bugün

siir yazan düsünür.
(bkz: fatma özer)katre şiir kitabı..
islamiyet açısından cehennemlik gösterilmiştir yargısı enteresan olan kişi.

nasıl enteresan dersen, islamın en büyük mucizesi bildiğiniz üzere kuran ı kerim'dir. ve kuran ı kerim'in en büyük mucizesi de dili, anlatımıdır.

mucizeler gönderildikleri devirlerle ilgilidir. mesela hz. musa'nın devrinde insanların en ileride olduğu konu sihir olduğundan ona gönderilen mucizeler buna yöneliktir. keza hz. isa'nın mucizeleri genelde insanları iyileştirme yani tıp üzerinedir.

islamın geldiği zamanlarda arap yarımadasında en gözde konu edebiyat, insanların en çok ilgilendiği şey de şiirdir.

kuran 'da gelmiş geçmiş en edebi dille indirilmiştir bu yüzden.

şimdi en büyük mucizesi, dili, anlatımı olan bir kitaba sahip bir dinin, bu dinin peygamberinin şairlere ve şiire böylesi cehennemliktir yargısı getimesi çok da akla yatkın olmasa gerek.
anlamı kelimeye zorlayan nadide insan.
(bkz: kuran-ı kerim ve şairler)
profesyonel anlamda şiir yazan kişiye verilen isimdir.
duygularını, hayata bakış açısını bir kelimeye bir sürü anlamlar yükleyerek; derinden anlatan kişidir.
şair

ben şairim, gaibi kurcalayan çilingir;
canlı cenazelerin başında münker- nekir...

(1939)

necip fazıl kısakürek..
Şair ruhu denen şeyden kesinlikle yoksun olmamalıdır.

Yüreğinde bir acı vardı bu kızın.
Ve bir şiir yazdı.
Çok beğenildi bu şiir.
yazarken ağlamıştı bu kız.
Ve akan burnunu elinin tersiyle silmişti.
Bunu kimse bilmedi.

(bkz: şair burada ruhunu sorgulamış)
şiiri yazmadan hissetmiş olan ve yazarken yaşayan , yaşarken hisseden ve tekrar tekrar yazan.. Şair olmak bir ruh halidir. bazan ömür billah devam eder. Bazan da sevdiği kızı bir başkası ile gorunce Maddeci ve Kapitalizme kayan insanlık hali.
hep şairlere yüklenir aşkın ağırlığı
oysa bilmezler ki
onlar taşıyamadıkları kendi yüklerini
dile getirirler dizelerinde...
by buzz
(bkz: günlük hayatı şair tadında yaşamak)
faruk nafiz çamlıbel "okuyanlara" isimli şiirinde şair olmanın özel hayatın tamamını okuyucuya yansıtmak olduğunu çok güzel anlatmış. şiirden bir bölüm verelim:

üstünden tüllerini attım elimle katkat,
sevgilimin apaçık gördünüz her yerini...
dudağınız gezmedi beyaz teninde, fakat
benim kadar tattınız onun öpüşlerini!
2013'te vizyona girmesi planlanan türk filmi.
kelimelere hayat öpücüğüyle dokunan bay ya da bayan kişi.
birisine veya bir nesneye aşık olmuş, kavuşamamış, acısını içine atmaktansa kelimelere döken normal insandır. şair olmak için aşık olmak yeterlidir. şairliği, hayatı olmuş yüce insanları tenzih ederim.
anlatılmaz yaşanır.
sükut madenlerinde sözü ile pahasız kişi.
anlamın kulağını sol cebinde saklayan el.
şairin ukalası olur, nevrotiği olur, obsesifi olur, cimrisi olur, titizi olur, komplekslisi olur, terbiyesizi olur, vatan haini olur, vesairesi olur.

ama dünya nın neresine giderseniz gidin aptal bir şairle karşılaşamazsınız.
çünkü kelimenin gerçek gücüne ancak zeki insanlar sahip olabilir, ve tabi onla başa çıkabilirler.

şairlik boş insanın, sıradan insanın harcı değildir.
Der ki : öldüremedim
göğsümde uyuttum seni
bir gece daha misafir
adını dilimden
düşüremedim
diye
tetik düşüremedi
eşgalini verdiğim kiralık katiller.
Servet Afşar.
Günlük yerine şiir tutan; özneyi, yüklemi, tümleci unutan; zaman zaman hayranlıkla yazdıklarını okutan kalemiyle
ortaya koydukları yeni ya da saklı hikayeler bütününe sahip olan kimse. Karşılama adlı şiiri severim mesela.
Kelimeleri kendine has tarzıyla dans ettiren adam. Şair olmak için şiir yazmak yeterli değildir kelimeleri duymayı öğrenmek gerekir yoksa bizim ülkemizde şiir yazan çok insan vardır (bkz: postadaki şiirler).
varlığı ve hisleri imgesel boyutta ele alabilen insanlardır. biraz anormallik gerektirir, akıllı adam işi değildir.
düşündüklerini her zaman en iyi şekilde anlatmaktan kaçınan insandır. insan olmama ihtimali de var tabi.
güncel Önemli Başlıklar