bugün

tanklara, zırhlı araçlara ve diğer yer hedeflerine saldırarak yer kuvvetlerine yakın hava desteği sağlamak için 7 namlulu 30 mm'lik General Electric GAU-8/A Avenger topunu taşıması için tasarlanmış ABD yapımı tek koltuklu, çift motorlu jet savaş uçağı..
ikincil olarak görevi, havadan ileri kontrolörlük sağlayarak diğer hava araçlarını yer hedeflerine yönlendirmektir. Özellikle yakın hava desteği (YHD) için tasarlanmış ilk ABD uçağıdır. Resmi kod adı 2. Dünya Savaşı'nda kısmen de olsa YHD amaçlı kullanılan P-47 Thunderbolt'a atıf olarak verilmiştir. Yine de A-10'lar daha genel olarak Warthog veya kısaca Hog ismiyle anılırlar. ABD Hava Kuvvetleri envanterinde A-10'ların özellikle ileri hava kontrolü için tasarlanmış OA-10 versiyonları da bulunmaktadır. Özel tasarıma reaktör sınıfı diye tabir edilen çift akılı turbokompreasör jet motorları kullanır. Bu motorlar düşük sıcaklık yaydıklarından stinger gibi yerden atılan ısıya duyarlı füzelerin takibini zorlaştırır. Körfez savaşında bir A10 sağ motoruna 45 sol motoruna ise 20 adet 20 mm lik uçak savar mermisi isabet etmesine rağmen, Patlakmış iniş takımlarıyla üsütne dönebilmiş ve sorunsuz bir iniş gerçekleştirmiştir. Uçağın teknolojisi okadar basittirki pilotlar kendi uçaklarını tamir bile edebilir. Uçağın içinde basit bir el kaynağı ve platin plakalar bulunur. Bunlar açık yara deliklerini pilot kendi kapabilmesi içindir. Ayrıca türk ordusu 50 adet A-10 almayı planlıyordu.Ama vazgeçti..
mermilerinin tanesi yarım kilo gelen bir makineli tüfege sahiptir. (boyutları itibari ile tüfek degil top derlerler ama ben anlaşılır olsun istedim). bu makinalı üçagın dengesini bozmasın diye uçagın tam orta eksenine terleştirilmiştir. ve makinelinin agırlıgı 1ton civarındadır. attıgı yarım kiloluk mermilerden 4-5 tanesini yiyen tank %90 hareketsiz kalır ki bu makineli hızlı modda 2.5 saniyede 1500 kadar atış yapabilmektedir.

kısacası bildigimiz anlamda ateş eden en başarılı ve güçlü şeydir.
Tasarımı için amerikan ordusu ünlü nazi stuka pilotu hans ulrich rudel e başvurmuştur. tasarımın bir kısmı ona aittir. özellikle açılı ve geniş kanat sistemi fikri kendisine aittir.
yalnızca alçak irtifa hava desteği için tasarlanmış ve birincil görevi tank-zırhlı araç yok etmek olan, hava-hava savaşlarında pek bir başarı gösteremese de kendini ısı güdümlü kısa menzilli füzelerle savunabilen saldırı uçağı. çok rollü* olmaması sebebiyle ve devir ekonomi devri olduğu için amerika birleşik devletleri'nden başka kullananı yoktur. kendisine yapılan saldırılarda yoğun ateş altında kalsa bile eve dönme kabiliyeti vardır ve zırhlı bir uçaktır, fakat motorlarında dıştan yanma olmadığı için multirole uçaklar gibi çok yüksekten uçamaz bu sebeple zırh bu tip uçaklara şarttır. gau-8 avenger topu ve bizim de kullandığımız agm-65 maverick tipi mühimmatlar en tehlikeli silahlarıdır. ayrıca gelişmiş teknoloji ve artan çok amaçlı uçak ihtiyacı sebebiyle bu tür uçaklara pek ihtiyaç kalmamıştır, gelecekte benzer rolde bir uçak üretilmesi ihtimalinin olmaması ile birlikte kısa süre içerisinde abd'de bu uçakları kullanım dışı bırakacaktır. bahsettiğim üzere bu uçakların yerini alacak olanlar benzer rolde olmayıp türkiye'nin de kullanacağı çok rollü f-35a'lar ile değiştirileceklerdir. yani zaten bu uçağın yaptığı işi multirole olan bir uçak alçaktan uçmak zorunda olmayıp kendini çokta riske atmadan aynı silahlar ile yüksek irtifadan yapabilmektedir gelişmiş teknoloji ile birlikte. fairchild republic yapımı bu uçaklardan usaf envanterinde 345 tane vardır. ön kısımdaki köpek balığı çizimini kaldıracak olursanız, genel olarak tipsiz uçaklardır. ses hızını geçemezler ve bir savaş uçağına göre oldukça yavaş uçarlar. bütün modelleri tek kişiliktir. kanat ve aerodinamik yapısı, diğerlerine göre oldukça yavaş uçması sebebiyle uçması kolay bir oyuncaktır. hata telafi eder bir yapıya sahip.

http://4.bp.blogspot.com/...ecc8A/s1600/a10static.jpg

http://upload.wikimedia.o...underbolt_II_Low-vis.JPEG

http://www.youtube.com/watch?v=9La3Yc2u3NM
Yakın hava desteği uçağı silahın etrafına uçak yapılmış gibi bir şey bu.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.