/h, range/menzil: 1,320km. Ceiling/tavan: 13,400m, max take-off wieght/azami kalkış ağırlığı:22,950kg
Armament/silah donanımı: 1 x GAU-8/A 30mm Gatling MG, 7,250kg of mixed ordnance/karışık cephane

http://www.tayyareci.com/
genelde bu uçakların burun tarafına köpek balığı ağızı çizilir. oldukça korkutucu bir ifade yaratır bu çizim. birde burun tarafındaki otomatik top* sebebiyle puro içen bir köpekbalığı izlenimi oluşturur insanda.
command and conquer generals ve onun extension pack'i olan zero hour'da abd'nin 3 yıldızlı generali olduğunuzda komuta merkezinden çağırabildiğiniz (en fazla 3 tane geliyor ki zaten 3'ü de önce tarayıp sonra bombalarını bırakınca geride pek birşey kalmıyor) etki miktarı yüksek olmasına rağmen etki alanı kısmen dar ve geliş yönünde hava savunma sistemleriniz varsa daha hedefine ulaşamadan etkisiz hale getirebildiğiniz uçan katiller...
Kısaca "Warthog" ya da "Hog". Taşıdığı, 30 mm GAU-8/A Avenger Gatling Gun efsanedir. Ayrıca, Lock on Modern Air Combat oynama sebebimdir kendileri.
halk arasındaki adı tank katilidir. lock on isimli oyunda tam bir efsanedir. deniz, kara ve hava araçlarının hatta ve hatta araçsız askerlerin dahi korkulu rüyasıdır. önünde bulunan 30mm lik silah ateşlendiğinde domuz böğürtüsüne benzeyen bir ses çıkarır. bu nedenle a-10 uçağının önünde, silahın bulunduğu yerde domuz resmi(bazılarında) bulunur.
görsel
efsanevi 30 mm topu önce üretilmiş ve buna uygun uçak olarak a-10 üretilmiştir. 30 mm top bir tankı tereyağı gibi ikiye bölebilir. zayıflatılmış uranyumlu bu mermilerin piyadeye sıkılması bm'ye göre yasaktır ve insanlık suçudur.
(bkz: a 10 thunderbolt ii)
sahip olduğu zırh sayesinde aslında kendiside bir nevi uçan tanktır ama ironi bu ya kendisine tank katili denir.

görsel
gökyüzünde süzülmesini izlemeye doyum olmayan efsane uçaktır.
sanırım seksenli yılların son çeyreği idi. nokta dergisi, bir sayısında şöyle bir başlığı kapağına taşımıştı "a 10 thunderbolt durdurulabilir mi?"

gazete bayiinde pleymen, playboy dergilerine gözatarken birara gözüme çarpan dergiyi " lan bu thunderbolt ne amk" deyip hemen satın almıştım.

eevt yıllar sonra bugün, az önce karı kız dolanıyor diye girdiğim sözlükte aranırken, a10 thunderbolt yine karşıma çıktı. görüldüğü gibi tekerrürden ibaret bir hayat yaşıyoruz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.